Diyet Yapmak Hakkındaki Söylentiler

Diyet yapmak hakkında hiçbir bilimsel dayanağı olmadan nesiller boyunca aktarılan pek çok söylenti vardır. Bugünkü yazımızda sizlere, diyetler hakkındaki söylentiler hakkında bilgi vereceğiz.
 

Eğer yakın zamanda diyet yapmaya başladıysanız ve bu konuda araştırma yapıyorsanız, birbiriyle çelişen pek çok bilgiye ulaşmanız mümkündür. Diyet yapmak, söylentiler, mucize sonuç iddiaları ve sağlıksız rutinlerle çevrili bir kavramdır. Güvenli ve etkili bir şekilde kilo verebilmeniz için diyet yapmak hakkındaki söylentileri aydınlatacağımız bu yazıyı okumaya devam edin!

1. Bol su için!

Diyet yapan insanlar çoğunlukla acıkır ya da aç hisseder. Bu hissi önlemek için de içtikleri su miktarını artırırlar. Bu sayede, aldıkları kalori miktarını artırmadan doymuş hissedeceklerini düşünürler. Diğer bir yaygın inanç da su içmenin vücudu temizlediği ve bu şekilde kilo vermeyi sağladığıdır.

su içmek

Tabi ki su, vücudunuz için temel bir ihtiyaçtır fakat bunun kilo vermenize yardımcı olan büyülü bir sıvı olduğunu düşünmeyi bırakmanız gerekir. Buraya tıklayarak diyet yapsanız da yapmasanız da günlük olarak ne kadar su içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

2. Yağlar vücudunuz için zararlıdır!

Diyet yapmaya başladığınızda genellikle yaptığınız ilk şey yağlı yiyecekleri beslenme düzeninizden çıkarmaktır. Çünkü yağların zararlı olduğu ve bunları tüketmeyi bırakmanız gerektiği söylenir.

Tüm yağların vücudunuz için zararlı olduğu düşüncesinden kurtulmalısınız, çünkü bu doğru değil. Yağlar da tıpkı vitamin, protein ya da karbonhidratlar gibi birer besindir ve vücut için gereklidir.

 

Dikkate almanız gereken tek şey, bazı yağların diğerlerinden daha sağlıklı olduğudur. Bu yazıda, hangi yağların kilo aldırmayan sağlıklı yağlar olduğunu öğrenebilirsiniz.

3. Diyet yapmak için istediğiniz kadar meyve yiyebilirsiniz!

Meyveler, en sağlıklı gıdalardandır. Diyet yapmak için pek çok gıdayı tüketmeyi bırakmak ya da azaltmak gerektiği için pek çok insan istediği kadar meyve yiyebileceğini sanarak meyvelere yönelmektedir.

Hangi gıda olursa olsun bir gıdayı aşırı tüketmenin her zaman zararlı olduğunu ve ölçülü olmak gerektiğini unutmayın. Söz konusu meyveler olduğunda da sağlıklı olanlar ile daha az sağlıklı olanları ayırt etmeyi bilmeniz gereklidir.

diyet yapmak ve meyve yemek

Bazı meyveler çok miktarda şeker içerdiği için önerilmez. Bu yüzden, vücuda ihtiyacı olan vitamini sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren pek çok meyve arasından seçim yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

4. Yemek yemezseniz daha hızlı kilo verirsiniz!

Hepimiz bu cümleyi mutlaka bir yerlerde duymuşuzdur! Öğün atlamanın kilo vermeye yardımcı olduğu düşüncesi oldukça yaygındır. Bunun gibi diğer bir yaygın söylenti de akşam yemeğinde alınan kalorilerin vücut hareket halinde olmadığı için yakılmayacağıdır.

Aslında, akşam yemeği yememek sadece anksiyete durumunu açığa çıkarır ve sabah daha aç uyanmanıza sebep olur. Başka bir deyişle, akşam yemeği yememek diyetinizin başarısız olmasına ya da ertesi gün aşırıya kaçmanıza yol açar.

 

Bu yüzden, günde beş kez yemek yemeye özen gösterin. Tüm öğünler önemlidir ve iştahınızı düzenlemekte rol oynarlar. Böylece aşırı yemek yeme riskiniz azalır ve sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz.

ekmek yemek

5. Kalori hesabı yapmanız gereklidir!

Tabi ki tüketilen kalori miktarı her diyetin temelidir. Kilo vermek isteyen pek çok insan, belli bir seviyeyi geçmekten korktuğu için günlerini kalori hesabı yaparak geçirir. Peki, bu alışkanlığın da diyet yapmak ile ilgili sadece bir söylentiden doğduğunu biliyor muydunuz?

Aslında tüm kaloriler aynı olmadığı için kalori hesabı yapmak da zannedildiği kadar önemli bir şey değildir. İşlenmiş gıdalardan 100 kalori tüketmekle, 100 kalori meyve ya da sebze tüketmenin aynı şey olduğunu düşünmek yanlıştır.

Çünkü vücut, tüm besinleri aynı şekilde özümsemez. Bu yüzden, farklı gıdaların kalorilerini karşılaştırmanız doğru değildir. Eğer kalori hesabı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İşte artık diyet yapmakla ilgili pek çok söylentinin gerçeğini öğrendiniz ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanın ve sağlıklı beslenmenin sağlıklı bir şekilde kilo vermenin tek yolu olduğunu unutmayın.