Beden ve Ruhu Birleştirmek için Dört Yoga Dalı

Bu makalede, yoganın getirebileceği tüm faydaları ve çeşitli dallar arasındaki mevcut farklılıkları sizinle paylaşacağız.
 

Yoga antik Hindistan’dan gelir ve fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Arabuluculuk, Budizm ve Jainizm ile ilişkilidir. Aynı zamanda farklı yönlere odaklanan dört yoga dalı vardır. Bazı dallar fiziksel yöne odaklanırken, diğerleri aydınlanmayı bulmak için manevi yöne odaklanır.

Beş algı organı sessizleştiğinde, akıl aktif olmayı bırakır. Buna en yüksek durum denir. Tüm duyulardan ayrılmayı içerir ve “Katha Upanishad” olarak da bilinir.

Birçok insan zihni rahatlamak ve egzersiz için yoga yapar. Bazıları yogayı bir yaşam tarzı olarak görürken, diğerleri onu hobi olarak konumlandırmayı tercih eder. Yoganın duyuları uyandırdığı ve zihinle bağlantı kurduğu, beden ve ruh arasında bir bağ yarattığı doğrudur. Bu yazıda, bedeninizi ve ruhunuzu birleştirmenize yardımcı olmak amacıyla dört yoga dalı ile ilgili ayrıntıları paylaşacağız.

Onarıcı yoga

Bu yoga dalı, hem fiziksel hem de duygusal yaralanmalardan kurtulmaya başlayan insanlar için idealdir. B.K.S Lyengar tarafından geliştirilen onarıcı yoga, bedeni ve ruhu rahatlatmanın ve iyileştirmenin bir yoludur.

Bu daldaki yoga pozisyonları rahatsızlığa neden olmamalıdır. Bu nedenle, gerilimi yavaş yavaş azaltmaya yardımcı olacaktır. Onarıcı yoga seanslarına yumuşak müzik ve rehberli meditasyon eşlik edebilir.

Onarıcı yoga stresli yaşam tarzları olan insanlar ve kaygı veya baş ağrısı çekenler için idealdir. Yoganın bu dalı, bedenden gerilimi serbest bırakırken zihni sakinleştirmek ve bağ kurması için yararlı olabilir.

 

Ansara Yoga

Ansara yoga, beden ve ruh arasında akışkanlık bulmayı amaçlayan bir yoga dalıdır. 1997 yılında John Friend tarafından oluşturulan Ansara kelimesi Sanskritçeden gelir. “Anu” “ile” anlamına gelir, “Sara” ise “akış” anlamına gelir. Dolayısıyla Ansara’nın “zarafetle akan” veya daha gevşekçe “doğal durum” anlamına geldiği söylenebilir.

dört yoga dalı arasından ansara yoga

Yoganın bu dalı, evrenle bütünleşerek barışı teşvik eder. Vücudun farklı bölgelerindeki çeşitli odak noktalarını (kalp ve pelvis gibi) ve enerji döngülerini uyaran farklı pozisyonlardan oluşur.

Ansara yoga, Tantrizm ya da içsel iyilik felsefesini seven insanlar için idealdir. Ansara yoga söz konusu olduğunda öne çıkan özellikler arasında üç öğe bulunur:

  • Tutum: Tanrısallığı uyandırır.
  • Hizalama: farklı vücut kısımları ve nasıl bağlandıkları konusunda farkındalık.
  • Eylem: vücuttaki doğal enerji akışını ifade eder.

Yin yoga

Hindistan menşeli diğer yoga dallarından farklı olarak yin yoga Çin’de yaratıldı. Yoganın bu dalı, bir araya getirildiklerinde dengeyi temsil eden karşıt enerjiler olan yin ve yang teorisini ifade eder.

Yin yoga’daki pozlar diğer dallardan daha uzun sürer (yaklaşık üç dakika). Yin yoga, vücudun farklı kısımlarını birleştirmeyi amaçlamaktadır ve meditasyona çok benzer.

dört yoga dalı arasından kundalini

Kundalini yoga

Kundalini yoga, Kundalini enerjisini uyandırmak için pozisyonların, nefes egzersizlerinin ve meditasyonun gerçekleştirilmesine dayanır. Yoganın bu dalı Nepal kökenlidir. Kundalini bir tür enerjidir ve kelime Sanskritçeden gelir. Kundalini, ağızda doğan ve omurganın dibinde oturan “yılan” anlamına gelir. Yoganın bu dalı, Kundalini enerjisini farklı çakralar ve pozisyonlar aracılığıyla uyandırmayı amaçlar.

 

Kundalini yoga, bedeni enerji almaya hazırlar, başka bir deyişle, bedeni ve zihni belirli bir enerji türünü serbest bırakmak için koşullandırır. Manevi esenlik sağlayan bir yoga dalıdır.

Yoga, sonunda pratik yapanlara içsel benlikleri ile bağlantı kurmaları için yardımcı olacak öğretilerle dolu uzun bir yola giden açık bir kapıdır. Çok sayıda fiziksel fayda sağlar ve ayrıca ruhsal ve zihinsel sağlığa katkıda bulunur. Yoga, farklı yaşam zorluklarıyla karşı karşıya kaldığında yararlı olan sakinliği artırmaya yardımcı olabilir.

Dört yoga dalı içerisinden herhangi birini uygulamak, eşsiz ve zengin bir deneyimi garanti edebilir. Size uyan ve bedeninizle ruhunuz arasındaki bağı güçlendirmek için işe yarayan dalı seçin. Yeni ufuklar keşfedeceksiniz.