Spor Salonlarındaki En İyi Kardiyo Makineleri

19 Ocak, 2020
Kardiyo makineleri spor salonlarının olmazsa olmazları arasındadır. Ancak her zaman tüm sporcular tarafından kullanılmazlar. En iyi kardiyo makineleri nelerdir?
 

Spor salonlarındaki kardiyo makineleri, iyice ısınmak, vücut kaslarını çalıştırmak ve kalori kaybetmek isteyen sporcular için idealdir. Fitness salonlarında vücut görünümünü düzeltmek ve kilo vermek için tasarlanmış sayısız makine vardır. Bu makalede, en iyi makineleri listeleyeceğiz.

Kardiyo makineleri, spor salonlarında çoğu sporcunun ağırlık kaldırma egzersizleri için kesinlikle ideal bir tamamlayıcıdır. Kardiyovasküler egzersizlerin faydalarını elde edebilmeniz için onları saatlerce veya yüksek yoğunlukta yapmanız gerekmez. Birkaç dakika egzersiz yapmanız bile sağlığınız için faydalıdır.

Spor Salonlarındaki En İyi Kardiyo Makineleri Nelerdir?

Spor salonlarına gidiyorsanız, statik bisiklet, eliptik, koşu bandı, kürek makinesi gibi birçok makineyi kullanabilirsiniz. Seçiminizde size rehberlik etmek için, spor salonlarındaki en iyi kardiyo makineleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

1. Koşu Bandı

Koşu bandı; spor salonunda en popüler ve en çok kullanılan kardiyo makinelerinden biridir. Nedenini görmek zor değildir. Koşu bandı; sabit ve orta hızda koşmak yağ ve kalori yakmak için ideal bir yoldur.

Bununla birlikte, bu hareket eklemlerinize baskı yapabilir. Bu nedenle hareketlerinizi yumuşak yapmaya çalışın. Ayrıca, her zaman yürüyerek başlamanızı ve yavaş yavaş koşu yapmanızı öneririz.

Koşu bandının en faydalı yönlerinden biri plastisitesidir. Yeteneğine, yaşına veya vücut ölçülerine bakılmaksızın herkes dayanıklılığını arttırmak, kilo vermek ve kardiyovasküler sağlığını iyileştirmek için onu kullanabilir.

 

Her şeyden önce, koşu bandı muhtemelen spor salonundaki kardiyovasküler makinelerin en basitidir. Sadece başlat tuşuna basın ve hızını veya eğim derecesini ayarlamak için okları kullanın!

Koşu bandında daha fazla kalori nasıl yakılır?

2. Kürek

Kürek makinesi tüm spor salonlarında bulunmasa da üst ve alt gövdeyi eklemler ve bağlar üzerinde neredeyse hiç baskı yapmadan mükemmel bir biçimde çalıştırır. Ancak bu makinenin en büyük dezavantajı, zayıf bir tekniğin egzersiz etkinliğini sınırlayabilmesidir.

Egzersizi doğru bir şekilde yapmak için, kürek çekerken göğsünüze doğru getirmeli ve tüm vücudunuzu kullanmalısınız. Sadece kollarınızın çalışmasına izin vermeyin ve hareketi başlatmak için bacaklarınızı kullanmaya çalışın.

Kürek makinesini kullanmak birçok avantaj sunar.

3. Eliptik

Eliptik, dizler ve kalçalar üzerindeki etkiyi en aza indiren harika bir kardiyo makinesidir. Başlıca avantajı, eklemlerinizi aşındırmadan harika bir egzersiz yapmanızı sağlamasıdır.

 

Amacınız eliptik kullanarak kalori kaybetmek ise, bacak kaslarınızı, özellikle kalçanızı çalıştırmanız için egzersizinizi yüksek bir eğimde yapmanızı öneririz.

Eliptik spor salonunda en çok kullanılan kardiyo makinelerinden biridir.

4. Statik bisiklet, Spor Salonlarında Yaygın Bir Kardiyo Makinesi

Statik bisiklet, fitness salonlarında en yaygın olarak kullanılan makinelerden biridir. Tek sorun kilo kaybınızı artırmak istiyorsanız, egzersizinizi yoğun bir hızda yapmalısınız. Egzersizi zorlaştırmak istiyorsanız, bacaklarınızın daha çok zorlanması için direnç seviyesini değiştirebilirsiniz.

Eğer sabit bisiklet ile kilo kaybınızı maksimize etmek istiyorsanız, size aralıklı antrenman tekniğini öneririz. Bu, egzersiz yoğunluğunu birkaç dakika aralıklarla yüksek tutmanız, ardından yaklaşık bir dakika yavaşlatmanız gerektiği anlamına gelir. Hareketi mümkün olduğunca sürekli tekrarlamalısınız.

Sadece kuvvet ve kardiyo egzersizleri hormon üretimini etkilemez. Aynı zamanda herhangi bir fiziksel aktivite de bu etkiyi yaratabilir.
 

Gördüğünüz gibi, spor salonunda pek çok kardiyo makinesi vardır. Hepsi de vücudunuzu şekillendirmeniz ve kalori kaybetmeniz için idealdir. Her zaman olduğu gibi, kardiyovasküler egzersiz seanslarınızdan önce ve sonra iyi bir şekilde ısınmalısınız.

Ayrıca, egzersiz yoğunluğunun her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Eğer egzersiz yoğunluğunu arttırırsanız daha fazla kalori yakarsınız!

  • Rutinas de entreno cardio. Artiem Hotels. https://www.artiemhotels.com/uploads/media/defaul/0001/03/f71ad2c76220eba1e49828a01e3fd6468df4d455.pdf
  • Martins, J., Honório, S., Costa, A. M., Batista, M., & Cardoso, J. (2014). Journal of Human Sport and Exercise. Journal of Human Sport and Exercise(Vol. 9, pp. 645–655). University of Alicante. Retrieved from http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=301037983004