Cinsel Aktivite ve Spor Performansı Arasındaki İlişki

Bazı insanlar, cinsel aktivitenin spor performansı üzerinde etkili olduğunu düşünmektedir. Bugünkü yazımızda, bu teorilerin gerçeklik payı olup olmadığını inceleyeceğiz.
 

Daha önce de yazılarımızda yer verdiğimiz üzere cinsel aktivite, spor performansı ve genel sağlık açısından pek çok faydaya sahiptir. Bunun en yaygın faydaları arasında endorfin ve dopamin gibi hormonları artırarak iyi bir ruh haline gelmenizi sağlaması ve stresinizi azaltması yer alır.

Bu aktivite, günlük fiziksel aktivitenize ek olarak önemli derecede kalori harcamanızı sağlayan bir aktivitedir. Fakat bu konunun hala bazı tartışmalı yönleri vardır.

Pek çok makale, cinsel ilişkinin spor performansını azalttığını öne sürmektedir. Bugünkü yazımızda, cinsel aktivite ve spor performansı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Cinsel aktivite: faydaları

İster kendiniz ister partnerinizle olsun, cinsel aktivite, pek çok açıdan faydalıdır. Gelin bu faydaların neler olduğuna ve bunların spor performansınızla nasıl bir ilişkisi olduğuna birlikte bakalım.

  • Bu aktivite sebebiyle başka öldürücü bakterilere benzer olan zararsız bakterilere maruz kaldığınız için bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir. Bu sayede, vücudunuz ileride bu tip zararlı bakterilerle karşılaştığında hazırlıklı olur.
  • Stresle baş etmenize yardımcı olur. Vücudunuzda ödül sistemini aktif hale getiren dopamin gibi hormonlar salgılatır ve size kendinizi başarılı hissettirir. Bu ayrıca, öz güveniniz için de faydalıdır.
  • Kalp sağlığınıza iyi gelir. Bunun sebebi, cinsel aktivitenin kan basıncını azaltan ve damar açan maddeler üretmesidir.
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi, cinsel aktiviteyi hafif fiziksel aktiviteler arasında sayabiliriz. Özellikle de bir partnerle beraber olduğunda ve 30 dakikadan uzun sürdüğünde cinsellik, orta hızda koşmak kadar kalori yakmanızı sağlar.
cinsel aktivite

  • Orgazm olduğunuzda vücudunuz endorfin ve prolaktin hormonu üretir. Bu hormonlar, orgazmdan sonra uykulu olmanızdan sorumlu olan hormonlardır. Rahatlamanızı ve daha kolay uykuya dalmanızı sağlarlar.

Cinsel aktivite spor performansı

Bazı durumlarda cinsel ilişki ya da mastürbasyonun spor performansı üzerinde zararlı etkileri olabileceği düşünülmektedir. Buradaki ana teori, özellikle erkekler başta olmak üzere cinsel ilişkinin insanlarda testosteron seviyesini düşürdüğü üzerinedir.

Testosteron, temel anabolik erkek hormonudur ve spor performansı üzerinde çok önemli bir rol oynar. Kadınlarda da östrojen hormonu seviyesindeki değişimler benzer etki yapabilir fakat kapsamı daha azdır.

Bununla beraber, tüm bunlar söylentiden başka bir şey değildir. Düzenli cinsel aktivitenin spor performansı üzerinde hiçbir zararlı etkisi yoktur. Hatta, aşağıda bahsedeceğimiz bazı durumlar dışında bu aktivite çok faydalıdır.

Spor performansı cinsel aktivite sayesinde nasıl gelişir?

Testosteron seviyesini yükseltir

Cinsel aktivite, yaygın olarak düşünüldüğünün aksine testosteron seviyesini düşürmek yerine, bu hormonun testislerden kana giden miktarını artırır. Bu da libidoyu ya da cinsel arzuyu artırır. Buna ek olarak, kas anabolizmasını geliştirir, gücü artırır ve genel olarak fiziksel durumu ve spor performansını artırır.

Daha iyi dinlenmenizi sağlar

Daha önce de belirttiğimiz gibi, orgazmdan sonra bazı maddelerin salgılanması, stres seviyesini artırır ve uyumayı kolaylaştırır. Bu da uykunun daha derin ve iyileştirici olmasını sağlar.

 

Dinlenme kalitenizin iyileşmesi hem spor yaptıktan sonraki rahatlama sürecinizi kolaylaştırır hem de büyüme hormonu salgılanmasını artırır. Bu da daha fazla kas kütlesi ve daha iyi bir spor performansı demektir.

spor performansı

Cinsel aktivite ne zaman zararlı olabilir?

Cinsel aktivite sağlık açısından çok faydalıdır ve uzmanlar düzenli olarak yapılmasını önermektedir. Bununla beraber, belli sporları yaparken egzersizlerinizin verimli olmasını istiyorsanız, egzersiz yapmadan birkaç dakika önce cinsel aktivitede bulunmaktan kaçınmanız gerekir.

Bunun sebebi, daha önce de açıkladığımız gibi, cinsel ilişkinin sizi sakinleştiren ve uykulu hale getiren hormonlar salgılatmasıdır. Egzersiz sırasında enerjik ve canlı olmanız gerektiği için bu durumdan olabildiğince kaçınmalısınız. Bu yüzden, cinsel aktiviteyi egzersizden sonraya ertelemenizi öneririz.

  • Anshel, M. H. (1981). Effects of Sexual Activity on Athletic Performance. The Physician and Sportsmedicine, 9(8), 64–68. https://doi.org/10.1080/00913847.1981.11711137
  • Stefani, L., Galanti, G., Padulo, J., Bragazzi, N. L., & Maffulli, N. (2016). Sexual Activity before Sports Competition: A Systematic Review. Frontiers in Physiology, 7, 246. https://doi.org/10.3389/fphys.2016.00246
  • Zavorsky, G. S., Vouyoukas, E., & Pfaus, J. G. (2019). Sexual Activity the Night Before Exercise Does Not Affect Various Measures of Physical Exercise Performance. Sexual Medicine, 7(2), 235–240. https://doi.org/10.1016/j.esxm.2018.12.002