Kışın Koşu Yaparken Nezle Olmamak için İpuçları

Kışın dışarı çıkmak, koşmak ve antrenman yapmak istiyorsak bazı tavsiyeler ve önlemlerle en sıcak aylardan bile daha üretken ve keyif verici olabilir.
 

Koşuyu seven insanlar yağmurda, kışın, çamurda faaliyetlerinden vazgeçmezler. Ancak, yılın en soğuk zamanı geldiğinde, herkes iki kez düşünür. Hareketli bir vücuttan gelen ısı bile beş santigrat dereceden sonra yavaşlamaya başlar.

Uygulamada, her şey doğru ekipmanla mümkündür. Bu sadece bizi soğuktan koruma meselesi değil: kışın birçok tehlike vardır. Kaygan zeminler ve sis dikkate alınması gereken risk faktörleri olabilir. Bu yüzden aşağıda bazı tavsiyelerde bulunacağız, böylece kar bile bizi durdurmaz.

Dışarı Çıkmadan Önce Isının ve Esneme Hareketleri Yapın

Kışın problemlerinden biri, dışarıda olduğumuzda, sıcaklığın hızla değişmesidir. İklimlendirmek için, evden ayrılmadan önce yapılması gereken doğru şey, ısınmak için biraz zaman harcamaktır. Bu, olumlu bir termal sansasyon ile soğuğa gitmemizi sağlayacaktır.

koşu

Giysiler Termal ve Aynı Zamanda Sıkı Olmalıdır

Açıkçası, kış mevsiminde koşu yaptığımızda, sıcak tutan kıyafetler giymemiz gerekir. Bazı insanların bilmediği şey, bu kıyafetlerin vücuda da uyması gerektiğidir. Bunun için sentetik malzemeler en iyi seçenek olacaktır. Başka bir öneri: günün güneş ışınlarını yakalamak için kıyafetin siyah olması.

Kendinizi Sıcak Tutun Ama Çok Fazla Giysi Giymeyin

Kendinizi soğuktan korumak için bir giysi ve onun üstüne bir kaç giysi daha… Bunu yapmak sadece hareketliliğimizi alacaktır ve kıyafetler sıkı değilse hala soğuk hissedeceğiz. Her durumda, iki kazak giyebilir ve terlediğimizde bir tanesini çıkarabiliriz. Ayrıca, bunların bir de kapüşonu olmalıdır.

 

Uzuvların Korunması Hayati Önem Taşımaktadır

Kışın koşmak bazen egzersiz sırasında hissettiğimiz rüzgar soğukluğuna güvenme hatasını yapar. Terlediğimiz ve hareket ettiğimiz için soğuğu aynı şekilde hissetmeyeceğimizi düşünüyoruz. Aslında, rüzgar bizi rahatsız edebilir ve etkisi uzuvlarımızda ve yüzümüzde daha fazla hissedilir. Bu nedenle, uzun kollu kıyafetlerle gerekli önlemleri almalıyız.

Rotanızı İyi Planlayın

Kışın koşarken, dışarıda durmaktan kaçınmak en iyisidir. Bu iklimde rüzgar soğukluğunun genellikle yanıltıcı olduğunu unutmayın. Vücut ısısında bir düşüşü önlemek için, sıcak bir yere ulaşana kadar durmamanız önerilir. Bunu yapmak için rotayı bilmeli ve egzersiz süresini kontrol etmeliyiz.

Don Sırasında Koşmaktan Kaçının

Kar ya da soğuk bizi durdurmamalı, ama bir don durumu da olmamalı. Bu koşullarda rüzgar soğuk olduğu gibi daha kontrol edilemez hale gelir. Buna ek olarak, buz tehlikeli olabilir ve kayma riski her zaman gizli bir şekilde bizi bekliyor olacaktır.

Kalori Alımınızı Artırın

Koşucunun beslenme alışkanlıkları kış aylarında biraz değişir. Düşük sıcaklıklarda çalışacaksak, ekstra bir kalori yükü olması gerekir. Bu, vücudumuzda sıcak tutmamıza ve rutinlerle daha iyi başa çıkmamıza yardımcı olacaktır.

En Sıcak Saatlerde Koşun

Kesinlikle kışın her zaman soğuktur, ancak daha az ölçüde hissedebileceğimiz saatler vardır. Örneğin, öğle saatleri bu spora yatkındır. 11:00 ile 4: 00 arasında en uygun dönemdir. Gece saatlerini ve çiseleme tahmini olan günlerden kaçınmak en iyisidir.

koşu

Kışın Koşu: Elleri ve Ayakları Koruyun

En yoğun soğukta, vücudun her bölümünü örtmeye dikkat etmeliyiz. Eldiven kullanımı şiddetle tavsiye edilir. Poliüretandan yapılmış yarım tabanlar da ayaklarımızın çok soğumamasına yardımcı olacaktır. Ne kadar sıkı örtünürsek o kadar iyidir.

Rüzgara Karşı Koşu Yapmaktan Kaçının

Kış mevsiminde koştuğumuzda kar fırtınaları genellikle büyük bir sorundur. Bu nedenle, yapılacak en iyi şey rüzgar yönüne göre rotaları planlamaktır. Yöne karşı gidersek, daha soğuk hissederiz. Aksine, arkadan gelen akımları yaşarsak, terlediğimizde bizi soğuturlar.

Tüm bu tavsiyeleri takip edersek, yılın en soğuk zamanında bile egzersiz yapmaya devam edebiliriz. Kışın koşmak, daha esnek, daha güçlü ve karakterimizi daha iyi inşa etmemizi sağlayacaktır.