Diyetin Menopoz Üzerindeki Etkisi

16 Şubat, 2019
Menopoza girdikten sonra yediklerinize dikkat etseniz bile sağlıklı yemeğe her zaman egzersizin eşlik etmesi gerektiğini unutmamalısınız. Fiziksel aktivite dengeli beslemenin temel tamamlayıcısıdır.
 

Menopoz, bir kadının şiddetli bir değişim geçirdiği bir aşamadır. Her kadın bu değişiklikleri farklı şekilde deneyimler. Net olan durum ise, tüm kadınlar için oldukça zor bir zaman olmasıdır. Kadınların diyetleri menopozu daha katlanabilir bir süreç haline getirmesi için oldukça önemlidir. Bu sebeple, bu yazımızda size diyetin menopoz üzerindeki etkisini anlatıyoruz.

Diyetin menopoz üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmanın yanı sıra, sadece bir saatliğine yürüyüş yapsanız bile; günlük egzersizlerinizi yapmayı unutmamalısınız. Bu sizin kendinizi daha çevik, aktif ve daha sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Diyetin Menopoz Üzerindeki Etkisi

Daha önce de belirttiğimiz gibi menopoz daha çok kişisel bir süreçtir. Yani her kadın bunu farklı şekilde yaşar. Menopoz reglin kesilmesinden daha fazlasıdır, çünkü yanında bir sürü farklı belirtiler ve değişlikler getirir.

Menopoza girmiş kadın

Eğer menopoz sürecindeki birkaç farklı kadınla konuşacak olsaydık, her biri bize deneyimledikleri farklı belirtilerden bahsederlerdi. Ayrıca regl tamamen ortadan kalkıncaya kadar olan dönem her kadın için farklı bir süreye sahiptir. 

 

En yaygın belirtiler şunlardır:

  • Ani sıcak basmaları
  • Terleme
  • Ruh halinde yaşanan değişiklikler
  • Kilo alma
  • Kansızlık
  • Uykusuzluk
  • Kemik ve eklemlerde ağrı

Bu nedenle her kadın kendi belirtilerine göre bir beslenme diyet düzeni oluşturmalıdır. Diyetin menopoz üzerindeki etkisi hakkında bazı ipuçları paylaşacağız. Genel olarak, bir kadın aşağıda sunduğumuz gıdaların tüketimine dikkat etmelidir.

Kalsiyum: Kemik sağlığı için gerekli

Menopoz çoğu zaman osteoporoz başlangıcı ile ilişkilendirilir. Aslında 50 yaş üstü kadınların %50 si bu hastalığı geçirmektedir. Osteoporoz kemik dokusundaki kalınlığı azaltır. Azalan kalınlık neticesinde kemikler daha kırılgan hale gelir ve bu sebeple kemik dayanıksızlığı ve kırılmaları çok yaygındır.

Bu hastalığın başlangıcını önlemek veya ilerlemesini belirgin şekilde azaltmak için en iyi yol menopozun ilk belirtilerinin ortaya çıktığı andan itibaren önlemler almaktır. Bu andan itibaren kadınlar aldıkları kalsiyum miktarını arttırmalıdır.

Bardağa sürahiden süt koyan kadın

Kalsiyum tüketimi genellikle kahvaltıda süt içmekle gerçekleşir. Bunu yoğurt yemekle de yapabilirsiniz. Kalsiyum tüketimi aynı zamanda yağ artışına neden olabilir ve bu da genellikle kilo alma ile sonuçlanır. Az yağlı süt ürünlerini tercih etmek, kilo almadan kalsiyumun yararlarından faydalanmanızı sağlar.

 

Yağlar: Azaltın

Menopoz zamanı kilo almak yaygındır. Hormonsal dengesizlikler bazen verilmesi çok zor olan kiloların alımına sebep olur. Bu nedenle yapılacak en doğru şey beslenmenize dikkat etmek ve 45 yaşınızdan itibaren düzenli olarak egzersiz yapmaktır.

Menopoz zamanı kilo almamanın kilit noktası yağ tüketimini azaltmaktır. Zeytinyağı, fındık yağı ve balık yağı gibi sağlıklı yağları tüketmeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda hazır, işlem görmüş gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak durun.

Sıkı bir diyet uygulamak gerekli değildir, ama tükettiğiniz gıdalara dikkat edin ve sağlıklı yiyecekler hazırlayın. Eğer bunu günlük egzersiz ile birleştirirseniz sonuçları hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

Egzersiz yapan genç ve yaşlı insanlar

Yaptığınız egzersizin çok uzun veya çok yoğun olmasına gerek yoktur ama egzersiz yapmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Her gün 1 saatlik yürüyüş yapın veya zevk aldığınız aerobik, dans veya spor derslerine katılın.

D Vitamini

D vitamini çoğu zaman menopoz geçiren kadınların göz ardı ettiği bir şeydir. Genellikle kadınlar kalsiyum tüketimi ve yağ azaltımının farkındadır. Halbuki D vitamini dozunu arttırmak nadiren düşünülür, aslında bu, kalsiyum ve yağ kadar önemlidir.

 

D vitamini kemik sağlığını sürdürmek için esastır. Bu aynı zamanda kasları sağlıklı tutmaya, kalp rahatsızlıklarını ve şeker hastalığını önlemeye yardımcı olur. İçinde D vitamini bulunan yiyecekler: balık, yumurta, ciğer ve peynirdir.