Hamamlar ve Yararları

Hamamlardaki ısı, oda duvarlarında bulunan boru ve radyatörlerden geçen sıcak sudan gelir. Hamamların vücuda çok yararı vardır.
 

Arapça’daki banyo sözcüğünden türeyen hamam, eski zamanlardan beri popülerdir. Bu banyo türü, yüzde 99 neme sahip olmasıyla ünlüdür. Derecenin oda boyunca aynı olmadığı nemli bir sıcaklıktır; ne kadar yükseğe çıkarsanız, o kadar sıcak olur. Zeminde, sıcaklık 20 ila 25 derece arasında bulunurken, yaklaşık 1,5 metre yükseklikte, sıcaklık yaklaşık 40 derece olacaktır ve baş yüksekliğinde 50 derecelik bir sıcaklık bekleyebilirsiniz.

Hamamının Faydaları

  • Akciğerlerde ve bronşiyal sistemde oksijen alıp verme kapasitesini arttırır.
  • Hamam, vücut için saunadan daha az basınca sahiptir.
  • Stresli ve kaygılı insanlar için, hamam sinir sistemini rahatlatır.
  • Cildi pürüzsüzleştirir ve yumuşatır, bu nedenle sivilceleri olan kişiler için çok faydalıdır. Aynı zamanda gözenekleri genişletir ve terlemeyi aktive eder. Bu, derideki toksinleri ve zararlı maddeleri ortadan kaldırarak kan dolaşımını uyarır.
  • Hamam, solunum yolunu nemlendirir; soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, sinüzit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.
  • Cildin yaşlanmasını geciktirmeye yardımcı olur, çünkü dokuların daha fazla oksijenlenmesini ve canlanmasını sağlar.
  • Vajinal akıntının salgılanmasını kolaylaştırır ve cinsel organların temizlenmesine yardımcı olur. Ek olarak ısı, ağrılı adetin hafifletilmesine de yardımcı olur.
kadın hamamda yatıyor

Hamamda Alınacak Önlemler

Hamamda yıkanırken, vücut bu kadar yüksek sıcaklıklara maruz kaldığı için kalp atışları iki katına çıkar. Bu nedenle yaşlılar, hamile kadınlar veya yüksek tansiyon veya kalp hastalığı gibi sağlık sorunları olan insanlar için önerilmez. Ek olarak, dermatit veya vazodilatasyon sorunları olanların hamam kullanmaması gerekir. Şiddetli bronşiyal hastalık, epilepsi, anoreksi veya renal kolikten muzdarip insanlar da hamamlardan uzak durmalıdır.

Hamama Nasıl Hazırlık Yapılır?

Spor yaptıktan sonra hamama gidecekseniz, vücut ısısının düşmesini sağlamak için egzersizden sonra 15-30 dakika dinlenmenizde fayda var.
Bu sebeple, bir süre ılık suyla duş almak en iyi seçenektir. Bu, vücudun yüksek sıcaklığa alışmasına yardımcı olur.
Aç kalmanız tavsiye edilmez, aynı zamanda tıka basa dolu bir şekilde de hamama gitmeyin. Bir saat önce yemek en iyisidir.
Yeteri miktarda sıvı almayı da unutmayın, çünkü vücudunuz orta seviyede su kaybına maruz kalır.

kadın hamamda rahatlamış

Hamamda Ne Yapmalısınız?

Bir hamama gittiğiniz zaman, alt sıradaki basamaklar ile başlamak en iyisidir. Bu şekilde vücudunuz ısıya adapte olur.
Hamamdayken sıvı tüketmeyin, aksi takdirde detoksifikasyon işlemi etkili olmaz.
Uzanın ya da ayağınızı yere bacak şekilde oturun, böylece tüm vücudunuz aynı sıcaklıkta kalır.
8 ile 12 dakika sonra vücudun sıcaktan bunalması normaldir, bu yüzden arada hamam bölümünden çıkıp, kısa bir ara verip geri dönmeniz daha faydalı olacaktır.

 

Daha önce hamama gidenler, 15 dakikaya kadar orada kalabilirler. Eğer ilk sefer gidiyorsanız, 10 dakikayı geçmemelisiniz.

Hamamdan çıkmadan önce, bir süre ayağınız yere basar şekilde oturun, böylece dolaşımınız dikey konuma geri döner. Sonra yavaşça ayağa kalkın.

Hamamdan Sonra Aklınızda Bulundurmanız Gerekenler

Hamamdan çıkarken, solunum yolunu soğutmak için dışarıda kalmanız önerilir; ama aşırıya kaçmayın, titreyecek kadar da olmasın.

Daha sonra, duşun kafasını vücudun merkezine odaklayarak soğuk suyla duş alın. Hamam sefanız bittiğinde aşırı terlemeyle kaybedilen mineral tuzlarını geri kazanmak için su veya elektrolit içeren bir içecek içmelisiniz. Haftada ikiden fazla hamama gitmeniz tavsiye edilmez.