Depresyon ve Spor

28 Şubat, 2020
Spor depresyonla savaşabilir mi? Depresyon spordan kaynaklanabilir mi? Dikkate alınması gereken tüm değişkenleri tanımlamak için ikisi arasındaki ilişkiyi analiz edelim.
 

Spor ve depresyon arasında bir ilişki vardır. Çoğu insan fiziksel egzersizin zihinsel rahatsızlığı azalttığına inanır. Ancak bu ifade ne kadar doğrudur? Öğrenmek için sporun insanlar üzerindeki kimyasal, organik ve psikolojik etkisini araştıralım. Özellikle de depresyondan muzdarip olma riski yüksek olan kişilerde.

Spor ve depresyon arasında ters bir ilişki olabilir mi? Örneğin, birçok profesyonel sporcu depresyon yaşamaktadır, çalışma koşulları ilişkiyi etkileyebilecek faktörlerden biridir.

Depresyon nedir?

Günümüzde depresyon kelimesi sıklıkla ve bazen hatalı kullanılmaktadır. Depresyonda olmak üzgün olmaktan daha fazlasıdır. Bu nedenle, ayrım yapmak önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü depresyonu hem psikolojik hem de organik faktörlerden etkilenen bir duygudurum bozukluğu hastalığı olarak tanımlamaktadır.

Ana semptomları

Genel olarak depresyon, çeşitli semptomlar içeren bir tanıdır. Bozukluk ciddi veya hafif bir şekilde ortaya çıkabilir ve geçici veya kalıcı olabilir. Depresyonun ana belirtileri şunlardır:

 • Duygusal tükenme: aşırı stres, izolasyon, kendini iyi hissetmeme, sinirlilik ve sürekli üzüntü. Bazı insanlar endişe de duyar.
 • Sinir sistemi değişiklikleri: depresyon, merkezi sinir sisteminin fonksiyonel ve yapısal değişiklikleri ile ilişkilendirilmektedir. Esas olarak dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin üretimindeki eksiklikler veya düzensizlikler ile bağlantılıdır .
 
 • Bilişsel bozukluk: depresyondaki insanların hafıza ve dikkat gerektiren karmaşık işlevlerde bilişsel performansları düşük olma eğilimindedir.

Bu semptomların ötesinde, depresyonun genetik, biyolojik ve psiko-sosyal faktörlerden etkilenebilecek karmaşık bir konu olduğunu belirtmek önemlidir.

depresyon ve profesyonel sporcu

Depresyon ve spor

Daha önce de belirttiğimiz gibi, popüler düşünceye göre, spor depresyonun tedavisidir. Bu ifade, karmaşık bir hastalık için kolay bir tedavi sunduğu için yanıltıcıdır. Gerçek şu ki, spor depresif durumlarla savaşmak ve bunları önlemek için kullanılabilecek birçok araçtan biridir. Bununla birlikte, mucizevi veya anlık bir çözüm değildir.

Spor depresyonu önlemeye nasıl yardımcı olur?

Spor, aşağıdaki faktörlerden dolayı depresyonu önlemek için bir araç olabilir:

 • Artan endorfin üretimi: bu nörotransmitter hipotalamus tarafından salınır ve yatıştırıcı bir etki yaratır. Spor, endorfin üretimini artırabilir.
 • Gelişmiş benlik saygısı: sporun fiziksel refah üzerinde etkisi vardır. Görünümdeki iyileşmeler benlik saygısını artırmaya yardımcı olabilir.
 
 • Sosyal bağlar: daha önce de belirttiğimiz gibi, tecrit ve sosyal ilgisizlik grup sporlarıyla azaltılabilecek faktörlerdir. Takım sporları oynarken, insanlar daha fazla açık hava etkinliği yapmak için istekli olur ve motive olurlar.
 • Motivasyon: Spor kendinizi test etmenizi sağlayabilir. Kısa vadeli amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesi motivasyonu artırabilir.

Herhangi bir spor bunu yapar mı?

Psikolojik düzeyde depresyon birçok nedeni olan bir hastalıktır. Bu nedenle yalnızca spor yapmak yeterli değildir. Spor, aşağıdaki kriterleri karşılamaları durumunda faydalı olabilir:

 • Çeşitlendirilmiş sporlar: rutinleriniz monoton olmamalıdır, eğer öyleyse, sadece geçici bir dikkat dağıtıcı olarak görülecektir. Spor eğlenceli ve çeşitli olmalı. Bu, uygulayıcının bilişsel ve motor becerilerini kullanmasına izin verecektir.
 • Kontrollü beklentiler: sporun tek başına depresyonu iyileştirmeyeceğini akılda tutmak önemlidir.

Spor ve depresyon: madalyonun diğer yüzü

Sporun depresyonla mücadele için bir araç olabilmesi gibi, belirli bir grup insanda da spor depresyona neden olabilir. Bu, yaşamlarını spora adayan profesyonel sporcular için daha fazla geçerlidir.

Sporda depresyon nedenleri

Diğer senaryolarda olduğu gibi, spor diğer faktörlerle bağlantılı olduğunda depresyona neden olabilir. En yaygın faktörler şunlardır:

 
 • Tükenme: Bu sendrom tükenme ve izolasyon ile karakterizedir ve sıklıkla depresyona neden olabilir. Sporcular aktivitelerinin tadını çıkarmayı bırakıp ödüller fedakarlık ve çabaya değmez gibi hissettirmeye başladığında, depresyon yaşama olasılıkları daha yüksektir.
yorgun kadın

 • Sakatlıklar: Birçok sporcu bir sakatlıktan kurtulmanın anahtarının zihin olduğuna inanır. Neden? Çünkü kaygı sporcuların karanlık bir deliğe düşmesine neden olabilir. Ek olarak, temas sporlarında meydana gelen beyin sarsıntıları, giderek artan bilişsel düşüşe ve depresif belirtilere yol açabilir.
 • Emeklilik: emeklilik herhangi bir sporcu için zor bir aşama olabilir. Bu durumlarda, depresyondan en çok muzdarip olma olasılığı, emekliliğe yeterince hazırlıklı olmayan sporculardır.

Sonuç: depresyon ve spor

Sonuç olarak, sporun depresyonun organik ve psikolojik risklerine karşı bir araç olarak oynadığı kilit rolü belirtmek önemlidir. Bununla birlikte, sporcular söz konusu olduğunda eğitimle ilgili ve geliştirici etkinliklerin de önemli olduğunu akılda tutmak önemlidir.

Depresyon birçok farklı faktöre bağlı ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle bir sağlık uzmanına danışmak her zaman önemlidir.

 
 • Amorosi, M. (2014). Correlation between sport and depression. Psychiatria Danubina, 26, 208-210. Recuperado de Scopus.
 • Nixdorf, I., Frank, R., & Beckmann, J. (2016). Comparison of athletes’ proneness to depressive symptoms in individual and team sports: Research on psychological mediators in junior elite athletes. Frontiers in Psychology, 7(JUN). https://doi.org/10.3389/fpsyg.2016.00893
 • Yrondi, A., Brauge, D., LeMen, J., Arbus, C., & Pariente, J. (2017). Depression and sports-related concussion: A systematic review. Presse Medicale, 46(10), 890-902. https://doi.org/10.1016/j.lpm.2017.08.013