En Yaygın CrossFit Sakatlanmaları ve Bunları Önleme Yöntemleri

CrossFit yapan insanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bununla beraber, bu rutini uygulayan çoğu insan er ya da geç sakatlanmalarla karşılaşmaktadır. Gelin crossfit sakatlanmaları ve bunları önleme yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgi edinelim.
 

CrossFit, en yaygın disiplinlerden biridir. Bu ayrıca, çok çaba gerektiren sporlardan biri olduğu için yüksek oranda sakatlanma riski de taşır. Bugünkü yazımızda, en yaygın crossfit sakatlanmaları ve bunları önleme yöntemleri ile ilgili bilgi vereceğiz.

CrossFit, hem fiziksel (örneğin, kalp sağlığınızı geliştirmek) hem de zihinsel olarak pek çok faydası olan bir spordur. Bunun vücudunuz üzerindeki olumlu etkisi, oluşturduğu riskin çok üzerindedir.

Neyse ki, günümüzde sakatlanmaları önlemekle ilgili bol miktarda bilgiye sahibiz. Eğer bunu faydalı şekilde kullanabilirsek, spordan kaynaklı sakatlanma riskini ortadan kaldırabiliriz. Ama bunu yapabilmek için öncelikle bazı ipuçlarını bilmeli ve uygulamalısınız:

 • Uygun bir ısınma rutini uygulayın
 • Egzersiz yaparken bol su içmeye özen gösterin
 • Egzersizinizi bitirdikten sonra mutlaka esneme hareketleri yapın

CrossFit sakatlanmaları arasında en yaygın olanlar hangileridir?

Yukarıda bahsettiklerimize ek olarak, en yaygın CrossFit sakatlanmaları ve bunları önleme yöntemleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmeniz çok önemli ve gereklidir.

CrossFit yapan insanlar, eğer bazı hareketleri yanlış yaparlarsa omuz, bel bölgesi, diz ve bilekler gibi vücut bölgelerinde sakatlanmalara sebep olabileceklerini bilirler. Bu yüzden, iyi eğitim almış bir antrenörün yönlendirmelerini uygulamak çok önemlidir.

CrossFit sakatlanmaları arasında en yaygın olanlar aşağıdaki gibidir:

 
 • Omuzlar: bu disiplin çokça ağırlık kaldırmayı içerir. İnsanlar bunu genellikle doğru gözetim olmadan yaparlar ve doğru ölçümleme yapamazlar. Bu da kese yangısı, eklem yangısı, kontraktür ve hatta çatlak ya da kırıklara sebep olabilir. Yeniden belirtmek de fayda var ki iyi bir ısınma olmadan ağırlık kaldırmamaya özen göstermesi çok önemlidir.
crossfit

 • Bel bölgesi: CrossFit yapan insanlarda bel bölgesinde ağrı görülmesi çok yaygın bir durumdur. Eğer doğru kontrol olmadan büyük ağırlıklar kaldırırsanız pek çok hastalığın yanında bel fıtığına da yol açabilirsiniz.
 • Dizler: dizler de spor yaparken sakatlanabilecek bölgeler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Eğer doğru teknikleri uygular ve kaldırdığınız ağırlıklara dikkat ederseniz, CrossFit yaparken hiçbir sorun yaşamazsınız. Eklemlere ait bağ ve tendonları fazla germek, menisküste kopma ya da incinmelere sebep olabilir. Hatta bu durum, çapraz bağlarda korkunç yırtılmalara kadar gidebilir.
 • Bilekler: bu bölgedeki sakatlanmalar genellikle radyal sinirleri etkiler ya da kiriş yangısına yol açar.

CrossFit sakatlanmalarının meydana gelme sıklığı nedir?

Tüm yeni disiplinlerde olduğu gibi, bilimsel araştırmalar CrossFit’in etkileri üzerinde de çalışmaya başlamıştır. Bazı yayınlar, bu konuda çok ilginç veriler toplamaktadır. Örneğin, Amerikan Spor Ortopedi Derneği’nin yayınladığı önemli bir araştırmada 3000’den fazla CrossFit yapan sporcu analiz edilmiştir.

 

Aydınlatıcı bazı sonuçlar şu şekildedir:

 • Bu sporu yapan insanların yüzde otuzundan fazlası geçtiğimiz yıl içerisinde sakatlandığını belirtmiştir.
 • En çok sakatlanan bölgeler arasında omuzlar (yüzde 39) bel ya da sırt bölgesi (yüzde 36) ve dizler (yüzde 15) gelmektedir.
 • Aynı zamanda, bu sporu yapan ve sakatlanma riski taşıyan insanlar iki sınıfa ayrılmaktadır: CrossFit ilk bir yılı içinde olanlar ve üç haftadan daha az zamandır bu sporu yapanlar.

Bu son maddenin ayrı bir önemi vardır. Daha az sıklıkta spor yapan insanlar genellikle daha az deneyime sahip olur ve bu yüzden spor yaparken uyguladıkları teknik doğru olmayabilir.

Kadınlar ve erkekler arasında sakatlanma farkları var mıdır?

2014’te, araştırmacılar epidemiyolojik betimleyici bir çalışma yürüttü. Hem kadınlar hem de erkeklerden oluşan 386 kişi örnek olarak seçildi. Bu çalışmanın sonuçları, erkeklerdeki sakatlanma oranının kadınlardakine göre yüzde 20 daha fazla olduğunu gösterdi. Birçok durumda bunun sebebinin ağırlık fazlalığı ve gözetim eksikliği olduğu anlaşıldı.

crossfit yapan insanlar

Sakatlanma olmadan nasıl CrossFit yapılır?

CrossFit, vücudunuzun sınırlarını zorlayan bir spordur. Bu da bu sporun fiziksel durumu zayıf olan insanlar için çok iyi bir seçenek olmadığı anlamına gelir. Bu sporun son yıllarda git gide daha popüler hala gelmesiyle birçok insan doğru gözetim altında bu sporu yapmamaktan kaynaklı sakatlanmalardan muzdarip olmaktadır.

 

Ayrıca, bu sporu yapmaya başlamadan önce uygun olup olmadığınızı tespit etmek için tıbbi kontrole gitmek çok önemlidir. Ayrıca, bu kontrol becerilerinizi ve limitlerinizi öğrenmek için de faydalıdır.

Bunun sonucu olarak da yapacağınız her bir hareket için doğru teknikler hakkında temel yönlendirmeler de alabilirsiniz. Ayrıca, bu disiplinde başarılı olmak ve güven kazanmak için yoğunluğu ve ağıtlıkları düzenlemekle ilgili de bilgi almanız gerekir.

Doğru hazırlık, iyi ısınma ve iyi esneme rutini ile pek çok CrossFit sakatlanmasından kaçınabilirsiniz. Eğer bunun için zaman ayırmazsanız ya da sabırsız davranırsanız, sakatlanmalarla karşılaşmanız an meselesidir. Bunu ciddiye alırsanız spor yapmaktan daha çok keyif alacağınıza emin olabilirsiniz!

 • Feito Y, Burrows EK, Tabb LP. (2018).A 4-Year Analysis of the Incidence of Injuries Among CrossFit-Trained Participants. Orthop J Sports Med. 2018 Oct 24;6(10):2325967118803100.
 • Weisenthal, B. M., Beck, C. A., Maloney, M. D., DeHaven, K. E., & Giordano, B. D. Injury Rate and Patterns Among CrossFit Athletes. Orthopaedic J Sports Med, 2014;2(4) 2325967114531177.