Durmadan Maraton Koşmak İçin 7 İpucu

Bir maraton koşmak ve yarışı tamamlamak iyi bir hazırlık gerektirir. Bunun için bazı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu makaledeki 7 ipucu hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
 

Durmadan maraton koşmak ister misiniz? Baştan sona durmadan maraton koşmak birçok kişinin hayalidir. Günümüzde, spor markaları birçok şehirde bu yarışların gerçekleşmesini sağlıyor. Ancak… tüm yarışı tamamlayan var mı?

Aslında, her vücut farklı olasılıklara sahip bir evrendir. Bununla birlikte, iyi hazırlanarak ve bazı tavsiyeler alarak yarışlardan iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu makalede, amatör koşucuların bu amaca nasıl ulaşabileceğini göreceksiniz.

Durmadan Maraton Koşmak İçin Öneriler

1. Koşmaya Başlamadan Önce Kalori Alın

Koşmanın temel bir parçası beslenmedir. Üç ile dört saat arasında süren koşu etkinliklerini tamamlayabilmek için yarıştan önceki saatlerde kalori alımınızı arttırmalısınız.

Bunun nedenle, yarıştan birkaç saat önce 500 ile 1000 kalori tüketmeniz önemlidir. Karbonhidrat alımı, maraton koşarken enerji ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.

2. Durmadan Bir Maraton Koşmak İçin Yarışmadan Önce Tuvalete Gidin

Mantıklı görünse de birçok amatör koşucu, yarışmadan çok önce tuvalete gitme hatasını yapıyor. Sonuçta da fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için yarışı terk ediyorlar. Bir süre hepimiz dayanabiliriz. Ancak maraton uzun bir etkinliktir.

Yarışa başlamadan hemen önce tuvalete gitmeniz önerilir. Bu şekilde,daha fazla dayanma gücünüz olur. Hidrasyondan kaçınmanın geçerli bir seçenek olmadığını unutmayın. Kendinizi sıvıdan mahrum bırakmak yarış sırasında ciddi dehidrasyona neden olabilir.

Maraton için beslenme

 

3. Eforunuzu ve Hızınızı Ölçün

En yaygın görülen hatalardan biri yarışa çok hızlı koşarak başlamaktır. Yarışın başlangıcındaki enerji seviyesi daha yüksektir ve bu nedenle yanıltıcıdır. Aslında, bir maratonda en önemli olan şey, eforunuzu kontrol ederek enerjinizi yönetmenizdir.

Bu nedenle, kendinizi daha sonra daha fazla zorlayabilecek güce ve enerjiye sahip olmanız için başlangıçta biraz yavaşlamalısınız. Bu tür yarışlarda hız değil, dayanıklılık sizi bitiş çizgisine götürecek faktördür.

4. Sürekli Hidrasyon Anahtardır

Daha önce durmadan bir maraton koşmak için içme suyu ve enerji içeceklerinin gerekli olduğunu belirtmiştik. Uygulamada, en iyi yarışmacılar su içmek ve vücutlarını nemlendirmek için neredeyse her duraktan yararlanırlar.

Amacınız hareket halindeyken çok miktarda su içmek olmamalıdır. Aksi takdirde kolikten muzdarip olabilirsiniz. Aynı zamanda çok fazla sıvı biriktirip ve yarış ortasında idrarınızı yapmak zorunda kalabilirsiniz. Her beş kilometrede bir durup sıvı ihtiyacınızı gidermek için küçük miktarlarda içecek almanız en iyisidir.

5. Durmadan Maraton Koşmanız İçin Demir Alımı Esastır

Demir, oksijenin vücudun içinde yayılması ve dolaşımı için kilit bir bileşendir. Bu nedenle, koşucular vücutlarında bu elementin yeterli miktarda bulunduğundan emin olmalıdır. Bunu başarmanızın en iyi yolu diyet yapmanız ve ek takviye tüketmenizdir.

 

Birçok insan demir eksikliği yaşayabilir. Regl olan kadınlar ve vejetaryenler sık ​​sık bu rahatsızlıktan muzdariptir. Yaşlı insanlar ve hatta sporcular da etkilenebilir.

6. Tıbbi Muayene Yaptırın

Bir maraton koşmadan önce, doktora muayene olmanız önemlidir. Doktor sağlığınızı kontrol edecek ve yarışı tamamlamaya uygun olup olmadığınızı size söyleyecektir. Doktorların bu faaliyetleri yapmanızı engellemesi düşük bir ihtimaldir, onlara danışmaktan korkmamalısınız.

Ancak, doktor size geliştirmeniz gerekenleri söyleyecektir. Kontrol ettirebileceğiniz şeylerden biri kanınızdaki demir seviyesidir. Kalbinizin durumunu da kontrol ettirmeniz gereklidir.

maraton koşusu

7. Bir Maraton Koşusuna Koşarak İyi Hazırlanın

Hazırlanmadan maraton koşusunu tamamlamanız çok zor olacaktır. Fiziksel dayanıklılığınızı arttırmanızın tek yolu sürekli yarışa yönelik fiziksel aktivite yapmanızdır.

İdeal olarak, yarıştan önce haftada birkaç gün antrenman yapmalısınız. Sürenizi ölçebilir ve en önemlisi de dayanabileceğiniz mesafenin kaydını tutabilirsiniz. Ne kadar çok antrenman yaparsanız, o kadar uzun mesafe koşabilirsiniz.

Son olarak, bir akraba veya bir arkadaşınızla bu tür bir egzersiz yapmak her zaman size yardımcı olacaktır. Yakınımızdaki insanlarla spor yapmanın performansımızı geliştirmek için bizi motive edebileceği kanıtlanmıştır. Bu disiplinde, önemli olan hız değil, dayanıklılık ve psikolojik faktördür.