Aktif Yaşlanma Nedir?

12 Nisan 2019
Aktif yaşlanma ile amaç, yaşlı insanların hem kendi kişisel iyilikleri hem de herkesin mevcut ve gelecekteki iyiliği için toplumdaki baş oyunculardan olmaya devam etmesi anlamına gelir.

Aktif yaşlanma, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tanımlanmış olan bir kavramdır. Aktif yaşlanma süreci, yaşlıların sağlık, katılım gösterme ve güvenlik imkanlarının geliştirilmesini esas alır. Bunlar, yaşlıların hayat kalitesinin artmasını sağlar.

Aktif yaşlanma hem bireylere hem de gruplara hitap eder. İnsanların, fiziksel, sosyal ve zihinsel iyilikleri açısından hayat döngüleri boyunca kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlar. Ayrıca, insanların ihtiyaç, arzu ve becerilerine göre topluma katılmasına da yardımcı olur. Tüm bunlar, yaşlılara korunma, güvenlik ve ihtiyaçları olduğunda düzgün bir bakım sunar.

Aktif Yaşlanmanın Dört Aşaması

 • Sağlık (fiziksel ve zihinsel). Sağlıklı olmak hem daha iyi hissetmenize hem de daha aktif olmanıza yardımcı olur.
 • Topluma katılım. Hem devlet kuruluşları hem de özel kuruluşlar, yaşlıların otonomi, iyilik ve sağlığını korumak için çalışmalıdır.
 • Güvenlik. Kendinizi güvende hissetmeniz, hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştırır.
 • Hayat boyu öğrenme. Yıllar geçtikçe bir şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin, her zaman öğrenilecek yeni bir şeyler vardır.
aktif yaşlanma için spor yapan dört kişi

Aktif Yaşlanma İçin Aklınızda Tutmanız Gereken Şeyler

 • Sağlıklı yaşam alışkanlıkları. 50 yaşından sonra belli sağlıklı alışkanlıklar edinmeli ve onları hayatınızın sonuna kadar sürdürmelisiniz. Örneğin, eğer her gün bir saat boyunca yürümeyi alışkanlık haline getirirseniz, bunu yıllar sonra bırakma ihtimaliniz epey düşüktür. 
 • Egzersiz. İster yürüyüş ister sağlık durumunuz ve yaşınıza uygun başka bir aktivite olsun, her gün egzersiz yapmanız önerilmektedir. Önemli olan bir şekilde aktif kalmanızdır.
 • Sağlıklı bir diyet. Mevsime ve kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak, size ihtiyacınız olan besinleri sağlayan sağlıklı ve dengeli bir diyet uygulamak çok önemlidir. Meyve ve sebze yemeyi unutmamalı  ve, yağ ve şeker oranı yüksek olan besinlerden uzak durmalısınız. Buna ek olarak, günde iki litre olacak şekilde sıkça su içmeyi unutmayın.
aktif yaşlanma için havuzda spor yapan kadın

 • Doğayla iç içe olun. Özellikle de hava güzel olduğu zamanlar, doğa vücudunuza çeşitli faydalar sağlar. Kırsal bölgelere geziler ya da sahilde yapılan yürüyüşler, doğayla iç içe olmanın tadını çıkarmanızı sağlayan aktivitelerdir. Eğer evcil hayvanınız varsa bu da olumlu bir şeydir çünkü onlar size koşulsuz bir sevgi verir.
 • Sağlığınıza dikkat edin. Her insanın farklı sağlıklı alışkanlıklar edinmesi gerekir ve onlar üzerinde yeterli kontrole sahip olmak çok önemlidir. Doktora düzenli aralıklarla gitmek, gereken ilaçları almak ve tütün ya da alkol kullanımından uzak durmak, aktif yaşlanma için en gerekli alışkanlıklardandır.
 • İyi aile ve arkadaşlık ilişkileri sürdürün. İnsanlar birbirlerine yardımcı olur ve kişisel ilişkiler, hayatınızın her aşamasında çok önemlidir. Bunların ikisi de arkadaşlar, komşular ya da size yakın olan insanlar olduğu kadar aile içinde kurulan ilişkiler sayesinde de olur. İlişkiler, kişisel iyiliği belirleyen bir faktördür.
dans ederek spor yapan insanlar

 • Bir beceri üzerine çalışın. Boş zaman aktiviteleri, egzersiz ve iyi sohbetlerin yanı sıra, sağlığınız elverdiğince kendinizi meşgul de etmelisiniz. Çeşitli etkinliklere ve atölye çalışmalarına katılın ve evde yapabileceğiniz bir beceri geliştirin. Herhangi bir meşguliyet faydalı olacaktır ve aktif yaşlanmayı sağlayacaktır.

Özetle, insanların yaşı ilerledikçe sağlıklı alışkanlıklar edinmesi çok önemlidir. Eğer yukarıda bahsedilen tavsiyelere uyarsanız, çok kolay olmamasına rağmen belli bir hayat kalitesi ile yaşlanabilirsiniz.