Hamile Kalmak İçin Harika İpuçları

05 Haziran, 2019
Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, bir uzman ile görüşmenizde yarar vardır. Doktorların, hedefinize daha kolay ulaşmanızı sağlayacak tavsiyeleri ve önerilerini dinleyin.
 

Bir kadın, bir anne olmak istediği zaman, anksiyete, hedefine ulaşmasında bir sorun teşkil edebilir. Birçok kadın hamile kalamamanın vermiş olduğu öfke ve hayal kırıklığından mustariptir. Ancak, eğer hamile kalmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz birkaç ipucu vardır.

Hamilelik, bir kadının vücudunda birçok değişikliği de beraberinde getirir. Döllenme gerçekleştiği zaman vücut, hormonlarını değiştirerek, hamileliğe hazırlanır. Bazı durumlarda hormonlar düzgün şekilde çalışmadığı için hamilelik gerçekleşmez.

Hamilelik durumunu etkileyen, annenin başka sağlık sorunları da olabilir. Diyabet, üreme sistemi ile ilgili anormallikler ve bağışıklık sistemi yetersizlikleri bunlardan birkaçıdır. Bu durumlardan herhangi birinde, bir kadın, birçok kez hamile kalmaya çalışıp başarısız olursa, bir uzman ile görüşmesi gereklidir.

hamile kadın kontrolde

Neden Hamile Kalamıyorum?

Hamile kalamamanızın nedenleri birden fazla olabilir. Üreme sisteminizdeki bir sorundan, eşinizin sağlığına kadar birçok farklı etken olabilir. Uzmanlar, üç ay boyunca hamile kalamayan çiftlerde, kısırlık sorunlarının olabileceği üzerinde durmaktadır.

 

Jinekolojik kontrol, bir kadının neden hamile kalamadığının nedenlerini ortaya çıkarmada yardımcı olabilir. Doktorlar ilk olarak rahim ve döl yatağındaki emarelere bakarlar. Polikistik over sendromu, hamile kalmayı engelleyen, önemli bir sağlık sorunudur.

Tıbbi kontrol sonrasında, testler ile genel sağlık taraması yapılması önerilir. İnsülin seviyeniz, hormonal bozukluklar ya da bağışıklık sistemi yetmezliği gibi durumlara bakılmalıdır.

Hamile Kalmak İçin 8 İpucu

  1. Jinekoloğa gidin. Hamile kalmak istiyorsanız, yapacağınız ilk şey bir sağlık kontrolünden geçmektir. Bu sayede, genel sağlık durumunuz ile ilgili bilgi alıp, doktorun vereceği tavsiyelere uyabilirsiniz.
  2. Doğum kontrol yöntemleri kullanmayı bırakın. Vücudunuzun doğum kontrol ilaçlarından arınması için biraz zamana ihtiyacı vardır. Bu zaman altı ay ila bir yıl arası olabilir.
  3. Enerji kaynağı olarak egzersiz yapın. Anksiyete ve stres, hamile kalmanızı zorlaştırır. Kendinizi sakinleştirmek için, kardiyovasküler egzersizler yapmanızı öneriyoruz.
  4. Bu rutinler vücuda oksijen sağlar, endorfin salgılatır ve olumlu bir ruh hali kazandırır. Ayrıca, egzersiz yapmak, hamilelik sırasında ihtiyacınız olan canlılığı da size kazandırır.
  5. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı. Hamile kalmak istiyorsanız, beslenme konusu her zaman aklınızın bir köşesinde olmalıdır. Yüksek şeker ve karbonhidrat içeren besinler, aşırı kiloya neden olduğu için hamile kalma şansınızı azaltır.
süt içen hamile kadın
 

Sağlıklı Alışkanlıklar ve Zihinsel Sağlık

  1. Zihninizi boşaltın. Bir bebek sahibi olma fikri ile yanıp tutuşmak, sadece aksi bir sonuç yaratır. Bu konu hakkında çok düşünmemelisiniz. Meditasyon ve egzersizi bir araya getiren yoga, size yardımcı olabilir.
  2. Zararlı alışkanlıkları bırakın. Sigara ve alkol her koşulda zararlı birer alışkanlıktır. Özellikle hamile kalma sürecinde, bu duruma daha da dikkat edilmelidir. Yediğiniz yemekler ve içtiğiniz içecekler de dahil olmak üzere, vücudunuzu temizlemeye özen göstermelisiniz.
  3. Kendinize inanın. Hamile kalmanın kimyasal bir yanı olduğu kadar, büyülü bir tarafı da vardır. Cinsel ilişki sırasında rahatlatıcı ve eğlenceli dakikalar geçirmek, hamile kalma olasılığını arttıracaktır.
  4. Menstürasyon dönemlerini takip edin. Bu dönemlere kafayı takın demiyoruz, ama, nasıl çalıştığını da anlamanız gerekir. Bu sayede, hormon değişikliklerinin farkına varıp, fiziksel ve psikolojik bir huzura da kavuşmuş olacaksınız.

Her ne kadar hamile kalma koşulları tüm kadınlar için aynı olsa da, süreç farklı olabilir. Hamile kalmak, kimilerine göre daha kolay olabilir. Yine de, öfkenizi en aşağıya çekerek, stresten uzak durmak için beklentilerinizi azaltın. 

Hamile kalmaya çalışırken, psikolojik yardım almak da yararlı bir durum olabilir. Bazı uzmanlar, benzer tecrübeleri yaşayan çiftlerin, bir araya gelerek sorunlarını paylaştığı çalışma grupları düzenlerler.