Miyofasyal Tedavi Nedir? 

Ön bağ doku vücudun çoğu yerinden geçer, bu nedenle birkaç farklı yapıda meydana gelen rahatsızlıklardan etkilenebilir. 
 

Miyofasyal tedavinin amacı, vücudun bağ dokusu ile ilişkili ağrı ve hareket kısıtlamalarını ortadan kaldırmaktır. Fizik tedavide sıklıkla uygulanan bir tekniktir ve anında sonuç alınır.

Ön Bağ doku Tam Olarak Nedir? 

Önemli olan ilk şey bu kavram hakkında net olmaktır. Ön bağ doku, vücuttaki çok sayıda yapıyı saran bir bağ dokusu ağıdır. Kemikler, eklemler ve kaslar gibi yapıların birbirine sürtünmesini önler ve hareketliliği ve kuvvetlerin iletimini destekler.

Birbirine bağlı bir ağ olduğu için, herhangi bir kesinti, bozulma ya da kırılma, yaralanmanın meydana geldiği alanla ilgili olması gerekmeyen bir dizi belirtiye neden olacaktır.

Bu ağın uyaranlara ve çekilmelere adapte olacağını belirtmek önemlidir. Vücuttaki değişikliklere uyum sağlamak için değişecektir ve bu nedenle bir yaralanma meydana gelirse normal hale dönmek mümkün olacaktır.

Miyofasyal Tedavi 

Bu nedenle miyofasyal tedavinin amacı, bu dokuyu normal haline döndürmek olacaktır. Travma, aşırı gerilme ya da skarlaşma gibi fiziksel etkilerden ya da anksiyete bozuklukları veya depresyon atakları gibi psikolojik etkilerden kaynaklanabilecek kısıtlamaları ortadan kaldırmaya çalışacağız.

İşte bu tür bir tedaviyi uygulamanın dört yolu:

  • Miyofasyal indüksiyon: Bu kategori, normal dokuyu geri dönüştürmeyi amaçlayan zaman içinde korunan hafif gerilme ve basınçtan oluşur. Etkilenen vücut bölgesine uygulanan basınca bağlı olarak hem yüzeysel hem de derin bağ doku üzerinde çalışılacaktır.
ayak

  • Doğrudan salınım: Bu teknik, baskı uygulamak ve eklemler veya vücudun diğer kısımları ile belirli bir alan üzerinde sürekli hareketler yapmaktan oluşur. Esas olarak derin bağ doku üzerinde etki gösteren uygun bir basınç dozu kullanılacaktır.
  • Dolaylı salınım: Amaç, dokuları uzaktan tedavi etmektir. Örneğin, problem omuz veya dirsek üzerindeyse, terapist hastanın bileğini tutacaktır. Daha sonra kolu uygun pozisyona yerleştirecek ve birkaç dakika sürecek hafif bir esneme uygulayacaktır. Ön bağ dokunun kesintisiz bir doku olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bu teknik yemek masası üzerine bir masa örtüsü yerleştirmek gibidir. Bir tarafta buruşukluk varsa, ucu karşı tarafa çekeriz, bu da gerilmesini ve normale dönmesini sağlar.
  • Aktif terapi: Bu yöntemde, terapist hastanın vücuduna kuvvet uygulayacak, ancak hastadan hareketleri durdurmaya çalışmasını isteyecektir. Yani, gücüyle karşılık verecektir. Bu şekilde, kas kasılmaları kendi çevresindeki bağ dokusunu yeniden düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Yukarıda bahsedilen bütün durumlarda, bu teknikler ağrısız, yumuşak ve noninvazifdir. Bununla birlikte, çoğunlukla tek oturumda ve tek tek uygulanmazlar. Miyofasyal tedavi, kaslarda aktif tetik noktaları tespit edildiğinde delme ile veya her durumda uygulanabilir diğer mobilizasyonlar, egzersizler ya da esnemeler ile birleştirilebilir.

Miyofasyal Terapinin Yararları

Çok fazla dokuyu kapladıkları için, bu teknikler ilişkili görünmeyen farklı durumlarda uygulanacaktır. Bu nedenle, miyofasyal tedavi, yüksek duygusal yükün atlatılmasından sonra sırt ağrısı, omuz ağrısı, kiriş yangısı, topuk dikeni, fibromiyalji ve hatta genel ağrı söz konusu olduğunda da yardımcı olabilir.

bilek

Tüm bu vakalarda ve çok daha fazlasında, terapistin seanslarına miyofasyal terapi tekniklerini dahil etmesi mümkündür, çünkü bağ dokunun birçok durumda sürekliliği değiştirilebilir.

Başlangıçta söylediğimiz gibi, bu tedavide hedefler ağrıyı azaltmak ve normal hareket kabiliyetini yeniden kazanmaktır. Terapist, bağ dokunun hasar almış olabileceği teşhisini koyuyorsa, gözle görülür bir iyileşme sağlamak için sadece birkaç seans gerekecektir.

  • Ana Isabel U., Alicia H. Liberación miofascial aplicada en un paciente adulto con daño cerebral. Biociencias. Número 6 (2008).
  • Iván R. Efectividad de la terapia de liberación miofascial en el tratamiento de la cervicalgia mecánica en el ámbito laboral. Tesis doctoral, Universidad de A Coruña (2011).
  • Manuel R. Tratamiento del síndrome cervical con terapias miofasciales. Tesis doctoral, Universidad de Cádiz (2017).