Doğru Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Bu yazıda size doğru koşu ayakkabısını seçmekle ilgili bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız. Mutlu okumalar! 
 

Hiç şüphesiz doğru koşu ayakkabısı seçimi, koşu yapmanın en önemli yönlerinden biridir. Bu yazıda doğru koşu ayakkabısı seçiminde önem taşıyan birkaç ipucundan bahsedeceğiz. Ayrıca doğru koşu ayakkabısı giymek, yalnızca koşu yaparken değil kardiyo yaparken de önemlidir.

Doğru koşu ayakkabısını seçerken mağazalarda bulunan sayısız model arasında yer alan en iyi seçeneği bulduğunuzdan emin olmalısınız.

Bunun yanı sıra ayakkabılar topuktan baş parmağına kadar düzgün bir şekilde uyum sağlamalı ve normal bir adım attığınızda kendinizi rahat hissetmelisiniz. 

Yine de bir ayakkabı mağazasında ayakta durduğunuzda pek çok koşu ayakkabısının rahat geldiğini unutmayın. Gerçek testi birkaç kilometre koşmak üzere çıktığınızda yaparsınız. Böylece onların sizin koşu stiliniz ve ayak şekliniz için uygun ve ideal olup olmadıklarının farkına varırsınız.

Düşünebileceğinizden daha fazla sayıda renk seçeneği sunan çeşitli spor ayakkabısı markaları vardır. Durum böyle olsa da bir ayakkabının görüntüsü rahatlığından önce gelmemelidir.

Doğru koşu ayakkabısını seçmeden önce, fark yaratabilecek her detayı bilmeniz size yardımcı olacaktır. Aşağıdaki yazıda size bilmeniz gereken her şeyi söyleyeceğiz.

Taban önemlidir

koşu yapan kadın kaldırım

Öncelikle, çoğunlukla yaya kaldırımında koşuyorsanız, koşu ayakkabısı sizin için idealdir. Bunun sebebi bu ayakkabıların daha fazla tamponlama yapmasıdır. Bu da sakatlık riskini azaltmak için daha fazla darbe emilimi yaptıkları anlamına gelir.

 

Öte yandan yumuşak ve çamurlu patikalarda koşuyorsanız, buna uygun arazi tipi koşu ayakkabısı tercih etmeniz daha iyidir. Daha fazla sabitlik sağlayan derin tırtılları vardır ve ayak bileklerinizi desteklerler. Bu, düzensiz araziler için hayati önem taşır. Ancak unutmayın, bu ayakkabılar, yaya kaldırımında koşarken çok rahat olmayacaklardır.

Son olarak her iki yüzeyde de koşmayı seven bir sporcuysanız hibrit koşu ayakkabısı almayı düşünün. Bu ayakkabı tipi hem her iki yüzeyde hem de ikisinin karışımı koşullarda, tamponlama ve tutuş arasında kalan bir denge sunarak iyi performans gösterir

Doğru koşu ayakkabısı seçimi için ipuçları

1- Doğru numarayı alın

Öncelikle sizin için uygun olan numarayı seçtiğinizden emin olun. Bu zaten bariz bir şeymiş gibi görünse de, markaya göre numaranız değişebilir. Çok küçük gelen spor ayakkabıları, çok büyük gelenlere kıyasla daha fazla sorun yaratma eğilimindedirler.

hareket halindeki koşan kadın

Bu nedenle numaranızı biliyor olsanız bile, her yeni ayakkabı alışınızda ayağınızı birine ölçtürün. Ayaklarınız zamanla değişir ve bir modelde size uyan numara ile diğer modelde uyacak olan farklı olabilir. Bu nedenle onları denemek için kendinize zaman verin ve rahat olmayacaklarını düşünüyorsanız satın almayın.

2- Modaya aldırmayın

Koşu ayakkabılarınızı, nasıl göründüklerine değil, fonksiyonlarına göre tercih etmeniz çok önemlidir. En son trende uymayı veya o dönemde popüler olan markaları bir kenara bırakın. Markalar yalnızca size uyan, rahat ve fonksiyonel ayakkabıyı almanızı garanti etmenin bir yolu olarak önem taşırlar.

 

“Antrenman günlüğünüze kilometreler eklemeniz, bankaya para koymaya benzer. Hemen faizini almaya başlarsınız.”

–Hal Higdon–

3- Koşu yapacağınız zaman kullanacağınız çoraplarla deneyin

Kulağa önemli gibi gelmeyebilir ancak söz konusu ayakkabının uyumu ve yarattığı his olduğunda, giydiğiniz çorabın kalınlığı büyük fark yaratabilir.

Ayaklarınız sıcaklıkla birlikte genişleme eğilimi gösterdiğinden durum böyledir. Bu nedenle ayakkabıları denerken, her zaman, koşuya giderken giyeceğiniz çoraplarla denemenizi tavsiye ediyoruz.

dinlenen spor yapan kadın koşu ayakkabısı

Başta gerçekçi hedefler koymalı ve temponuzun ne olduğunu görmelisiniz.

4- Ayakkabıları günün sonunda deneyin

Son ipucumuz da doğru koşu ayakkabısını seçmek istiyorsanız, onları günün sonunda deniyor olmalısınız. Bunun arkasında yatan sebep çok basittir.

Ayaklarınız günlük aktivitelerinizi yaparken şişmeye meyillidir ve akşam olduğunda en büyük boyutlarına ulaşmış olurlar. Bu ipucu, size küçük gelebilecek ayakkabılar almaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Sonuçta ayakkabı seçimi yapmadan önce hesaba katmanız gereken pek çok şey vardır. Ne olursa olsun, artık koşu ayakkabısı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bildiğinize göre, şimdi dışarı çıkıp, bir çift koşu ayakkabısı alıp antrenmana başlama zamanı. Ne duruyorsunuz?

  • Fuller, J. T., Bellenger, C. R., Thewlis, D., Tsiros, M. D., & Buckley, J. D. (2015). The Effect of Footwear on Running Performance and Running Economy in Distance Runners. Sports Medicine. https://doi.org/10.1007/s40279-014-0283-6
  • Braunstein, B., Arampatzis, A., Eysel, P., & Brüggemann, G. P. (2010). Footwear Affects the Gearing at the Ankle and Knee Joints During Running. Journal of Biomechanics. https://doi.org/10.1016/j.jbiomech.2010.04.001
  • Vercruyssen, F., Tartaruga, M., Horvais, N., & Brisswalter, J. (2016). Effects of Footwear and Fatigue on Running Economy and Biomechanics in Trail Runners. Medicine and Science in Sports and Exercise. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000000981