Farklı Atletizm Disiplinleri ve Yararları

Atletizm, yarışlar, atışlar, yürüyüşler, sıçramalar ve kombine etkinlikleri içeren çeşitli disiplinlerden oluşur. Farklı atletizm disiplinlerinde ortak hedef; rakibin hızını, direncini, eriştiği yüksekliği veya mesafeyi aşmaktır.
 

Atletizm yapıyorsanız, kazanmak için elinizden geleni yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu yüzden spor, insanları optimal fiziksel durumlarını korumaya teşvik etmek için harika bir motivasyon aracı olabilir. Optimal fiziksel durumdaysanız, daha iyi performans göstereceksiniz ve bu rakibinizi yenme şansınızı artıracaktır.

Atletizm

Atletizm, bireysel veya kolektif olabilen çok çeşitli disiplinleri içerir. Farklı modaliteler yüksek atlamalardan sprintlere veya engellere kadar değişiklik gösterir. Cirit ve çekiç gibi bazı aletlerin kullanıldığı başka birçok çeşit vardır.

Atletizm tipik olarak oldukça basittir, çünkü büyük yapısal veya teknolojik malzemeler gerektirmezler. Farklı türler Olimpiyatlar da dahil olmak üzere rekabetçi seviyelerde tutulan basit kurallara sahiptir. Bu özelliklerden dolayı, atletizmi profesyonel olarak veya amatör olarak yapmak isteyen çok sayıda insanın dikkatini çekmiştir.

atletizm disiplinlerinden koşu

Farklı atletizm disiplinleri

Atletizm dört ana kategoriye ayrılır. Oluşturulan her kategori, etkinliği gerçekleştirmek için gereken harekete başvurur. Aşağıdaki kategoriler çok sayıda takipçiye sahiptir ve Olimpiyatlar gibi yarışmalarda profesyonel olarak temsil edilmektedir.

Koşu yarışları

Bu kategori birkaç alt kategori veya yöntem içerir. İşte bunlardan birkaçı:

 • Sprintler. Bu en ünlü alt kategorilerden biridir. Fikir, bitiş çizgisine mümkün olduğunca hızlı koşmaktır. Sprintler 400 metreden uzun mesafelerde yapılmaz.
 • Orta mesafe koşular. Bu koşu yarışları 800-3000 metre arasındaki mesafelerde gerçekleştirilir.
 • Uzun mesafe koşular. Bu koşu yarışları 3000 metreden daha uzun mesafelerde gerçekleştirilir.
 • Engelli koşular. Bu koşu yarışları 3000 metreye kadar çıkabilir ve pistin çeşitli engelleri vardır.
 • Bayrak yarışı. Bu alt kategoride, bir grup atlet, sprint yaparken sopaları takım arkadaşlarına devreder.
koşu yarışında insanlar

Atlama

Dört atlama kategorisi vardır ve bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Uzun atlama. Bu kategori en uzağa atlamak için yüksek güçlü atlamalar içerir. Sporcuların atlamayı yapmak için üç şansı vardır.
 • Yüksek atlama. Yüksek atlama söz konusu olduğunda esneklik, çeviklik, güç ve koordinasyon önemlidir. Bu varyantın katılımcıları genellikle oldukça uzun boyludur.
  Profesyonel düzeyde ortalama erkek 182 cm boyundayken, ortalama kadın katılımcı genellikle 179 ila 182 cm boyundadır.
 • Sırıkla atlama. Bu riskli atlamalardan biri olarak kabul edilir. Bir direk kullanırken belirli bir yüksekliğin üzerinden atlamaktan oluşur.
 • Üçlü atlama. Bu kategori uzun atlamaya oldukça benzer, tek fark son sıçramayı yapmadan önce üç ardışık sıçrama yapılmasıdır.

Fırlatmalar

Fırlatma kategorisinin alt kategorileri şunlardır:

 • Gülle atma. Bu alt kategori bir çelik küreyi mümkün olduğunca uzak mesafeye atmaktan oluşur.
  Kürenin ağırlığı farklı kategorilere göre artar.
 • Disk atma. Disk atma, katılımcıların mümkün olduğunca uzağa atmaya çalıştıkları ağır dairesel şekilli bir nesnedir. Kadın yarışmalarında, disk 1 kg ağırlığında ve 18 santimetre çapındadır. Erkek yarışmalarında, disk 2 kilo ağırlığında ve 22 santimetre çapındadır.
 • Cirit atma. Cirit, katılımcıların mümkün olduğunca uzağa atmaya çalıştıkları bir metal veya fiberglas mızraktır.
 • Çekiç atma. “Çekiç”, katılımcıların mümkün olduğunca uzağa atmaya çalıştıkları çelik kordonlu bir sapa tutturulmuş metal bir toptur.
 

Yürüme yarışı

Bu kategoride, katılımcılar yürürken 20 ila 50 kilometre arasında değişen devreleri tamamlamalıdır. Katılımcıların koşmasına, jogging yapmasına veya uzun adım atmasına izin verilmez. Kazanan, bitiş çizgisini ilk aşan kişidir.

Artık atletizm çeşitliliğinin ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz. Sporcular birden fazla modaliteye katılmaya bile karar verebilirler.

atletizm yapmanın yararları

Atletizmin sağladığı avantajlar

Belirli bir disipline bağlı olarak, atletizm aşağıdaki faydaları sağlayabilir:

 • Vücudun eklemleri yağlamak için salgıladığı maddenin üretimini uyararak eklem fonksiyonunu iyileştirmek.
 • Kas ve tendonların esnekliğinin artması.
 • Üst ve alt ekstremitelerin mukavemetini, koordinasyonunu ve becerisini geliştirmek.
 • Atletizm, hem kalbin hem de akciğerlerin kapasitesini artırarak vücuda oksijen tedariğini iyileştirir.
 • Atletizm, kemiklerin büyümesini uyarır, kilo kaybını teşvik eder ve vücudu düzgün bir şekilde şekillendirmeye yardımcı olur.

Farklı atletizm disiplinleri çok çaba ve fedakârlık gerektirir. Bununla birlikte, atletizm kötü alışkanlıkları değiştirmenize ve fiziksel durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olacaktır. İlginizi çeken belirli bir varyant olduğunu umuyoruz. Atletizm sadece fiziksel durumunuzu iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda eğlenmeniz için de bir yol sağlayacaktır.