Düzenli Koşu: Başlamak için 6 Tüyo

Düzenli koşu birçok fayda sağlar. Kardiyovasküler hastalık riskini düşünür, endorfin salınımını sağlar ve kilo kaybını destekler.
 

Koşmak fiziksel bir aktiviteden çok daha fazlasıdır. Etrafınızdakilerle bağ kurma yöntemidir. Düzenli koşu alışkanlığını edinmek fiziksel ve ruhsal gelişiminizde gerçek bir değişim yaratacaktır.

Koşmak harekete dair olan, insanlar ve hayvanların mümkün olduğunca hızlı ilerlemesini sağlayan bir aktivitedir. Atalarımız bu yeteneği yıllar önce, hayvan avlamak için geliştirmiştir. Günümüzde koşu en ulaşılabilir sporlar arasında görülmektedir.

Düzenli koşunun sağladığı tüm faydalardan yararlanmak istiyorsanız size yardımcı olabilecek altı tüyomuz var. Böylelikle iyi bir başlangıç yapacak ve acemi hatalarından kaçınabileceksiniz.

1. Adım Adım

Başlangıçta, koşmak heyecanlı bir iş gibi görünebilir. Fakat kısa aralıklarla başlayıp tüm rotayı baştan aşağı koşmaktan kaçınmak önemlidir. Başka bir deyişle koşuyla yürüyüşü dönüşümlü bir biçimde yapın. Hafif koşu ve yürüyüş hala hareket ederken nefesinizi düzenlemenize yardımcı olur. Sonuç olarak daha fazla direnç geliştirirsiniz.

Açık havada koşan kadın

En iyi plan mümkün olduğunca doğal bir biçimde, beklentilere sahip olmaksızın koşmaktır. Böylece bu sporu yapmanın zaman ve efor gerektirdiğini öğreneceksiniz. Fakat cesaretinizin kırılmasını da engelleyecektir.

2. Düzenli Koşu: İhtiyacınız Olan Şey

Başlamak için çok fazla ekipmana ihtiyacınız yoktur, sadece rahat kıyafetler ve uygun ayakkabılara ihtiyacınız var. Bunlar basit şeyler gibi görünse de son derece önemlidir. Herhangi bir ayakkabıyla koşamazsınız! Ayağınızı destekleyecek uygun koşu ayakkabılarına ihtiyacınız vardır. Ayrıca ayağınızda yararlar olmaması için çorap da giymelisiniz.

 

Göz önünde bulundurmamız gereken başka önemli etkenler de vardır. Örneğin hareketli olmanızı sağlayacak ve koştuğunuz iklime uygun kıyafetler seçin. Diz problemi yaşayan kişiler ayrıca dizlik takmalıdır. Ayrıca ellerinizi serbest bırakabilmek için bir cep telefonu cebine de ihtiyacınız vardır.

3. Doğru Beslenin

Giydiğiniz kıyafetler koşunun önemli bir yönüyse, yediğiniz şeyler de bir o kadar önemlidir. İnsanların en yaygınca yaptığı hatalardan biri de boş mideyle koşmaktır. Koşmaya başlamadan en az bir saat önce size enerji sağlayacak bir atıştırmalık yemelisiniz.

Buna ek olarak koşmadan 15 dakika önce ve koştuktan 15 dakika sonra da bir atıştırmalık yemelisiniz. Bu kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olacak ve kas ağrısı ile spazmları engelleyecektir. Ayrıca koşu öncesinde, esnasında ve sonrasında su içmelisiniz.

Açık havada birlikte koşan iki kadın.

4. Fazla Hızlı Koşmayın

Bedeninizin koşmaya alışmasına müsaade etmelisiniz. Bu nedenle bir yarışta koşuyormuşsunuz gibi koşmayın. Eğer çok hızlı koşarsanız ağrı ve acı hatta belki de sakatlanma yaşamanız muhtemeldir. Bu nedenle mantıklı bir hızda koşmalısınız ve direnciniz arttıkça hızınızı da artırmalısınız.

5. Isının ve Esneyin

Her fiziksel aktivite bir ısınma gerektirir. Isınırken vücut egzersize hazırlanır ve böylece sakatlanmalar, kas krampları, kas sertlikleri engellenir. Koşmaya başlamadan önce kaslarınızı uyandırmak için enerjik bir ısınma yapın. Koşmanız bittiğinde de kaslarınıza oksijen gitmesi ve kalp atış hızınızı düzenlemek için esneyin.

 

6. İhtiyacınıza Göre Dinlenin

Kardiyovasküler sisteminiz ve kaslarınız bu spora alışmalıdır. Bu bir gecede gerçekleşmez! Bu nedenle başladığınız günün ertesinde tek yapmak istediğiniz şey dinlenmek olursa endişelenmeyin. Bu, bedeninizin fiziksel bir aktivite sonrasında kendini iyileştirmesi için gayet olağandır ve gereklidir. Vücudunuzun adapte olabilmesi için bir gün egzersiz, ertesi gün dinlenmeden oluşan bir programla başlayın.

Bu tüyolara uymak düzenli koşu yapmaya başladığınızda performansınızı iyileştirecek. Ayrıca sağlığınızı tehlikeye atma riskini de azaltacaktır. Vazgeçmeyin! Bir kere başladıktan sonra neleri elde edebileceğinizi öğreneceksiniz. Ayrıca bu sporun size sunacağı birçok faydanın da keyfini çıkaracaksınız. Yerlerinize, hazır, başla!