Soğuk Algınlığınız Olduğunda Egzersiz Yapmalı Mısınız?

Hayattaki her şeyde olduğu gibi, ölçülü bir şekilde egzersiz yapmak çok faydalıdır. Buna rağmen hastalandığınızda veya soğuk algınlığınız olduğunda, aşırı egzersiz yapmanız durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 

Spor yapanlar arasında yaygın bir soru, soğuk algınlığında egzersiz yapmanın iyi bir fikir olup olmadığıdır. Bu sorunun cevabı iki şeye bağlıdır. Bunlar soğuk algınlığı belirtileriniz ve yapmak istediğiniz egzersiz miktarıdır.

Soğuk Algınlığınız Olduğunda Egzersiz Yapmalı Mısınız?

Bu soru hakkında çok farklı görüşler var. Bazı uzmanlar kendinizi daha iyi hissedene kadar dinlenmenizi tavsiye ediyor. Öte yandan, diğerleri virüsü ortadan kaldırmanın en iyi yolunun egzersiz olduğunu iddia ediyor. Gerçek şu ki, bu iki tavsiye de koşullara bağlı olarak kabul edilebilir ve doğrudur.

Egzersiz ve spor yapmak, soğuk algınlığına neden olan virüsle savaşmanıza yardım eder. Çünkü, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar.

Semptomlarınız şiddetli ise soğuk algınlığınızda egzersiz yapmak istemeyebilirsiniz.

Akyuvarlarınız vücudunuzu virüslerden ve bakterilerden korumaktan sorumludur. Egzersiz yaptığınızda, kan dolaşımınız hızlanır. Bu, enfeksiyonlarla daha hızlı mücadele edebilmenizi sağlar.

Öte yandan, kendinizi daha iyi hissedene kadar dinlenebilirsiniz. Bağışıklık sisteminizin en iyi düzeyde çalışması için vücudunuzun dinlenmesi ve stresten arındırılması gerekir. Böylece vücudunuz gücünü daha çabuk geri kazanabilir.

Soğuk Algınlığı Sırasında Ne zaman Egzersiz Yapmak Uygundur Ve Ne Zaman Değildir?

Soğuk algınlığınızın belirtileri hafif ve tolere edilebilir olduğunda kolayca egzersiz yapabilirsiniz. Bu, semptomlarınız hapşırma, tıkanıklık veya boğaz ağrısı ise geçerlidir. Semptomlar hafifse ve kendinizi yeterince iyi  hissediyorsanız, egzersiz yapabilirsiniz.

Soğuk algınlığı belirtileriniz daha şiddetli ve yoğun olabilir. Örneğin, öksürüyor olabilirsiniz, ateşiniz olabilir , göğüs tıkanıklığı, karın rahatsızlığı, yorgunluk veya kas ağrısı hissedebilirsiniz. Bu gibi durumlarda, herhangi bir spor veya egzersiz seansına katılmamalısınız.

 

Her şeyden önce, ateşiniz olduğunda egzersiz yapmak verimsizdir. Bu dehidrasyona neden olabilir. Ateşiniz varsa, uzmanlar dinlenmenizi ve diyet yapmanızı önerir. Bu iyileşmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Ne Kadar Yoğunlukta Egzersiz Yapmanız Uygundur?

Düzenli ve ölçülü egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizi korur. Bu, özellikle egzersiz rutininizi iyi beslenme, yeterli dinlenme ve düşük stres düzeyi ile birleştirdiğinizde gerçekleşir. Çoğu zaman, günlük fiziksel aktivite veya haftada birkaç kez egzersiz yapmanız sağlığınız için faydalıdır.

Öte yandan, egzersiz seanslarınız yoğun ve fazla ise, bağışıklık sisteminiz üzerinde negatif etki yaratabilir. Bu durumda, yoğun egzersizlerden kaçınmanızı öneririz. Yoğun egzersiz, beyaz kan hücresi miktarını azaltabilir. Bu da bağışıklık sisteminizi zayıflatır.

Egzersiz rutininizi soğuk algınlığı semptomlarıyla birlikte değerlendirmelisiniz. Uzmanlar, belirtileriniz az olsa bile zorlu egzersizler yapmamanızı önerir. Bu, daha hızlı ve daha etkili bir iyileşme süreci geçirmenizi sağlar.

Kendinizi Sıcak Tutun

Uzmanlar hava sıcaklığı düşükse ve soğuk algınlığınız varsa, termal tişört kullanmanızı tavsiye ediyor. Bu tür giysiler vücudunuzu sıcak tutar ve terinizi emer. Hava çok soğuksa, bir kalın kıyafet yerine ince kıyafetler giymelisiniz. Vücudunuzu sıcak tutmanız önemlidir. Ancak çok sıcak olmamalıdır.

Egzersiz yapan kadın

Burnunuzu Ve Boğazınızı Kapatın

Hava soğuk olduğunda burnunuzu ve ağzınızı kapatmalısınız. Çünkü bunlar soğuk havayı doğrudan soluduğunuz korunmasız bölgelerdir. Ayrıca eldiven giymenin yanı sıra boğazınızı ve başınızı da örtmelisiniz.

 

Esneme Ve Isınma: Önemli Konular

Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa, egzersize başlamadan önce uygun şekilde ısınmanız önemlidir. En önemlisi her şeyi kademeli olarak uygulamalısınız. Egzersizinizi bitirdiğinizde, üstünüzü değiştirmeden esnemelisiniz. Daha sonra Sıcak bir duş almalısınız.

Yeterli Beslenme Ve Hidrasyon

Soğuk algınlığı ve grip dehidrasyonu hızlandırır. Bu yüzden susamasanız bile fazla su içmeniz çok önemlidir. Egzersiz rutininizi karbonhidrat, vitamin ve mineral bakımından zengin iyi bir diyet ile desteklemelisiniz.

Sonuç olarak, spor ve fiziksel aktivite vücudunuzun sağlıklı kalması için son derece önemlidir. Bununla birlikte, soğuk algınlığı yaşıyorsanız, egzersiz yapmanın iyi bir fikir olup olmadığına karar vermek için semptomlarınızı değerlendirmeniz gerekir.