Bir Egzersizin Önerilen Süresi

Sık sık bir antrenmanın süresi ile ilgili tavsiyeler okuruz. Her durumun kişisel olduğunu unutmamalı ve bedenlerimizin daha önceden adapte olmadan veya egzersize alıştırılmadan, uzun süreli fiziksel aktivitelere maruz kalmaması gerektiğini hatırlamalıyız.
 

Sağlıklı bir yaşama sahip olmak için egzersiz rutinlerini devamlı bir şekilde sürdürmek çok önemlidir.

Bu, bir spor salonu üyeliği satın almanız veya spor kulübüne kaydolmanız gerektiği anlamına gelmez. Evcil hayvanları olanlar için her akşam köpeğinizle yürüyüşe çıkmak bile yeterli egzersiz süresi olabilir.

Önerilen Minimum Egzersiz Süresi

Dünya Sağlık Örgütü, bir egzersiz için minimum sürenin, hızlı ve tempolu yürüyüş veya hafif-orta yoğunlukta jogging gibi orta yoğunluktaki aktiviteler için en az 150 dakika olduğunu söylüyor. Bu aktiviteler, haftanın beş günü, günde 30 dakikalık seanslar şeklinde hesaplanmıştır.

Mat üzerinde kardiyo egzersizi yapan kadın.

Yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz yapabiliyorsanız, haftada 75 dakika sizin için idealdir.

Bu süreyi, eşit uzunlukta seanslar olarak dağıtmalısınız.

Çok Uzun Süre Egzersiz Yapmak Tehlikeli midir?

Bu, egzersiz süresi ile ilgili iddiaların en tartışmalı noktasıdır. DSÖ ve diğer uzmanlar, antrenman süremiz için bir sınır belirlememiz gerektiğini ve bu sürenin haftada en fazla 450 dakika olması gerektiğini belirtmektedirler.

Bu tezi destekleyen profesyoneller, aşırı egzersiz yapanların sağlıklarına ciddi zarar verdiğini iddia ediyorlar. Bu, yapılan aktiviteye bağlı olarak, bazı kaslar için bu çok tehlikeli olabilir. En uç durumlarda kalp, çökme riski en fazla olan organlardan biridir.

 “Çok Fazla Egzersiz” Diye Bir Kavram Yoktur

 

Diğer doktorlar ve fitness uzmanları “aşırı çalışma” veya “fazla egzersiz” gibi kavramların saçma olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir insanın, haftada 450 dakikadan fazla egzersiz yaparak sağlıklarından ödün vermeyeceğini garanti ediyorlar.

Spor yaparken mola vermiş kadın.

Bu grubun uzmanları, insan vücudunun sunduğumuz taleplere uyum sağlama yeteneğine sahip olduğunu ve aşırı miktarda egzersizin doğrudan kardiyovasküler hastalıklara neden olmadığını iddia etmektedir. Bu nedenle, vefat eden sporculardaki kardiyovasküler çökmeler, egzersizden kaynaklı değildir ve daha önce tespit edilmemiş konjenital sorunlardır.

30 Dakikalık bir Antrenman: Fazlasıyla Yeterli

Aslında haftada beş gün, günde 30 dakika egzersiz rutininin yeterli olduğu yönünde oy birliği var. İnsanların daha fazla direnç geliştirseler de,  bu noktaya ulaşıldığında sağlık faydaları sabitlenmiş olur.

Ayrıca sağlığımız için gerçekten tehlikeli olan şeylere karşı da oy birliği vardır; örneğin hareketsiz bir yaşam tarzı. Fiziksel aktivite yapmamak, fazla kilodan kardiyovasküler sorunlara kadar çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır. Diyabet, kemik eksikliği ve depresyon da aynı şekilde bu listede yer almaktadır.

Sonuçları Ne Zaman Göreceksiniz?

Genel olarak ilk sonuçlar; kesintisiz olarak yapılan 45 faaliyet gününden sonra fark edilebilir ve ölçülebilir olacaktır. Unutmayın, dinlenme ve iyileşme günleri de egzersiz rutininizin gerekli birer aşamasıdır.

Azim, egzersiz zamanınızı benimsemenin anahtarıdır; ortada hiçbir büyülü ya da mucizevi rutin yoktur. Kendilerine bir hedef belirleyenler (kilo vermek, kasları güçlendirmek, dayanıklılığı arttırmak) bunu her zaman akıllarında tutmalıdırlar.

 

Ayrıca, elde ettiklerinizi kaybetmenin çok kolay ve çok hızlı gerçekleşe bileceğini de göz önünde bulundurmalısınız ve antrenman günlerini es geçmemelisiniz.

Egzersiz ve Diyet: Gerekli Bir Kombinasyon

Egzersizleri sağlıklı bir diyetle tamamlamanız gerekir.

Beslenme ihtiyaçlarınız, antrenmanınızın belirlenen hedeflere ulaşması için karşılanmalıdır.

Belini ölçen kadın

Belirli yiyecekleri tamamen ortadan kaldıran sıkı bir diyet uygulamak zorunlu değildir, ancak şunu unutmamalısınız: iyi bir sağlık ve abur cubur, bir arada olması imkânsız bir kombinasyondur.

Zaman Eksikliği Bir Mazeret Değildir

Birçok insan, günlük yaşamlarında egzersiz yapmak için yeterli zamanlarının olmadığını iddia eder. Ancak, elinizden geleni yapmalısınız, böylece bu faktör sedanter bir hayat sürmek için bir neden haline gelemez.

Ofise, üniversiteye veya süpermarkete yürüme alışkanlığı kazanmak, sağlığınıza oldukça fayda sağlar. Mümkün olduğu kadar asansörün yerine merdivenleri kullanmak da bunun iyi bir örneğidir.

Hareket hayattır ve sağlığınız bunun faydalarını mutlaka görür. Günlük programınıza uyacak birçok egzersiz seçeneği vardır ve zaman eksikliği bir mazeret değildir.