Spor Salonundaki En İyi Kardiyo Makineleri

24 Haziran, 2020
Spor salonundaki en iyi kardiyo makinelerinin neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun. Sizin için en iyi kardiyo makineleri hangileridir? Spor salonunda favori bir kardiyo antrenmanınız var mı? 
 

Spor salonunda çeşitli egzersiz seçenekleri bulabilirsiniz. Bunlar ağırlık kaldırma olabilir, vücut ağırlığı kullanılarak yapılan güç eğitimi olabilir, kilo vermek için yapılan kardiyo egzersizleri olabilir. Ter atmayı ve yaptığınız egzersizden en iyi şekilde faydalanmayı istiyorsanız, spor salonundaki en iyi  kardiyo makineleri sizin için bu yazıda bir araya getirildi.

Elbette bir kardiyo antrenmanı yapmak için spor salonundaki çeşitli makinelerden birini seçebilirsiniz. Pek çok spor salonunda kalori yakma ve vücudun tamamındaki kasları belirgin hale getirme odaklı egzersiz rutinleri için özel bir alan vardır. İşte spor salonuna gidenlerin bilmesi gerekenler:

Spor salonundaki en iyi kardiyo makineleri

İşte spor salonundaki en iyi kardiyo makineleri. Bir göz atın!

1. Koşu bandı

İlk göz atacağımız kardiyo makinesi koşu bandıdır. Bu makine muhtemelen tüm dünyadaki spor salonlarında en iyi bilinen ve en popüler makinedir.

koşu bandında koşan kadın

Mümkün olduğunca açık havada koşmayı tercih etmenizi söylememize gerek bile yok. Bunun nedeni açık havada koşmanın sayısız faydası olmasıdır ancak çoğumuz meşgulüz. İşte bu yüzden antrenmanlarımızı sık sık spor salonu ile sınırlamak zorunda kalıyoruz.

 

Sizin için de durum böyleyse, tıpkı açık havada koşarken yaptığınız gibi iyi koşu ayakkabıları giydiğinizden emin olun. Antrenmanınızı bitirdiğinizde baş dönmesi hissetmemek için egzersizinizi yavaş yavaş soğuyarak bitirmeyi unutmayın.

2. Sabit idman bisikleti

Listemizdeki ikinci makine sabit idman bisikletidir. Spor salonlarında kilo vermek için kullanılan bir başka favori makinedir. Hem deneyimli bisikletçiler hem de sadece forma girmek isteyenler için ideal olan sabit idman bisikleti, her türlü hava koşuluna uygun olması sayesinde dışarıda bisiklet sürmeye bir alternatiftir.

idman bisikleti kadın

Sabit bisiklet şüphesiz en popüler kalori yakma egzersizi makinelerinden biridir. Sabit bir bisiklete binmek basittir ve sıradan bir sokak bisikletine binmek gibidir.

Piyasadaki en yeni sabit bisikletlerde, sürücünün farklı antrenman türlerini seçmesine izin veren monitörler bile vardır. Bu, her zaman yüzde 100 çaba göstermeniz için size ilham verecektir. Bisiklete binmeden önce ve bisiklete bindikten sonra esnemeyi unutmayın!

“Hayattaki en büyük haz, kimsenin yapabileceğinizi düşünmediği şeyi yapmaktır.”

– Walter Bagehot

 

3. Kürek makinesi

Bir başka seçenek de kürek makinesidir. Kilo vermek ve forma girmek için harikadır. Spor salonunda en az tercih edilen makinelerden biri olsa da bunun sebebi kesinlikle etkinliğinin az olması değildir.

kürek kadın en iyi kardiyo makineleri

Aslında kürek çekme hareketlerini simüle etmek, bir yandan kalori kaybetmenize yardımcı olurken diğer yandan vücudunuzdaki kasları belirgin hale getirir. Kürek makinesi terlemenizi ve tüm kaslarınızı çalışmaları için zorlamanızı sağlayacak bir tam vücut egzersizidir.

Düşük etkilidir. Bu, onu eklem sorunları olan sporcular için mükemmel bir makine haline getirir. Doğru kullanılırsa, hasar riski çok az olan harika bir antrenman sağlar.

4. Eliptik

Eliptik makine, kardiyo egzersizi için kesinlikle en iyi makinelerden biridir. Listedeki diğer makineler gibi, kullanımı kolaydır ve eliptik egzersizin faydaları inanılmazdır. Aynı zamanda hem kollarınızı hem de bacaklarınızı çalıştırır. Bu da tek bir antrenmanda yaktığınız kalorileri artırır.

eliptik makine spor yapan kadın
 

Eliptik makineyi kullanmak için makineye yerleşmeniz ve ayaklarınızı ve ellerinizi yerleştirmeniz yeterlidir. Sonrasında egzersize başlamak için her ikisini de ritmik bir şekilde hareket ettirin. Unutmayın, dokunmatik ekranı kullanarak egzersizin yoğunluğunu artırabilir ve yaktığınız kalori miktarını kontrol edebilirsiniz.

5. Merdiven tırmanıcı

Son olarak, merdiven tırmanıcı yoğun, düşük etkili egzersiz için merdiveni simüle eden bir makinedir. Merdiven tırmanıcı egzersizinde hareket aralığınız sınırlıdır. Yani eğer başlangıç aşamasındaysanız muhtemelen bacaklarınızda hemen yorgunluk hissetmeye başlayacaksınız.

merdiven tırmanıcı

Merdiven tırmanıcının kullanımı çok basittir. Dengenizi kaybetmemek için gidonu tutun ve merdivenlerden yukarı çıkıyormuş gibi hareket edin. Bu, bacaklarınızdaki ve kalçalarınızdaki kasları belirginleştiren bir egzersiz yapmanızı ve kalori yakmanızı sağlar. Unutmayın; sırtınızın hasar almasından kaçının ve makineyi kullanırken öne doğru eğilmeyin.

Son olarak bu listedeki makinelerin hemen hemen tüm spor salonlarında bulunduğunu unutmayın. Bu yüzden daha ince bir bele kavuşmaya ve nihayet ekstra kilolarınızdan kurtulmaya giden yolda son derece faydalı seçeneklerdir.