Kollarınızı Güçlendirmek İçin Yoga Egzersizleri

07 Aralık, 2019
Zayıf ya da sarkık kollar kadınlarda daha yaygındır ve bu durum yaşın ilerlemesiyle artar. Bu yüzden size, kollarınızı güçlendirmek için bazı yoga duruşlarını tavsiye ediyoruz.
 

Kollarda oluşan sarkmaların giderilmesi, spor salonuna gitmenin ve ağırlık kaldırmanın yanı sıra başka çözüm yöntemi ile de mümkündür. Örneğin, kollarınızı güçlendirmek için yoga yapmayı ve aynı zamanda bu bin yıllık egzersizin sunduğu tüm avantajlardan faydalanmayı deneyebilirsiniz.

Kollarınızı Güçlendirmek İçin Hangi Yoga Egzersizlerini Tercih Etmelisiniz?

Hepsinden iyisi, rutinin değiştirilmesi ve kollarınızdaki her bölgenin çalışması için birçok seçenek vardır. Ayrıca can sıkıntısından kurtulacaksınız! Şimdi şu alıştırmalarla başlayın:

1. Baş Aşağı Köpek Duruşu

Hindu dilindeki ismi Adho Mukha Svanasana‘dır ve bu duruşu uygulayarak yağsız ve dirençli kaslara sahip olabilirsiniz. Mat üzerinde baş aşağı bakacak şekilde durun ve kendinizi avuçlarınız ve ayak tabanlarınız ile destekleyin. Vücudunuzu, bir kenarın bacaklar ve diğer kenarın kollar ve gövde tarafından oluşturulduğu bir ‘üçgen’ oluşana kadar kaldırın.

aşağı bakan köpek duruşu yapan kadın

Buradaki amaç, kollarınızı iyice gergin tutmak ve başınızı omuzlarınızın arasına yerleştirmektir. Sırtın egzersiz boyunca düz kalması gerektiğini unutmayın. Dengeyi sağlamayı başardığınızda, kollarınızı yavaşça içeri ve dışarı döndürün.

 

2. Yunus Duruşu

Makarasana olarak da bilinen bu duruş, kollarınızı güçlendirmek için bir öncekine ve en iyi yoga egzersizlerinden birine çok benzerdir. Duruşa yüzüstü uzanarak başlayın, ayak tabanlarınızı destekleyin ve kalçanızı yukarı kaldırın. Avuç içlerinizi desteklemek yerine, ön kollarınızı ve dirseklerinizi yere yerleştirmelisiniz. Başınızı omuzlarınızın arasına getirmeyi ve sırtınızı iyi bir şekilde germeyi unutmayın!

Yunus duruşu yapan kadın

3. Karga Duruşu

Bu duruş kakasana olarak da adlandırılır ve vücut üzerinde daha fazla kontrol ve kollarda daha fazla güç gerektirmesine rağmen, biseps ve trisepsleri güçlendirmek için çok faydalıdır. Dengenin çok önemli olduğu bir duruştur, kendini algılamayı geliştirir ve aynı zamanda karın ve bilek kaslarını çalıştırır.

karga duruşu yapan kadın
 

Çömelerek başlayın, ellerinizi açık tutun ve bacaklarınızı ayırın (dizler yanlara doğru bakacak şekilde). Vücudunuzu yavaşça yukarı doğru kaldırın, aynı zamanda gövdenizi ileriye doğru getirin ve bacaklarınızı yerden kaldırın.

Dizler bükük ve mümkünse kolların arkasında destekleniyor olmalı. Düşmeyi önlemek için bedeninizi başınız ile dengelemeniz gerekir. Bu duruşta olabildiğince uzun kalın. Zamanla pratik yaparak bu süreyi uzatacaksınız.

4. Plank Duruşu

Yoga egzersizlerinden bir diğeri de kollarınızı güçlendirmek için daha ilginç ve etkilidir. Buna Kumbhakasana da denir ve farklı şekillerde yapılabilir. En yaygın olan çeşidi, şınavın başlangıç ​​pozisyonuna benzer. Destek noktaları, ayak uçları ve avuç içleridir. Vücudun geri kalanı yere paralel şekilde ve havada tutulmalıdır.

Başka bir seçenek de, sırt üstü başlayacağınız yükselen plank pozisyonudur. Avuç içlerinizi omuz yüksekliğinde destekleyin ve vücudunuzu kaldırın. Ayak tabanları yerde tamamen desteklenir ve hem gövde hem de bacaklar yere çapraz olarak tutulur.

5. Yanal Duruş

Son olarak, kollarınızı güçlendirmek için en çok tavsiye edilen yoga duruşlarından birini önereceğiz. Vasisthasana olarak da bilinir ve vücudun belirli bir dengede ve ustalıkta olmasını gerektirir. Ancak gerçekleştirmek zor değildir. Bir yan plaka olarak da bilinir ve fitness dünyasında çok kullanılır. Başlamak için bacaklarınızı uzatarak matın üzerinde durun.

yanal duruş yapan kadın
 

İlk olarak gerekirse ayaklarınızı duvara doğru destekleyebilirsiniz. Avuç içlerinizi vücudunuzun altında kalacak şekilde zemine yerleştirin. Daha sonra yalnızca avuç içiniz ve ayağınızın yan tarafı zemine temas edecek şekilde vücudunuzu dikkatlice kaldırın.

Dengeyi korumak için boşta olan kolunuzu uzatın. Birkaç saniye bekleyin ve sonra hareketi diğer yöne değiştirin. Vücudunuzu matta çapraz şekilde tutmaya çalışın.