Şehir Koşusu Mu Daha İyi Yoksa Dağ Koşusu Mu?

Koşuya çıkmayı seviyorsanız, koşmak için nerelere gidebileceğinizi de düşünmüşsünüzdür. Bu defa iki popüler seçeneği karşılaştıracağız: Şehir koşusu ve dağ koşusu. 
 

Belki de bu yıl alacağınız yeni kararlardan biri, en iyi arkadaşınızla veya partnerinizle koşu yapmaya başlamak olacak. Koşuyla ilgili en sık sorulan sorulardan biri nerede koşulması gerektiğiyle ilgili. Şehir koşusu mu daha iyi yoksa dağ koşusu mu?

Şehir Koşusu: Avantajları nelerdir?

Bu yıl, başka hedeflerinizin yanında bir de her gün veya en azından haftanın 4 – 5 günü koşu yapmaya karar vermiş olabilirsiniz. Doğru kıyafetlere halihazırda sahipsiniz ve motivasyonunuz çok yüksek. Ancak şehrin ortasında koşmanın uygun olup olmayacağından emin değilsiniz.

Elbette pek çok kişi parkta koşmayı tercih eder. Onlara yaz mevsiminde erken saatlerde veya kış mevsiminde öğlenleri rastlarsınız ve kendi kendinizi şöyle dersiniz: “Ben de koşmalıyım!” Ancak başlamadan önce şehir koşusu yapmanın nasıl bir şey olduğunu anlamaya odaklanmalısınız.

1. Rahatlık

Şehirde yaşarken üstünüzü giyinip yürüyüşe çıkmak çok kolaydır. Yakınınızda bir park olmasına bile gerek yoktur.

2. Koşuya özel antrenman

İnsanlar, hayvanlar, arabalar gibi engelleri aşıp bacaklarınızdaki ve bileklerinizdeki kasları belirginleştirmek için çalışabilirsiniz.

3. Farklı rotalar

Tüm şehir ayaklarınızın altında serili. Böylece hangi sokaktan gitmek istediğinize, hangi caddede koşmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bu sayede can sıkıntısından da kurtulmuş olacaksınız. Spor salonunda koşu bandında koşmaktan daha keyifli bir deneyim olacak!

 

4. Stresle vedalaşın

Koşuya başlamak için en büyük sebeplerden biri de işle veya günlük yaşantıyla ilgili stresi yok etmek istemeniz olabilir. İyi haber şu, koşu yapmak kötü ruh halini, anksiyeteyi, üzüntüyü veya kızgınlığı yok etme gücüne sahiptir. Vücudu sözde “mutluluk hormonlarını” üretmesi için teşvik eder.

Şehir koşusunun dezavantajları

Hayattaki her şeyde olduğu gibi şehirde koşu yapmanın da kötü yanları vardır. Tam anlamıyla güzel ve pozitif bir deneyim olmayabilir. Bu yüzden şehirde koşu yapmanın dezavantajlarını da düşünmeliyiz:

1. Kirlilik

Parkta koşuyor bile olsanız (şehrin “yeşil akciğeri”), etraftaki sisi ve dumanı içinize çekiyor olacaksınız.

arabalar saatine bakan koşan kadın

2. Trafik

Şehrin içinde koşarken karşıdan karşıya geçmek iyi bir macera olabilir. Bu nedenle, özellikle müzik dinleyerek veya bir egzersiz partneriyle birlikte koşacaksanız işlek caddelerden kaçınmanız önerilir.

3. İnsan kalabalığı

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız, tamamen yalnız olmanın imkansız olduğunu biliyorsunuzdur. Hele hareket halindeyseniz, böyle bir ihtimal çok daha azdır. Koşarken insanlardan kaçınmaya çalışmak, özellikle de dar alanlardaysanız can sıkıcı olabilir.

4. “Dost canlısı” olmayan yüzeyler

Şehirde, diz eklemlerine ve bileğe zarar verebilecek sert bir yüzey olan asfaltın üzerinde koşmaktan başka çaremiz yoktur. Çimende veya toprakta koşmanın mümkün olduğu bir yer seçebilirsiniz. Ancak bu, pek çok şehirde yasaktır.

 

Dağ koşusu yapmanın avantajları

Gelin bir de dağ koşusunun avantajlarına bakalım. Dağda koşuya çıkmanın elbette kendine göre artıları ve eksileri vardır. Artılarından bazıları şunlardır:

1. Doğayla bağlantı kurmak

Üzerinde durmamız gereken ilk şey, dışarıda doğal bir ortamda olmanın size doğayla bir olma şansı vereceğidir. Çevrenin keyfini çıkarabilir, dağlarda bulunan ağaçları, bitkileri, kuşları, nehirleri ve diğer her şeyi keyifle inceleyebilirsiniz.

Şehirden ve kalabalığından yorulduysanız, dağlarda egzersiz yapmak harika bir fikir olabilir.

2. Yumuşak ve inişli çıkışlı yüzeyler

Topuklarınızı, ayağınızı veya dizlerinizi yaralamaktan kaçınmak için, çimen ve toprak gibi yumuşak yüzeylerde egzersiz yapmanız çok önemlidir.

İşte tam olarak bunu dağlarda yapmanız mümkündür. Ancak taşlı bölgelere dikkat edin, kolayca bir tarafınızı incitebilirsiniz.

Dağ koşusu yapmanın dezavantajları

Şehirde koşudan bahsederken yaptığımız gibi, dağda koşu yapmanın da pek iyi olmayan yanlarına bir göz atalım:

1. Uzaklık

Haftalık koşu rutini belirlemek istiyorsanız, gitmeniz gereken noktanın lojistiğini göz önünde bulundurmalısınız.

dağda koşan kadın

Yakınımızda egzersiz yapmaya uygun bir dağ veya alan bulunmuyor olabilir. Bu da dağ koşusu yapabilmek için hafta sonlarını beklememiz gerektiği anlamına gelecektir. Böyle bir şeyi düzenli olarak yapmak zor olacağı için bu, iyi bir fikir değildir.

2. Malzeme eksikliği

 

Şehirde koşuya gittiğimizde suyumuz biterse her zaman bir markete girip su satın alabiliriz. Aynı şey sakatlandığımız veya kaza geçirdiğimiz durumlar için de geçerlidir; birkaç dakika içinde polis veya ambulans bulunduğumuz yere ulaşacaktır.

Ancak dağda olduğumuzda bu tür bir yardım kolay kolay bize ulaşamaz. Medeniyetten ve ihtiyacımız olabilecek herhangi türde bir acil yardımdan uzakta olacağız.

Kısacası, bu, sizin kendinize sormanız gereken bir sorudur: Hangisi benim için daha iyi? Şehirde koşmak mı yoksa dağlık alanda koşmak mı? Her iki şekilde de egzersizinizi tamamlayabilir ve içinde bulunduğunuz durumun keyfini çıkarabilirsiniz.

  • Easthope, C. S., Nosaka, K., Caillaud, C., Vercruyssen, F., Louis, J., & Brisswalter, J. (2014). Reproducibility of performance and fatigue in trail running. Journal of Science and Medicine in Sport. https://doi.org/10.1016/j.jsams.2013.03.009