Egzersiz Yapmanın Psikolojik Faydaları

Vücudunuz ve zihniniz için spor yapmanın her zaman başvurmanız gereken birleştirici bir etkisi vardır. Sevdiğiniz ve çok fazla psikolojik faydaları olan sporları yapma fırsatını ihmal etmeyin.
 

Psikoloji zihinsel işlevleri ve davranışları inceleyen bir bilim dalı olarak tanımlanmaktadır. Yakın çevremiz ve yaptığımız davranışlar psikolojik durumumuzu etkiler. Bu yüzden zihinsel sağlığımızın iyi olması için, egzersiz yapmanın psikolojik faydaları üzerine bilgi edinmemiz ve uygulamamız tavsiye edilir.

Diğer yandan egzersiz, standartlara uyumlu bir antrenman, fiziksel bir aktivite, oyun veya yarışma şeklinde tanımlanır. Şimdi şunu açıkça belirtelim ki; spor fiziksel aktivitedir, fakat her şeyde olduğu gibi psikolojik işlevlere de etkisi vardır. Spor ve egzersiz yapmanın psikolojik faydaları konusunu keşfetmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Sizi mutlu eder

Burada deneyimlerinizi geliştiren herhangi bir şeyden veya bir aktiviteden bahsediyoruz. Egzersiz sizi mutlu eder ve bu demektir ki size psikolojik olarak çok önemli faydalar sağlar. Bunun sebebi endorfin hormonu salgılanmasından dolayıdır. Endorfin, memnuniyet hissini üreten ve beynin salgıladığı kimyasal bir maddedir.

ısınan kadın

Böylece diyebiliriz ki; egzersiz sadece size mutluluk hissi vermekle kalmaz, aynı zamanda psikolojik bir denge ve zihinsel bir istikrar da sağlar. Egzersiz eğlenceli bir aktivitedir. Sizi yaşadığınız sorunlardan uzaklaştıran ve problemli durumların, stresin, zihinsel yorgunluğun ve benzerlerinin kaybolmasını sağlayan bir araç işlevi görür.

Ruhunuza güç verir

Spor duygusal ve ruhsal gelişime imkan verir. Bu daha çok pratik yaptığınız ve egzersiz becerilerinizi geliştirdiğiniz zaman meydana gelir. Kendinizi bazen insanların başarabileceklerinden habersiz olduğu şeyleri yapma konusunda geliştirir ve hedeflerinize ulaşırsınız. Ve nihayet bunu başka alanlarda da yapabileceğinizi keşfedersiniz. Her şeyi çalışarak başarabileceğiniz gerçeğinin farkına varmak, hayatın her türlü durumuyla yüzleşirken aynı duyguyu ve gücü size verir.

 

Koordinasyonu geliştirir

İnsanlarda kas hafızası adı verilen bir şey vardır. Bu kaslarımızın daha önce yaptığı aktiviteleri hatırlaması ile ilgilidir. Bu yüzden spor yaparak vücudunuza bazı beceriler kazandırabilirsiniz.

denge

Aynı şekilde, zihin ve vücut arasında uyumlu bir bağlantı sağlanmış olur. Bu vücudunuzun güçlendiğini size bildiren bir bağdır. Vücudunuzdan ne talep edeceğinizi bilmenizi sağlar ve motor koordinasyonu geliştirir.

Kötü anılara elveda

Sportif faaliyetler beynin bilişsel işlevlerini uyarır ve hafıza ve öğrenmeden sorumlu olan hipokampus içindeki hücrelerin üretimini arttırır. Ayrıca bilişsel süreci uyararak, Alzheimer veya bunama gibi hastalıkları önlemeye de yardımcı olur.

Radboud Üniversitesinden bilişsel nörolojik bilim uzmanı Profesör G. Fernandez, dört saatlik bir ders çalışmasından sonra yapılan fiziksel aktivitenin hafızadaki bilgileri güçlendirdiğini belirterek, bunu tavsiye etmektedir. Yani sizin için çok değerli olan faydasından yararlanabilirsiniz.

Olumsuz ruh haline savaş açın

Spor fiziksel durumu güçlendirir ve vücut sağlığını ve estetiğini geliştirir. Bu bağlamda, aşağıdaki faydalar başka faydaların da elde edilmesini sağlar:

  • Öz saygıyı arttırır. Sporun vücut için kilo verme, kas gelişimi, ince, fit bir görünüm ve diğer fiziksel faydalarının yanı sıra, sizin vücudunuzu kabullenmenize ve düşük öz saygı düşüncelerini kafanızdan atmanıza da faydası vardır.
  • Endişeye son verir. Fiziksel aktivite kan akışını hızlandırır ve beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlar. Beyne verilen oksijen katkısı ile sükunet ve olgunluk hissi sağlanmış olur. Bu şekilde egzersiz yoluyla endişe giderilmiş olur.
  • Depresyona son verir. Endorfin salgılanması sayesinde ruh hali olumlu olarak değişir. Böylece depresyona girmekten kaçınılmış olunur. Ayrıca yaptığınız egzersize bağlı olarak da başkalarıyla sosyal bir ilişki içine girebilirsiniz. Bu sayede sosyalleşerek, duygusal sağlığınızı olumlu yönde geliştirmiş olursunuz ve yeni arkadaşlıklar edinirsiniz.
birlikte koşmak

Artık stres yok

Bazıları sporun kendilerini ruhsal olarak bitkin hale getirdiğini düşünürler. Oysa bu gerçek değildir. Tam aksine, fiziksel bir aktiviteden sonra, noradrenalin denilen bir nörotransmitter salgılanır. Bu nörotransmitter, beynin stresten uzak durmasına yardımcı olan serotonin ve hatta dopamin üretimiyle ilişkilidir. Aynı zamanda iyi bir uyku için de katkısı vardır.

Spora başlama konusunda hala şüpheleriniz varsa, onları terk edin ve bir an önce başlayın! O hayatınızda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Sporun vereceği avantajlardan mutlaka faydalanın, çünkü zihinsel sağlığımızın iyi olması çok önemlidir. Artık öğrendiğiniz gibi, spor zihinsel huzur ve sağlık için önemli bir rol oynar.