Spor Sırasında Sıvı Alımının Önemi

Sıvı alımı, herhangi bir fiziksel aktivite söz konusu olduğunda çok önemlidir. Yetersiz sıvı alımı kaçınılmaz olarak sporda düşük performansa neden olur.
 

Sıvı alımı, herhangi bir fiziksel aktivite söz konusu olduğunda çok önemlidir. Yetersiz seviyelerde sıvı alımı kaçınılmaz olarak düşük performansa yol açar. Tendinit gibi sağlık sorunlarına bile neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su içmeyi önermektedir.

Egzersiz sırasında içilmesi gereken su miktarı hakkında kesin bir kural yoktur. Vücut, yeterli suya sahip olmadığında düzgün çalışamaz. Dehidrasyon hafif ila şiddetli arasında değişebilir.

spor sırasında sıvı alımı

Hidrasyon kas kramplarından kaçınmanın anahtarıdır ve su dehidrasyonla mücadelenin anahtarıdır. Bununla birlikte, bir saatten fazla bir süre yüksek yoğunluklu egzersizler yapacaksanız, izotonik bir içecek ideal olabilir.

Spor yaparken hidrasyonun sürdürülmesi neden önemlidir?

Spor yaparken sıvı tüketiminin önemli olmasının birkaç nedeni:

Sıvı alımı sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur

Su, sağlığınızı korumanıza ve vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olabilir, bu yüzden sıvı alımı çok önemlidir.

Daha sıcak aylarda, sıcaklığa bağlı hastalıklardan kaçınmak için sıvı alımına özel dikkat gösterilmelidir. Bu özellikle spor yapmak söz konusu olduğunda geçerlidir.

Vücut suyu depolayamadığından, sürekli olarak düzenli bir tedarik sağlamalıyız.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji, yapılan her 15 ila 20 dakikalık egzersiz için 1 ila 2 litre su içmenizi önerir.

meyve suyu içen kadın

Hidrasyon iyi performans sağlar

 

Dehidrasyon söz konusu olduğunda, kan plazmasındaki su hacmi azalır ve kan kalınlaşır. Kan daha kalın olduğundan, kalbin vücuda kanı pompalanması için daha fazla çalışması gerekir.

Yetersiz sıvı alımı enerji kaybını hızlandırabilir. Bu nedenle, yorgunluk durumu yoğunlaşır ve tükenme tehdidi fiziksel çaba ile daha da artar. Sonuç olarak, performans etkilenebilir.

“Binlerce insan sevgisiz hayatta kaldı; kimse susuz yaşayamadı.”

–  W.H. Auden

Hidrasyon sakatlanma riskini önler

Kramplar, tendinit, kas ve eklem ağrıları dehidrasyondan kaynaklanabilir.

Vücut susuz kaldığında kaslar ve tendonlar kırılgan hale gelir. Bu yoğun, geçici veya tekrarlayan ağrıya neden olabilir.

Vücut ısısının düzenlenmesi

Egzersiz yaparken veya fiziksel aktivite yaptığınızda, vücut ısınız artar. Vücut fazla ısıyı ortadan kaldırmak için ter üretir. Ter su ve elektrolitlerden oluşur, bu nedenle terleme sırasında su kaybedilir.

Su ayrıca vücut ısısının düzenlenmesinde hayati bir rol oynar. Vücudun ısısında aşırı bir artış yaratmadan kas aktivitesini sürdürmesini sağlar. Bu nedenle fiziksel aktivitelerden önce, aktiviteler sırasında ve sonrasında düzgün bir şekilde sıvı alımı çok önemlidir.

Dehidrasyon belirtileri ve semptomları

Egzersiz yapıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerden veya semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız hemen durmalısınız:

  • Baş dönmesi ve denge kaybı
  • Kas krampları
  • Bulantı ve kusma
  • Ağız kuruluğu
  • Cilt kuruluğu
  • Kalp atış hızında artış
  • Susama
  • Kan basıncında düşüş
  • Performansta düşüş
  • Uyuşukluk veya enerji eksikliği
 

Yukarıda belirtilen belirtiler yakından izlenmelidir. Çoğu durumda bu belirtiler, vücudu soğutmak için su içerek ve gölgede oturarak hafifletilebilir.

Bununla birlikte, şiddetli dehidrasyonun sağlığınızı etkileyebileceğini unutmayın. Kas zayıflığına, zihinsel karışıklığa ve hatta bilinç kaybına yol açabilir. Böyle bir durumda derhal tıbbi yardım almalısınız.

meyveli sular

Sonuç olarak, spor yaparken hidrasyon seviyesini korumak son derece önemlidir. Uzmanlar, dehidrasyondan kaçınmak için egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında su içilmesini önermektedir.

Bununla birlikte, çok fazla su içmenin hiponatremiye neden olabileceğini de unutmamalısınız. Bu nedenle, gün boyunca birçok kez az miktarda su içmelisiniz. Susamasanız bile sıcaklık arttığında daha fazla su içmeyi unutmayın.

[featured-post url=”https://fitpeople.com/diet-and-nutrition/what-you-must-know-about-a-cyclists-diet/”]