Günde 5 Dakika İp Atlamanın 5 Faydaları

29 Mart, 2019
İp atlamak, çok kolay bir egzersizdir ve pahalı aletler almanıza gerek kalmadan nerede olursanız olun size harika faydalar sağlar. Günde sadece beş dakika ayırarak bu uygulamayı çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.
 

İp atlamak, sadece çocukların oynadığı bir oyun ya da profesyonel boksçuların yaptığı bir egzersiz değildir. İp atlamanın faydalarından herkes yararlanabilir! Günde sadece 5 dakika ayırarak harika sonuçlar alabilirsiniz. Bu yazımızda ip atlamanın faydalarını öğrenebilirsiniz.

Her Gün İp Atlamanın Faydaları

İp atlamak, pahalı ekipmanlar satın almak zorunda kalmadan ya da bir spor salonuna üye olmadan yapabileceğiniz eğlenceli bir egzersizdir. Belki de zamanınızın yetersizliği ya da sporlara aşırı ilgi duymadığınız için ip atlamak, sizin tam da ihtiyacınız olan şeydir. İp atlamanın bazı faydaları aşağıdaki gibidir:

1. İp Atlamak Kilo Vermenize Yardımcı Olur

İp atlamak, en iyi ve tam olan aerobik ya da kardiyo egzersizlerinden biridir. Ayrıca bunu sadece (boks ya da CrossFit gibi) bir rutini tamamlamak için değil, günlük tek başına bir egzersiz olarak da yapabilirsiniz.

Günlük sadece beş dakika ip atlayarak çok fazla kalori yakabilirsiniz. Tabi ki bu durum, vücut yapınıza bağlıdır ama genellikle her 60 saniyelik enerjik atlama sonucu 13 kalori yakılır. Diğer uygulamalarla karşılaştırıldığında ip atlamak, bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak, Zumba yapmak ya da yoğun aerobik derslerine gitmekten çok daha etkilidir.

Kalori yakma bakımından ip atlamayı geçen tek egzersiz koşmaktır, ama yine de aşağıda bahsedeceğimiz faydalar için ip atlamayı tercih edebilirsiniz.

betonda ip atlayan kadın
 

2. Dayanıklılığı Artırır

İp atladığınız zaman, kardiyovasküler sisteminiz önemli derecede güçlenir. Şüphesiz ki ip atlamak, hem kalp hem de akciğerler için çok faydalı bir egzersizdir. İp atlayarak, çok kısa sürede aerobik kapasitenizi geliştirebilirsiniz.

Eğer yoğunluğu ve ritmi aşamalı olarak artırır, ip atlamayı hareketini biraz çeşitlendirir ve egzersiz sürenizi zamanla birkaç dakika daha ekleyerek uzatırsanız, bunların faydalarını hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

İp atladıkça kanınızdaki oksijen seviyeleri düzelir ve sadece diğer sporlarda değil, merdiven çıkmak ya da ev temizlemek gibi günlük işlerde de yorgunluk miktarınız azalır. Eğer yüksek kan basıncı sorununuz varsa bunu dengelemek için de ip atlama egzersizi yapabilirsiniz.

3. İp Atlamak Kasları Güçlendirir

İp atlarken işin çoğunu bacaklar yapar ama birçok başka kasınız da devreye girer, bunlar arasında; kollar, omuzlar, göğüs, karın kasları ve hatta sırtınızın alt kısmı da yer alır. Bu, tüm vücudunuzu kısa sürede kaslı hale getirecek bir egzersizdir. Gevşekliğe birkaç hafta içinde veda edeceksiniz!

4. Stresi Azaltır

Genel olarak aerobik egzersizler, ama özellikle de ip atlamak, gerginlik ve stresten kurtulmak için harikadır. Bu yüzden, eğer işte kötü bir gün geçirdiyseniz, eve döndüğünüzde en az beş dakika ip atlamanızı öneririz. Buna pek inanmasanız bile, ter döktükçe günlük sıkıntılarınızdan uzaklaştığınızı siz de fark edeceksiniz.

Ayrıca, depresyondaysanız da ip atlamanızı öneriyoruz. Bu egzersizi yaptığınızda, beyin yarımküreleriniz gelişir ve endorfin olarak da bilinen ‘mutluluk hormonu’ salgılanır.

 
köprü üzerinde ip atlayan kadın.

5. İp Atlamak Koordinasyonu ve Dengeyi Geliştirir

Bunun çocukların oynadığı bir oyun olduğuna inansak da, aslında ip atlamak için kol ve bacaklarımızı mükemmel bir dengede tutmamız gerekir. En güzeli de başlarda daha yavaş atlarken daha sonra pratik yaptıkça egzersizinizin hızını ve karmaşıklığını artırabilirsiniz.

İp atlarken yapabileceğiniz, dizleri göğüse çekmek ya da bir ayağı havada tutarken diğer ayağınızla ip atlamak gibi farklı teknikler bulunmaktadır. Ayrıca, bir müzik eşliğinde ip atlayabilir ya da yavaş ve hızlı hareketlerle egzersize çeşitlilik katabilirsiniz.

Tabi ki, ip atlamanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Bu egzersiz ayrıca, bağışıklık sisteminizi güçlendirir (grip olma ihtimalinizi azaltır), ruh halinizi iyileştirir (çünkü eğlenceli bir aktivitedir) ve sadece bir ipe ihtiyacınız olduğu için gerçekten ucuzdur. Haydi ip atlamanın tadını çıkarın!

 
  • North, T. C., McCullagh, P., & Tran, Z. V. (1990). Effect of exercise on depression. Exercise and Sport Sciences Reviews. https://doi.org/10.1249/00003677-199001000-00016
  • Trecroci, A., Cavaggioni, L., Caccia, R., & Alberti, G. (2015). Jump rope training: Balance and motor coordination in preadolescent soccer players. Journal of Sports Science and Medicine.