Alerji Olmanıza Rağmen Spor Yapmaya Devam Edebilmeniz İçin İpuçları

30 Aralık 2018
İlkbahar geldiğinde çoğumuz farklı alerjilerle savaşırız. Bu durum canımızı sıkabilir, rahat ve normal bir hayat sürmemizi engelleyebilir. Egzersiz rutinimiz de bu durumdan nasibini alabilir. 

Alerji, vücudun, genellikle zararsız olan bir maddeye karşı verdiği oldukça hassas bir tepkidir. Kişinin alerjik olduğu madde, solunum, sindirim veya tensel temas aracılığıyla ortaya çıkan belli işaretler ve semptomlar sonucunda kendini belli eder. Bu yazımızda, bu alerjilere rağmen egzersiz yapmaya devam etmeniz için size bazı tavsiyeler vereceğiz.

Alerjiye Rağmen Spor Yapmaya Devam Edebilmek İçin İpuçları

Eğer polenler hapşırmanıza sebep oluyorsa deniz suyu spreyi gibi doğal çözümlere başvurmalısınız. Çevresel faktörler nedeniyle tıkanma olduğunda burnunuzu ve solunum yolunuzu açmak için etkili bir çözümdür.

Polenlerden uzak durmak için evde spor yapmak da iyi bir fikir olabilir. Boks ve dövüş sanatları gibi evde yapabileceğiniz sporları deneyebilirsiniz. Daha  yoğun sporları seviyorsanız yüzmeyi deneyebilirsiniz. Yüzme en kapsamlı spor çeşitlerinden biridir.

koşu bandında koşan kadın

Koşuya çıkmak isterseniz alerji nedeniyle evde koşu bandında koşmayı tercih etmenizi öneririz. Evde yapabileceğiniz tüm sporlar için aynı şey geçerlidir.

Polenlere rağmen dışarıda egzersiz yapmak istiyorsanız telefonunuzu yanınıza almayı ve çok fazla çimenin bulunduğu alanlardan olabildiğince uzak durmayı ihmal etmeyin.

Doğru Zamanı Seçin

Egzersiz yapmak için en iyi vakit sabah 10 ile akşam 7 arasıdır. Bu dönemde polen oranı günün diğer saatlerine göre daha düşüktür. Alerjisi olan biriyseniz artık günün hangi saatlerinde egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Su ve Beslenme

Alerji olmanıza rağmen egzersiz yapmaya devam etmek istiyorsanız yeterince su içmeniz de önemlidir. Solunum yollarınızdaki tıkanıklığı azaltmak ve olabildiğince fazla miktarda balgamdan kurtulabilmek için su içmeyi ihmal etmeyin.

Mineraller ve vitaminler açısından zengin bir beslenme programı uygulayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve yılın belli zamanlarında belirgin hale gelen alerji semptomlarının üstesinden daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Gözlerinizi Koruyun

Alerji olmanıza rağmen egzersiz rutininize devam etmek için uygulayabileceğiniz tavsiyelerden biri de güneş gözlüğü takmaktır. Gözlük takmak, alerji nedeniyle gözlerinizde oluşabilecek kaşıntıdan kaçınmanıza yardımcı olur.

Sporunuzu yaptıktan sonra hemen duş alın veya burnunuzu yıkayın. Bu, vücudunuzdaki polenlerden arınmanıza ve böylece polenlerin sizi rahatsız etmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Polenlerin Giysilerinize Yapışmasını Engelleyin

Eve döndüğünüzde kumaşta kalabilecek küçük polen parçacıklarını yok etmek için kıyafetlerinizi yıkayın. Böylece siz evdeyken dışarıdan getirdiğiniz polenler sizi rahatsız edemezler.

Yılın belli zamanlarında alerji sorunuyla karşılaşıyorsanız sebebi büyük ihtimalle ya polenlerdir ya da çimen. Alerjinin sebebini doğru bir şekilde tanımlamalısınız ve eksiksiz bir şekilde tıbbi bir değerlendirmeden geçip ardından önleyici spreyler kullanabilirsiniz.

Alerji Olmanıza Rağmen Egzersiz Yapmanıza Yardımcı Olacak Yiyecekler

dalda iki limon

Avokado

Avokadonun iltihap önleyici etkisi vardır. Astımı önlemeye yardımcı olur, kan dolaşımını destekler.

Bakteri öldürücü özelliği, solunum sisteminizin alerji nedeniyle zayıflaması sonucu ortaya çıkabilecek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Enginar

Enginar alerji sezonunda vücudunuzu güçlendirebilecek yenilebilir bir bitkidir.

Soğan

Soğanda kersetin isimli bir madde bulunur. Bu flavonoid, histamin üretimini düşürür, enflamasyon durumunda kandaki lökosit ve lökotrien miktarını azaltır.

Lahana

Enfeksiyon giderici ve anti-histamin etkisi vardır.

Zerdeçal

Bu çiğ kökte kurkumin isimli bir madde bulunur. Bu madde prostagladinleri engeller ve enfeksiyon giderici etkisi yüksektir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, arındırma ve kasları belirginleştirme etkisine sahip olan bir ilkbahar sebzesidir. İçinde B vitamini, potasyum ve çinko bulunur. Böylece alerjilerin yok ettiği enerjiyi size geri kazandırır.

Zencefil

İçinde bulunan esansiyel yağlar sayesinde enfeksiyon giderici özelliğe sahip olan bir başka kök bitki de zencefildir. Ayrıca baharatlı bir kök bitki olduğu için tıkanıklığı yok edici etkisi de vardır.

Kivi

Kivide bol miktarda C vitamini bulunur. Bu sayede histamin salgılanmasını azaltır. Böylece enflamasyon, ödem ve tıkanıklık önlenmiş olur.

Limon

C vitamini, sitrik asit, hesperidin ve P vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle enfeksiyon giderici özelliklere sahiptir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kuru Yemişler

Omega-3, omega-6 gibi yağ asitlerini ve magnezyumu dengeli bir şekilde bir arada barındıran kuru yemişler enflamasyon kaynaklı alerjiyi azaltmaya ve önlemeye yardımcı olurlar.

Bal Kabağı

Turuncu renginin nedeni bol miktarda beta-karoten ve provitamin A içermesidir. Bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudunuzun alerjen reaksiyonu nedeniyle zayıflayan solunum yolu mukozasını korurlar.

Yağlı Balıklar

Yüksek omega-3 yağ asidi içeriği enflamasyonu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca iyi bir protein kaynağıdır.

Biberler

Biberde C vitamini bulunur. Acıysa içlerinde kapsaisin de var demektir. İki bileşen de enflamasyon karşıtıdır ve acı biber tıkanıklık giderici görevi görebilir.

Ananas

İltihaplı proteinleri sindirmekle görevli proteolitik bir enzim olan bromelain açısından zengindir. Ayrıca histamin karşıtı etkisi olan C vitaminden de bol miktarda barındırır.