Koşu Aksesuarları: En Temel Öğeler

12 Mart, 2019
Koşu yapmayı düşünüyorsanız, bu egzersizi daha kolay ve rahat hale getirmek için hatırlamanız gereken birkaç şey vardır. Bunların arasında doğru kıyafetler ve zamanınızı takip edebileceğiniz doğru araçlar da bulunmaktadır.
 

Havaların ısınmaya başlamasıyla, koşucular formlarını korumak için sokaklara çıkarlar. Eğer bu egzersizi açık havada yapmak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç koşu aksesuarı vardır. Bu yazımızda size harika bir başlangıç ​​yapabilmeniz için ihtiyacınız olan aksesuarları tanıtacağız.

Koşu Aksesuarları: Temel Bilgiler

Fitness dünyasında ve özellikle de koşarken, yeni trendler günü yönetiyor. Bu tür bir egzersizi daha kolay hale getirmek için her zaman yeni aksesuarlar ve araçlar bulabiliriz.

Ama koşmanın en önemli unsurları nelerdir? Egzersizi hem eğlenceli hem de daha etkili hale getirmek için ihtiyaç duyacağınız en önemli şeylere bir göz atalım.

1. Spor Ayakkabı

Doğru ayakkabılara sahip değilseniz, ağrılar, sakatlanmalar ve su toplaması riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Daha da önemlisi, parkta koşmak ve plajda veya dağda koşmak arasında önemli farklılıklar vardır. Belirli bir yüzeye uyum sağlayan ayakkabılar satın almanız gereklidir.

Açık havada koşan iki kişi.
Yeni ayakkabılarınız ayağınızın şeklini aldığında, çok daha rahat koşmaya başlarsınız.

Masraftan kaçınmayın; kaliteli bir ürün aldığınızdan emin olun. Spor ayakkabıların en önemli koşu aksesuarı olduğunu unutmayın.

 

2. Güneş Gözlükleri

Tüm yıl boyunca, ancak özellikle yaz aylarında ve güneşli günlerde çok önemlidir. Bulutların sizi yanıltmasına izin vermeyin: güneş herhangi bir zamanda çıkabilir ve görüşünüze zarar verebilir.

Kaliteli bir güneş gözlüğüne yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Sahilde veya yol kenarında koşan bazı kişiler polarize gözlükleri tercih ederler. Özellikle atletik etkinlik için güneş gözlüğü tasarlayan birkaç marka vardır. Kataloglarına göz atın ve sizin için hangi güneş gözlüğünün doğru olduğunu karar verin.

3. Cep Telefonu

Günümüzde, cep telefonu sadece konuşmak için bir araç değil aynı zamanda genel olarak günlük yaşamın da önemli bir parçası haline geldi. Akıllı telefonunuzu arama yapmak için kullanmanın ötesinde, bir GPS, müzik çalar, saat, zamanlayıcı ve hava durumu tahmincisi olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonunuz, belirli uygulamalar ile egzersiz yapmanıza yardımcı da olabilir.

Akıllı telefon ile koşuya çıkan spor kıyafetli bir kadın.

Koşunuza herhangi bir engel teşkil etmeden telefonunuzu yanınıza alabilmeniz için telefonlara özel tasarlanmış bir kol bandı almanızı öneririz. Ayrıca bu kol bantlarında telefonu koruyacak özel bir plastik kapak bulunmaktadır. Bu şekilde telefonunuzu tutmaya gerek kalmadan yağmur, güneş ve terden koruyabilirsiniz.

 

Bazı telefon bandı modellerinde nakit para, kredi kartı ve hatta araba anahtarlarını saklamak için bölmeler bulunur. Her şeyi tek bir yerde bulmak işleri daha da basit hale getirecektir.

4. Su

Söz konusu koşmak olduğunda su içmenin önemini görmezden gelemeyiz. Bazı koşucular her zaman bir su şişesi taşımayı rahat bulmasalar da aynı cep telefonu için tasarlanan kol bantları gibi, su şişelerini taşımak için olan özel aksesuarlar bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

5. Giysi

Profesyonel bir koşucu olarak her zaman aynı tür tişört giymeniz gerekmez. Evinizde bulunan herhangi bir tişört yeterli olacaktır. Bununla birlikte, diğerlerinden daha rahat olan bazı giysiler de vardır. Terlemenizi önleyip, dışarıda hava soğukken fazla ısı kaybetmemenizi sağlarken, aynı zamanda koşma işlemini kolaylaştırırlar.

Ormanlık bir alanda, yağmurlu bir havada koşan kadın.

Örneğin geceleri ya da kışın koşuyorsanız, termal sweatshirt, rüzgarlık, bacak ısıtıcıları, eldivenler, boyunluk ve kulak koruyucular kullanmanızı öneriyoruz. Isınmaya başladığınızda bunlar biraz rahatsız edici gelebilir, ama soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu gibi riskler almaktan iyi bir seçenektir.

 

Bu önemli koşu aksesuarlarına ek olarak, aynı zamanda yararlı olabilecek başka daha az önemli seçenekler de vardır. Bunlar arasında sizi güneşten korumak için bir şapka, kulak içi kulaklıklar, bilek bantları, kalp atış hızı monitörü, akıllı saat, fenerler ve koşu kemerleri gibi aksesuarlar da mevcuttur.