Egzersiz Yapmanın Faydaları ve Sağlık Sorunlarını Önlemenin Yolları

05 Nisan, 2020
Egzersiz yapmanın faydaları sonsuzdur. Egzersiz yapmak, sağlık üzerinde pek çok olumlu etkiye sahiptir. Bugünkü yazımızda sizlere, egzersiz yapmanın öne çıkan bazı faydalarından bahsedeceğiz.
 

Fiziksel aktivitede bulunmanın pek çok avantajı vardır. Hatta, egzersiz yapmak ve sağlık sorunlarını önlemek birbiriyle yakından ilişkili iki konudur. Egzersiz yapmanın faydaları saymakla bitmez. Bu faydalar, hemen hemen herkes için geçerlidir.

Egzersiz yapmak, fiziksel durumunuzu ve sağlığınızı iyileştirmek için harika bir yoldur. Ayrıca, egzersiz yapmanın keyifli hissettirmek ve zihni temizlemek gibi faydaları da vardır.

Ayrıca, vücudun daha iyi ve etkili çalışması da egzersiz yapmanın faydaları arasında yer alır. Fiziksel egzersiz, her bir kasın çalıştırılmasını gerektirdiği için sizi güçlendirir ve sağlığınızı iyileştirir.

Egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?

1. Olumlu tutum

Egzersiz yapmak, sağlıklı bir şekilde uygulandığında insanların olumlu bir tutum sahibi olmasına katkıda bulunur. Pek çok faydasının yanı sıra, zihninizi temizler ve hayata karşı daha olumlu ve istekli bir hale gelmenizi sağlar. Ayrıca, enerji sağlayarak öz güveninizin ve insanlara karşı saygınızın da artmasına yardımcı olur.

2. Disiplin

Herhangi bir egzersiz yapmak, hayatta diğer alanlarda da başarılı olmanızı sağlayacak disipline sahip olmanız demektir. Egzersiz yaparak, günlük sorumluluklarınızı yerine getirecek disiplini kolayca elde edersiniz.

kardiyo
 

3. Kilo vermek

Fiziksel egzersiz yapmak yağ yakmanıza ve kilo vermenize de yardımcı olur.

4. Daha iyi bir ruh hali

Egzersiz yaparken beyniniz sizi rahatlatacak ve iyi hissetmenizi sağlayacak kimyasallar salgılar. Bu durum, özellikle stresli bir işiniz varsa ya da bazen günlük hayatınızdan uzaklaşmanız gerekiyorsa çok faydalıdır.

Egzersiz yapmanın ruh halini iyileştirdiği, anksiyete ve depresyon riskini azalttığı ve öz güveni artırdığı bilimsel araştırmalarla da desteklenmektedir.

“Egzersiz yapmak karakterinizi geliştirir, belli kurallara uymayı öğretir ve kazanmanın ya da kaybetmenin nasıl hissettirdiğini anlamanızı sağlar: kısacası size hayatı öğretir.”

– Billie Jean King

Egzersizle ne gibi sağlık sorunlarını önleyebiliriz?

1. Vücudunuzu genel anlamda güçlendirir

Fiziksel aktivite sayesinde hem kemikleriniz hem de kaslarınız güçlenir. Yaş aldıkça kemikler daha hassas ve zayıf hale gelir. Egzersiz yapmak, kemik sağlığını iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

2. Depresyonla savaşmanıza yardımcı olur

Depresyon, enerjik hissedememenize yol açtığı için sizi daha aktif olmaktan alıkoyabilir. Bununla beraber, düzenli olarak egzersiz yapmak depresyon ya da anksiyeteden muzdarip insanların ruh halini iyileştirmede çok etkilidir. Ayrıca, bazı çalışmalar, egzersizin yetişkinlerde depresyonla savaşmada etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.

zumba
 

3. Kalp hastalıklarını önler

Günlük olarak egzersiz yapmak, kan dolaşımını geliştirir ve kalbinizin kapasitesini artırır. Buna ek olarak, kalp kaslarını geliştirdiği, kan basıncını düşürdüğü ve lipoprotein seviyelerini artırdığı için kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur.

4. Sırt ağrısını önler

Düzenli egzersiz, gücü ve kas dayanıklılığının yanında esnekliği artırarak ve vücut duruşunu da iyileştirerek sırt ve bel ağrılarının önüne geçer. Aynı şekilde, düzenli egzersizin pek çok kronik hastalığın önlenmesinde etkili olduğu da araştırmalarla desteklenmektedir.

bel ağrısı

5. Kan dolaşımını iyileştirir

Egzersiz yaptığınızda vücut daha fazla oksijen alacağı için kan dolaşımınız da iyileşir. Bu sayede, daha sağlıklı ve aktif olursunuz. Egzersiz yapmak, kan dolaşımını iyileştirmesinin yanında hemoglobin sayısını ve kanın hacmini de artırır.

Son olarak, egzersiz yapmanın faydalarının yaptığınız egzersiz türü ve miktarına bağlı olduğunu unutmayın. Düzenli egzersiz yaparak fitness hedeflerinize ulaşabilir ve sağlıklı bir kiloda olabilirsiniz.

Buna ek olarak, egzersiz yapmak, sigara içmek ya da alkol almak gibi kötü alışkanlıklardan uzak durma kararı almanıza da yardımcı olur. Sizin de gördüğünüz gibi egzersizin sırt ağrılarını önlemekten kalp hastalıklarına engel olmaya kadar pek çok farklı faydası vardır. Haydi, daha fazla ertelemeyin ve siz de egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin!