Çocuklar İçin Kardiyo Yapmanın Faydaları

Çocuklar en fazla hareket etmesi gereken yaş grubu olmaya meyillidirler. Gerçekten de genellikle çok enerjiklerdir. Bu durum spor açısından faydalı olabilir. Aşağıdaki yazıda çocuklar için kardiyonun faydalarıyla ilgili daha fazlasını öğrenin. 
 

Çocuklarımız, bizden küçük kardeşlerimiz veya yeğenlerimiz hayatımızda neşe kaynağıdır. Onlar sevginin ve masumiyetin özüdür. Bu yüzden onlar için en iyisini isteriz. Elbette bu onların sağlıklı ve mutlu olmalarını da istemek demektir. Bunun bir yolu da çocuklara kardiyo yapmanın faydaları hakkında bilgi vermektir.

Onlara en iyi şekilde rehberlik etmek hayati önem taşır. Küçük çocukların spor yapmaları onların zekasını ve metabolizmalarını destekler.

Çocuklar 2 ile 5 yaşları arasında kişiliklerini ve dünyaya bakış açılarını oluşturmaya başlarlar. Bu yüzden vücutlarını ve beyinlerini kullanmaları gereken aktiviteler yapmaya başlamaları iyi fikirdir. Dans etmek, karate yapmak ve yüzmek gibi aktiviteler bunlardan bazılarıdır.

Bir birey, 12 yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Ayrıca çocuklar 3 veya 4 yaş civarında yaşlarına uygun aktiviteler yapmaya başlayabilirler. Büyüdükçe dayanıklılıkları ve yaptıkları aktivitelerin yoğunluk seviyesi artar.

Pek çok sporda çocukların sıkılmadan gerçekleştirebilecekleri kardiyo seçeneği vardır. Bu önemlidir çünkü çocukların onları eğlendirecek sporları yapmaları gerekir.

Çocuklar İçin Kardiyo Yapmanın Faydaları

Çocuklar için kardiyo yapmanın faydaları çoktur. Aşağıda bunların neler olduğuna bir göz atacağız.

bisiklet süren çocuklar

Daha mutlu hissetmelerine yardımcı olur

Çocuklar onları güldüren ve kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacak aktiviteler deneyimleyebilmeliler. Kardiyo yapmak endorfin salgılatır. Endorfin, beyine memnuniyet ve sükunet hissi veren bir hormondur.

 

Zumba, flamenko veya bale gibi aerobik egzersiz içeren herhangi bir aktivite çocuğunuzun ruh haline iyileştirebilir.

Daha formda olmalarını sağlar

Elbette farklı metabolizmalar vardır ve her çocuk farklıdır. Bir başka deyişle sık sık oyun oynamaktan ve gün boyunca hareket etmekten hoşlanan çocuklar olduğu gibi daha sakin karakteri olan çocuklar da vardır. Kardiyo içeren bir spor yapmak çocukların enerjilerini kullanmaları ve gelişmeleri için harika bir yoldur.

Gerçekten de çocuklar her an büyüyorlar. Bu nedenle olabilecek en iyi yaşam tarzını benimsemeliler. Bir çocuk aktif değilse ve iyi beslenmiyorsa, diyabet, çocukluk çağı obezitesi ve yüksek kan basıncı sorunlarıyla karşılaşma riski daha yüksektir.

Çocukların kardiyo yapması daha düşük yağ seviyesini, kas oksijenlenmesini ve gelişmiş nefes alıp verme kapasitesini destekler.

Fiziksel aktivite çocuğun hayatına etraflı bir şekilde fayda sağlamakla kalmaz. Onların çocuklukları ve yetişkinlik hayatları boyunca aktif olmayan yaşam tarzı nedeniyle bir hastalığa yakalanmalarını önler.

Psikomotor gelişime katkı sağlar

Psikomotrisite, bir kişinin çevresindeki hareket, duygu, bilgi ve etkileşimin kombinasyonudur. Bir çocuğun psikomotor sistemini geliştirdiği yöntemin büyük kısmı onun yaptığı aktivitelere bağlıdır. Çocukların karşılaşacakları durumlar psikomotor gelişimlerine etraflıca katkı sağlayacaktır.

dışarıda egzersiz yapan çocuklar kardiyo yapmanın faydaları

Pek çok spor ve aktivite, koşmak, bisiklete binmek, dans etmek ve trambolinde zıplamak gibi kardiyo egzersizlerini içerir. Üstelik hissettiklerinin, bildiklerininve hareket etme şekillerinin arasında bulunan bağlantıyı daha iyi bir şekilde kurabileceklerdir. Çocuğun beyni, kişiliği ve dirençliliği için sonuç harikadır.

 

Güven ve etkileşim

Çocuklar, bir spor yaparken ortak ilgi alanları olan başka çocuklarla etkileşime girer ve sosyalleşirler. Sonuç olarak bir takım gibi, herhangi bir hedefe ulaşmak için beraber çalışmayı öğrenirler.

Ayrıca bu özgüvenlerini destekler. Özgüvenlerinin artması da öz saygılarını pekiştirir. Sonuçta bu da kendileriyle mutlu olmalarına yardım eder.

Spor ve onunla ilişkili aktiviteler genellikle çocukların bir engeli aşmak veya bir hedefe ulaşmak için çalışmaları anlamına gelir. Çocuklar bir topa vurmak, daha yükseğe zıplamak veya doğru yöne dönmek için çaba sarfedeceklerdir.

Üstelik bu, bir şeylerle yüzleşme yetilerini ve böylece de yaptıkları şeyi daha iyi yaparak mükafatlandırılmış gibi hissetmelerini destekler.

Çocuklar bu faydaların keyfini çıkarmayı hak ediyorlar. Böylece kendilerini mutlu, akıllı ve memnun hissedecekler. Ayrıca bir yetişkin her gün onlara rehberlik eder ve onların gelişimini desteklerse daha da iyidir. Sonuç olarak sağlıklı çocuk, mutlu çocuktur!

  • Lee, W. W. R. (2007). An Overview of Pediatric Obesity. Pediatric Diabetes. https://doi.org/10.1111/j.1399-5448.2007.00337.x
  • McKnight-Menci, H., Sababu, S., & Kelly, S. D. (2005). The Care of Children and Adolescents with Type 2 Diabetes. Journal of Pediatric Nursing. https://doi.org/10.1016/j.pedn.2004.12.012
  • Bowker, A. (2006). The Relationship Between Sports Participation and Self-esteem During Early Adolescence. Canadian Journal of Behavioural Science. https://doi.org/10.1037/cjbs2006009
  • Costa, H. J. T., Abelairas-Gomez, C., Arufe-Giráldez, V., Pazos-Couto, J. M., & Barcala-Furelos, R. (2015). Influence of a Physical Education Plan on Psychomotor Development Profiles of Preschool Children. Journal of Human Sport and Exercise. https://doi.org/10.14198/jhse.2015.101.11