Eliptik Bisikletin 10 Faydası

10 Aralık, 2019
Eliptik bisikletin faydaları her gün kanıtlanıyor. Isınma ve kardiyovasküler egzersize yardımcı olan bu alet, diğerlerine kıyasla daha az sakatlanma riski taşır. Bu yazımızda, eliptik bisikletin 10 faydasından bahsedeceğiz.
 

Egzersiz ekipmanları, tek bir makine ile birden fazla kası hedeflemek için modernize edilmiştir. Bu makineleri, evde ve spor salonunda kullanmanın avantajlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Eliptik bisikletin de faydaları oldukça fazladır. Eliptik bisikletin 10 faydasını keşfetmek için okumaya devam edin.

Eliptik Bisikletin Faydaları

Bu makine, kayak, koşu ve step aerobik gibi sporlarda yaptığımız hareketleri bir araya getirir. Her uygulanmada vücut, ideal bir ortamda aynı anda gerçekleşen, karmaşık ve senkronize hareketlerden yararlanır. Eliptik bisikletlerin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Kalori Yakmak İçin İdealdir

Bu makine ile yaptığınız kardiyo egzersiz en kapsamlı olanlardan biridir. Farklı yoğunluklar ile yapılan antrenmanlarla beraber aynı makinede yorgun hissetmeden 30 dakika geçirebilirsiniz.

Ortalama kiloya sahip bir kişi yarım saatte 300 kaloriye kadar yakabilir. Elbette, antrenman ne kadar uzun olursa yakacağınız kalori de o kadar artacaktır.

Eliptik bisiklette antrenör yardımı ile çalışan kadın

2- Alt Vücut İçin Harika Bir Egzersizdir

Eliptik bisiklet genellikle kalça kasları, kuadriseps ve  hem alt hem üst bacaklarınızı hedef alır. Bir hafta içinde sonuçlar zaten kendini göstermeye başlar. Bacaklarınızın hızlı bir şekilde yağ yakmasını sağlamak ve alt vücudunuzu güçlendirmek için ihtiyacınız olan tek şey, her gün 15 dakika bu makineyi kullanmak.

 

3- Kollar İçin de İyi Bir Egzersizdir

Koşarken ya da bisiklet sürerken kollarınız genellikle bir destek veya denge noktasındadır. Eliptik bisiklette, ellerinizle eliptik bisikletin kollarına tutunursunuz bu da kollarınızı ve göğsünüzü hareket ettirir.

4- Sakatlanma Riski Çok Düşüktür

Diz ya da diğer hassas eklem zedelenmeleri gibi sakatlıkların iyileşme sürecinde birçok kişi temel egzersiz makinesi olarak eliptikleri seçer.

5- Her Yaşa ve Fitness Seviyesine Uygundur

Eliptik bisikletler sık egzersiz yapmayanlar için de oldukça uygundur. Buna ek olarak düzenli olarak egzersiz yapmaya ihtiyaç duyan ya da başlamak isteyen kişiler için de idealdir. Son olarak yoğunluğunun ayarlanabilir olmasının en büyük avantajı olduğunu da unutmayın.

6- Ekonomik ve Dayanıklıdır

Koşu bandı gibi daha kompleks makinelerin aksine eliptik bisikletlerin çalışmak için elektriğe ihtiyacı yoktur. İhtiyacı olan tek enerji kaynağı sizsiniz! Bu nedenle hafif ve basit makineler oldukları için çok uygun fiyatlara alınabilirler.

7- Geriye Doğru Hareket Edebilirler

Eliptik seçerken dikkate alınması gereken ilginç bir tercih geriye doğru pedal çevirebiliyor olmasıdır. Bu baldırlarınızı ve diz arkasındaki bağlarınızı hedefler ve kuadrisepsleri daha çok çalıştırır.

8- Az Yer Kaplarlar

Bu makineler gerçekten hafif, taşınabilir ve her evde kolayca saklanabilir. Uygun fiyatına ek olarak eliptik bisikletler evde çalışmak için mükemmeldir.

9- Solunumun Düzenlenmesine ve Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

 

Düzenli olarak eliptik kullanmak, vücudunuzun akciğer oksijenini daha verimli kullanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte bu kadar enerji gerektiren bir egzersiz yapmak kan şekeri dengesini korumanıza yardımcı olur.

10- Serotonini Arttırır ve Endorfin Aalgılatır

Spor ve egzersiz yaparken meşhur mutluluk hormonu salgılanır. Bu da günlük yaşamın getirdiği stres ve kaygı düzeylerinde belirgin bir azalma ile sonuçlanır.

Eliptik bisikletlerden çok farklı kişiler yararlanabilir. Örneğin anksiyete ve depresyon tanısı konan kişiler için çok faydalıdır. Aynı zamanda sigarayı bırakmak isteyenlere de yardımcı olabilirler.

Eliptik Bisiklet Kullanmak İçin Son Öneriler

Son olarak, eliptik bisikletin faydalarından keyif almak için doğru bir postürün korunmasının önemini vurgulamalıyız. Omuzlarınız biraz geride duracak şekilde göğsünüzü açık tutun. Ayrıca egzersizi yaparken vücudunuzu sabit tutmak için karın kaslarınızı sıkı tutun.

Sırtınızı kambur tutmaktan kaçının ve başınızı dik ve yukarıda tutun. Çeneniz hafifçe öne eğik olmalıdır. Bunlara ek olarak eğer ağırlığınızı ellerinize verirseniz vücudunuzun geri kalanını gerektiği şekilde çalıştıramazsınız. Üstelik bu durum, gereksiz bir zorlamaya hatta sakatlanmaya yol açabilir. Bunun aksine vücudunuz her zaman bacaklarınız tarafından desteklenmelidir.