Koşucu Anemisi: Belirtileri ve Tedavileri

Demir, bir miktar C vitamini ile birlikte verilirse çok daha verimli bir şekilde emilir. Size koşucu anemisi için diğer önleyici tedbirlerden bahsedeceğiz.
 

Anemi, kırmızı kan hücrelerinin kan kütlesindeki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle beslenme düzeni ile ilişkilidir fakat farklı nedenlere de sahip olabilir. Bugün özellikle belirli bir tip anemi ele alacağız: Koşucu anemisi.

Sporcularda performansta ciddi bir düşüşe neden olabilecek nispeten sık görülen bir sorundur. Bilimsel literatür, bu sorunu uzun mesafe koşucuları ve triatletlerde oldukça yaygın olarak sınıflandırmaktadır.

Bununla birlikte, semptomları tespit edildiği ve yeterli tedavi uygulandığı sürece tedavi edilebilen bir durumdur. Bu makaleyi daha fazla detay takip edecek.

Koşucu Anemisi Belirtileri

Diğer anemi tiplerinde olduğu gibi, bu sürecin en karakteristik semptomlarından biri yorgunluktur. Yorgunluk ya da uzun süreli uyku hissi genellikle vücudunuzla ilgili bir şeyin yanlış olduğuna dair uyarı işaretleridir.

Özellikle uzun mesafe koşucuları söz konusu olduğunda, bu duyumların ortaya çıkması, kandaki kırmızı kan hücrelerinin durumunu ve sayısını kontrol etmek için yeterli nedendir.

Ana sebepler

Hareketsiz insanlar hakkında konuştuğumuzda, anemiye genellikle beslenmelerindeki dengesizlik neden olur. Demir ya da B12 vitamini açısından düşük bir diyet, böyle bir sorunu tetikleyebilir.

Bu nedenle, her zaman çeşitli ve dengeli bir beslenme izlemeniz ve belirli yiyecek gruplarını kısıtlamamanız önerilir. Bu şekilde, vücudun işlevlerini yerine getirmesi için gereken tüm besin maddelerinin doğru tüketimini sağlıyoruz.

terleme

Bununla birlikte, uzun mesafe koşucularında, diğer nedenler de bu hastalığa yol açabilir. Bunlardan bir tanesi yetersiz gelen ve uygun olmayan spor ayakkabısı olabilir. Bu durum, topuğun kan damarlarındaki birikiminden dolayı aşırı kırmızı kan hücresi zedelenmesine neden olabilir.

Ek olarak, beslenmeye bağlı nedenleri de olabilir. Kahve ya da çay tüketimi, diüretik etkisi nedeniyle uzun süreli bir testten önce kontrendike olabilir.

Ayrıca, bu gıdaların tüketimi bir önceki öğünden demir emilimini ve dışkıdaki kaybını engelleyebilir. Hamile kadınlar üzerinde yapılan son çalışmalar, kahve tüketimi ile anemi riski arasındaki bu ilişkiyi doğrulamaktadır.

Bu sorunun çözümü bir kafein takviyesinin kullanılmasıdır. Bununla, bu önemli mineralin emilimine müdahale etmeden bu maddenin performans üzerindeki ergojenik etkilerinden faydalanmak mümkündür.

Egzersiz Yükü Dağılımı

Egzersizin dozu, bu patolojiden muzdarip ya da değilken başka bir diferansiyel faktör olabilir. Aşırı egzersiz yapmaya başlarsak, anemi ve belirli besinlerin yetersiz alımı ile ilgili diğer hastalıkların riskini artırabiliriz.

Bunu göz önünde bulundurarak, spor yükünü ayarlamak ve aynı zamanda ilerleyici olabilmesi şarttır. Bu şekilde egzersize doğru bir adaptasyonu takip edeceğiz ve beslenme sorunları için daha az risk oluşacak.

Koşucu Anemisi Tedavisi

Bu hastalığın semptomlarını hafifletmenin ve önlemenin en iyi yolu dengeli ve çeşitli bir beslenme düzeni takip etmektir. Hayvan ve sebze krallığından yiyecekleri karıştırarak demir alımını garanti etmek, bu patolojiden muzdarip olma olasılığını büyük ölçüde azaltır.

 

Vitaminlerin katkısı da, özellikle de demirin metabolizmasında temel olan B12 vitamini, ihmal edilmemelidir. Ayrıca, bir miktar C vitamininin demirle birlikte verilmesinin, mevcut bilimsel çalışmaların onayladığı gibi, emilimini önemli ölçüde artırdığı gerçeğini dikkate almalıyız.

Bu nedenle, beslenme uzmanı tarafından aksi belirtilmedikçe, gıda gruplarında herhangi bir kısıtlama olmaksızın çeşitli ve dengeli bir beslenme düzeni önerilir. Tüketimi genellikle tavsiye edilmeyen ve bu nedenle en aza indirmenin önemli olduğu gıdalar işlenmiş gıdalardır.

demir

Sonuç

Koşucu anemisi, spor performansını doğrudan etkileyebilecek nispeten yaygın bir durumdur. Genellikle yorgunluktan kaynaklanır ve beslenme nedenlerinden, egzersiz yükünün kötü bir şekilde dağılmasından ya da yetersiz kalan spor ayakkabılarından kaynaklanabilir.

Önlenmesi önemlidir ve bu nedenle sağlıklı ve çeşitli bir beslenme düzeni izlemeliyiz. Demir içeren gıdaların düzenli tüketimi önemlidir; hem yeşil yapraklı sebzeler hem de et, bu mineralin iyi bir miktarını sağlayan sporcu diyetinin temel ürünleridir.

Son olarak, emilimini en üst düzeye çıkarmak için demir ile birlikte C vitamini alımını yapmak ve fekal kitle yoluyla mineral kaybını önlemek için yemeklere göre kahve ve çay tüketimini azaltmak olumlu sonuçlar getirir.

  • Coates A., Montjoy M., Burr J., Incidence of iron deficiency and iron deficient anemia in elite runners and triathletes. Clin J Sport med, 2017. 27 (5): 493-498.
  • Kumera G., Haile K., Abebe N., Marie T., Eshete T., Anemia and its association with coffee consumption and hookworm infection among pregnant women attending antenatal care at debre markos referral hospital, Northwest Ethiopia. PLos One, 2018.
  • Bryszewska MA., Comparison study of iron bioaccessibility from dietary supplements and microencapsulated preparations. Nutrients, 2019.