Şehirde Bisiklet Kullanımı İçin Bilmeniz Gereken 6 Şey

02 Haziran, 2019
Her geçen gün daha fazla sayıda insan, toplu taşıma ücretlerinden tasarruf edebildiği ve trafikten kaçınabildiği için, şehir içi ulaşımda bisikleti tercih etmeye başlıyor. Aynı zamanda, bu ulaşım şekli egzersiz yapmaya ve çevreye karşı duyarlı olmaya yarıyor. Ancak, şehir içinde bisiklet kullanmaya başlamadan önce bazı önlemler almalısınız. 
 

Eğer şehir içinde bisiklet sürüyorsanız, bu egzersizin sağlık üzerindeki birçok faydasından yararlanıyor ve dahası, dünyaya da katkı sağlamış oluyorsunuzdur. Ama, kendi güvenliğiniz açısından, bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Eğer şehir içinde bisiklet kullanmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Şehir İçinde Bisiklet Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Şehir içinde bisiklet sürerken, dikkatinizin dağılması ve yol işaretlerini unutmanız gayet normal bir durumdur. Güvenli bir şekilde nasıl bisiklet sürülebileceğini herkes bilmez. Aşağıdaki ipuçları bu durumu düzeltmenize yardımcı olabilir:

1. Kaldırımda Sürmeyin

Bisiklete binerken, bisiklet için ayrılan şeridi kullanmalı ve asla kaldırıma çıkmamalısınız.

kadın bisiklete binmiş

İster inanın ister inanmayın, kaldırımda bisiklet sürmek, hem kendiniz hem de yayalar için çok tehlikeli olabilir. Bisikletliler yayalara çarpabilir ve hem kendilerinde hem de yayalarda büyük yaralanmalara neden olabilirler.

2. Kendi Hızınızda Gidin

Şehir içinde bisiklet kullanıyorsanız, kimseyle yarışmanıza gerek yok. Diğer bisikletlilerle, arabalarla, yayalarla ya da motorcularla yarışmıyorsunuz. Eğer, sürekli olarak hızlı gitmeye çalışırsanız, sadece yorulmak ile kalmaz aynı zamanda hayatınızı da tehlikeye atmış olursunuz.

 

Araç sürücüleri bisikletlilerden biraz çekinir. Sizi geçmelerine müsaade edin ki, hiç kimseye rahatsızlık vermeden yolunuza devam edebilesiniz.

3. Rotanızı Belirleyin

Bisikletlilerin araç sürücülerine kıyasla bir artısı da, her gün farklı bir yolu takip edebilme imkanlarının oluşudur. Ama yolunuzu değiştirmek için, önce bisiklet yolu ve bisiklet kullanımına açık olup olmadığına bir bakmalısınız.

Ana caddeler ve kavşaklardan, ve inşaat alanlarından uzak, daha sakin sokakları tercih etmenizi öneriyoruz. İşe bisikletle giderken, bu yeni rotalar eğlenceli ve rahatlatıcı olabilir.

sokakta bisiklete binen kadın

4. Yol İşaretlerine Dikkat Edin

Bu açık bir kural olsa da, bisikletlilerin araçlara göre farklı kuralları olabilir. Her ne kadar, farklı araçlar için farklı işaretler olsa da, trafik işaretleri ve yaya yolları gibi evrensel işaretler vardır.

5. Döneceğinizi Belli Edin

Bisikletlerde genelde far olmadığı için, ne yapacağınızı daha önceden bir şekilde belli etmeniz gereklidir. Eğer bir sokağa sapacaksanız, yol kenarında duran bir aracın önüne geçecekseniz ya da yoldaki bir engelden kaçınmaya çalışıyorsanız, kolunuzla sinyal vermelisiniz.

 

Eğer gece bisiklete biniyorsanız, reflektörlü kıyafetler (florasan sarısı) giymek, önde ya da arkada çakarlar kullanmak iyi bir fikirdir. Karanlık bir ortamda bisiklet sürüyorsanız, bu aksesuarlar hayat kurtarabilir.

6. Telefonu Kullanmayın ya da Müzik Dinlemeyin

Bisikletlilerin yaptığı bir başka hata ise, bisiklet kullanırken telefon ile konuşmak ya da mesaj atmaktır. Bazı insanlar kulaklık takıp müzik de dinler. Bunların her ikisi de çok tehlikeli hareketlerdir.

Bunun nedeni, etrafınızda olan biteni takip etmenizi zorlaştırmasıdır. Özellikle tren raylarından geçerken ya da bir sokağa dönerken, ekstra dikkatli olmalısınız. Telefona cevap vermek için trafik ışıklarını bekleyin ya da çağrı acil ise uygun bir kenara çekip konuşun.