Koronavirüs İzolasyonu Sırasında Evde Egzersiz Yapmanın 5 Anahtarı

20 Mayıs, 2020
Evde kalmak ve evde egzersiz yapmak, kendi sağlığınıza ve diğer insanların sağlığına katkıda bulunmanın harika bir yoludur. İşte bu karantina dönemi için bazı öneriler.
 

Koronavirüs zaten dünyaya yayıldı ve etkilenen ülkelerin çoğu bunu önlemeyi denemek için adımlar attı. Koronavirüs salgını sırasında önleyici eylemlerden biri izolasyondur. Bu karantinanın etkilerini azaltmamak için uzmanlar, spor salonuna gitmek yerine evde egzersiz yapmanızı tavsiye ediyor.

İzolasyon veya karantina ciddiye alınması gerekmeyen kötü bir şaka değildir. Her yerel hükumetin düzenlediği normlara ve tavsiyelere uymak gerçekten gereklidir.

Evde kalmak birçok kişi için zor bir deneyim olabilir. Bu nedenle, evde egzersiz yapmak, karantina sırasında kendinizi oyalamanın yanı sıra iyi bir fiziksel durumda kalmanızı da sağlamak için mantıklı bir seçenek olarak önerilir.

Neden koronavirüs için izolasyon önlemleri almalı?

Dünya durumunu biraz daha iyi anlamak için koronavirüsün ne olduğunu bilmek önemlidir. İspanya Sağlık Bakanlığına göre, “koronavirüsler normalde sadece hayvanları etkileyen bir virüs ailesidir, ancak bazen insanlara da bulaşabilirler”.

Aynı kaynak şunları ekliyor: SARS-CoV-2 ilk olarak Aralık 2019’da tespit edilen yeni bir koronavirüs türüdür. Bu yeni virüs insanları etkileyebilir ve COVID-19 hastalığına neden olabilir.”

Bu hastalığın en yaygın belirtiler şunlardır:

  • Ateş.
  • Öksürük.
  • Nefes darlığı.

Semptomlar genellikle hafiftir, bu yüzden özellikle çok dikkatli olmalıyız. Virüsün bütün dünyadaki çok hızlı yayılımına dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsü bir küresel salgın olarak ilan etti ve uygulanan izolasyonun ana nedeni de bu.

 

Koronavirüs izolasyonu sırasında evde egzersiz yapmanın anahtarları

İzolasyon dışında, bazı hükumet yetkilileri spor salonlarını kapatma tedbirini de almışlardır. Bu bize tek bir seçenek bırakıyor: egzersizlerimizi evde yapmak.

evde mat üstünde ısınma hareketleri yapan mutlu kadın

Şimdi size koronavirüs ile ilgili yaşadığımız bu durumla başa çıkmak için bazı yararlı ipuçları sunacağız. Umarız onları uygulamaya koyabilirsiniz!

Uygun bir ısınma

Egzersizlerinizi evde yaptığınız durumlarda da düzgün bir şekilde ısınmanız gerekir. Yaklaşık 15 dakikanızı ısınma hareketlerine ayırmak kas hasarını veya kardiyovasküler problemleri önlemeye yardımcı olur.

En iyi seçenek, belirli kas bölümlerinin yanı sıra, onları çevreleyen eklemlerin de dinamik hareketlerini gerçekleştirmektir.

Pliometri

Elit bir atlet olmasanız bile, işe pliometri temelleri ile başlamak evde antrenman yapmak için mükemmel bir anahtardır. Genel olarak, pliometri zıplama egzersizlerini uygulamakla ilgilidir. Bu tür hareketler farklı kas gruplarının gücünü ve dayanıklılığını geliştirmeye katkıda bulunur.

Dinamik veya pasif sıçramalar yapabilirsiniz. Dinamik sıçramalar için başlangıç noktanızdan en az 30 ila 60 santim uzağa gitmelisiniz. Pasif zıplamalar için yerinizde kalıp yer değiştirmekten kaçınmalısınız.

 

Eklem problemleriniz veya tıbbi bir kısıtlamanız varsa, bu tür egzersizlerden uzak durmanız en iyisidir.

Koronavirüs izolasyonu sırasında yeterli miktarda sıvı almayı unutmayın

Açık havada, güneş ışığında veya spor salonunda durmaksızın bizi terleten makinelerle antrenman yapmıyor olsak da, evde egzersiz yaparken de elektrolit ve mineral tuzları kaybederiz.

Evde egzersiz yapmak kesinlikle susuz kalmamıza neden olabilir. Diğer ortamlarda olduğundan daha az olabilir, ancak yine de olur. Bu yüzden evde egzersiz yapma konusunda vereceğimiz ipuçlarından biri de kaybettiğimiz bu besinleri uygun şekilde yenilemekle ilgilidir.

musluktan su dolduran adam

Yüksek mineral içerikli içeceklerin tüketilmesi, susuz kalmamanın harika bir yoludur. Evde egzersiz yaparken organlarımızı herhangi bir eksiklikten uzak tutmak önemlidir.

Koronavirüs izolasyonu süresi boyunca egzersiz ekipmanınızı dezenfekte edin

Ev egzersiz programlarının çoğu ekipman gerektirmez. Bununla birlikte, matlar, halter veya benzeri ürünler evde antrenman yapma konusunda çok yardımcı olabilir.

Bu araçlardan herhangi birini kullanmanız durumunda, bunları dezenfekte etmeniz çok önemlidir. Bu uygulamadaki amacımız panik veya paranoya yaymak değil, virüs ve bakterilerin yayılmasını önlemektir. Antibakteriyel veya benzeri temizlik ürünlerinin kullanılması bu önemli adımda bize yardımcı olacaktır.

 

Egzersiz sonrası dinlenme

Ev egzersizleri, sağlıklı alışkanlıklardan ve yaşam tarzlarından vazgeçmekten kaçınmak için bir alternatiftir. Egzersiz yaptığımız ortamı değiştirmek, vücudumuzun da büyük ölçüde değişeceği anlamına gelmez. Bir antrenmandan sonra dinlenmek, spor salonunda yaptığımız gibi evde de yapmamız gereken bir şeydir.

Amaç, aşırı yorgunluğa neden olan kaslarda laktik asit birikmesinden ve kas kramplarının ortaya çıkmasından kaçınmaktır.

Özetle, koronavirüs nedeniyle uyguladığımız sosyal izolasyon, önceden edindiğimiz alışkanlıkları veya gelenekleri terk etmek için bir neden olmamalıdır. Bu nedenle, burada sunduğumuz ipuçlarının yardımıyla evde egzersiz yapmak, hareket etmeye devam ederken bu durumu atlatma konusunda çok yardımcı olacaktır.

  • Pliometria Aplicada à Reabilitação de Atletas. (2010). Revista Salus.
  • López-Miñarro, P. Á. (2006). Calentamiento y vuelta a la calma. Facultad de Educación. Universidad de Murcia.
  • Johnston, B. 2018. Beneficios del ejercicio. Merck Manuals. https://www.merckmanuals.com/es-us/hogar/fundamentos/ejercicio-y-forma-f%C3%ADsica/beneficios-del-ejercicio