Vücut Şekillendirme: Hedefinize Ulaşmak İçin Bir Egzersiz Rutini

28 Aralık 2018
Formda olmak istiyorsanız, bu mükemmel vücut şekillendirme egzersiz rutinini inceleyin. Not alın ve hemen başlayın!

Formda kalmak için, kaslarınızı düzgün şekilde çalıştıran bir tüm vücut şekillendirme egzersiz rutinine ihtiyacınız vardır. Ancak düşündüğünüzün aksine, bu egzersiz her zaman ağırlık veya ekipman kullanmanızı gerektirmez.

Çoğu zaman, sadece vücut ağırlığınızı kullanarak egzersiz yapmanız kaslarınızı tonlamak, bel çevrenizde ve vücudunuzun herhangi bir yerinde biriken yağları yakmanız için yeterlidir. Bu amaçla, size şınav, barfiks, burpee ve squat gibi temel egzersizleri içeren tam vücut egzersizlerinin bir listesini sunuyoruz. Ayrıca bu egzersizlerin yoğunluğunu arttırmanıza izin verecek versiyonları da bulunmaktadır.

Her zaman, kendinizi zorlamak için tekrar sayısını arttırabilir ve egzersizler arasındaki dinlenme süresini azaltabilirsiniz.  Şimdi size birkaç hafta içerisinde vücudunuzu şekillendirmenizi sağlayacak bir egzersiz rutini vereceğiz. Dikkat edin ve not alın.

Vücudunuzu Şekillendirmeniz İçin En İyi Egzersiz Rutini

1. Şınav

Bu etkili fitness rutinine şınav egzersizi ile başlayabilirsiniz. Bu temel egzersiz, formda kalmanız, kol kaslarınızı tonlamanız ve üst gövdenizi güçlendirmeniz için idealdir. Şınav, özellikle göğsünüzü, omuzlarınızı ve kollarınızı harekete geçirirerek çalıştırır. Ek olarak, bu, ölçülmesi kolay bir egzersizdir ve rutininize farklı şınav versiyonlarını dahil etmeniz kolaydır.

Evde şınav çeken kadın
Bu egzersize başlamak çok basit! Yüz üstü yere uzanarak başınızdan ayak parmaklarınıza kadar giden düz bir çizgi oluşturun. Vücudunuzu, kollarınızı ve ayaklarınızı kullanarak destekleyin. Vücudunuz yere paralel olduğunda, vücut ağırlığınızı kaldırmak için kendinizi yukarı itin. Ağırlık ekleyerek veya tekrar sayısını artırarak egzersizi daha zor hale getirebilirsiniz.

2. Burpee

Son zamanlarda, burpee fitness tutkunları arasında en popüler egzersizlerden biri haline geldi. Bununla birlikte, bu egzersize yeni başlayanlar onu karmaşıklığı nedeniyle can sıkıcı bulabilir. Bunun nedeni, burpee egzersizinin çeşitli kas gruplarını çalıştıran ve kalori yakımını sağlayan birkaç eş zamanlı hareket içermesidir. Burpee hiç kuşkusuz, dayanıklılığınızı, gücünüzü ve kordinasyonunuzu arttıran tam bir egzersizdir.

Burpee egzersizi yapan insanlar

Bu egzersizi yapmaya dikey bir pozisyonda başlayın. Daha sonra, squat yapar gibi vücudunuzu alçaltın ve ellerinizi yere değdirin. Ardından, her iki ayağınızı da ters tekme atar gibi geri  getirin. Egzersize bir şınav çekip ayaklarınızı ileri doğru hareket ettirerek devam edin. Hareketi küçük bir sıçrama ile tamamlayın ve ellerinizi başınızın arkasında bir kere çırpın.

“Acı geçicidir. Bir dakika, bir saat, bir gün veya bir yıl sürebilir, ancak sonunda yok olacak ve yerini başka bir şey alacaktır. Ancak vazgeçersen sonsuza kadar sürer. ”

– Lance Armstrong –

3. Barfiks Egzersizi

Barfiks egzersizi, gücünüzü ölçmeniz için mükemmel bir yoldur. Ek olarak, bu listedeki en fazla sonuç alacağınız egzersizdir. İlk başta cesaretinizi kırmamanız önemlidir. Çünkü çok fazla sayıda tekrar yapmak kolay değildir. Bu egzersizde vücut ağırlığınızın önemli bir faktör olduğunu unutmayın.

barfiks çeken kadın

Egzersiz, bir çubuğa asılarak tüm vücudunuzu yukarı çekmekten ibarettir. Kollarınızı tamamen gerip kendinizi aşağı indirmeeen önce çenenizi çubuğu üzerine çıkartmanız gerekir. Egzersizden en iyi sonucu almak için dengenizi bozmadan yapmanın önemli olduğunu unutmayın.

4. Lunge Egzersizi

Lunge egzersizi; bacak ve kalçalarını çalıştırmak isteyenler için mükemmel bir egzersizdir. Aslında, en etkili ve en zor olan alt vücut egzersizlerinden biridir. Aynı zamanda birçok versiyona sahiptir.

Lunge egzersizi yapan kadın

Geleneksel olarak lunge egzersizi yapmaya, kollarınız yanlarınızda ve ayaklarınızı açarak başlayın. Ardından, sağ bacağınızla öne doğru bir adım atın, dizlerinizle 90 derecelik bir açı oluşturun. Sırtınızı dik tutarak çenenizi yukarı kaldırın. Son olarak, başlangıç ​​pozisyonuna dönün. Sırtınızı kamburlaştırmaktan ve kalçalarınızı öne getirmekten kaçının.

5.Mekik Egzersizi

Vücudunuzu şekillendirmeniz için rutindeki son egzersiz mekik çekmektir. Diğer egzersizlerde olduğu gibi, mekik egzersizi de karnınızı çalıştırmanızı sağlayacak birçok versiyon içerir. Unutmayın! Baklava karın kası yapmak kolay değildir, ancak kardiyo egzersizleri karın yağlarını gidermenize yardımcı olur.

Mekik çeken kadın

Bu temel egzersiz oldukça basittir. Yerde sırtüstü yatın, dizlerinizi bükün ve mekik çekerken havada tutun. Ellerinizi boynunuzun arkasına yerleştirin, gövdenizi dizlerinize mümkün olduğunca yaklaştırın. Ardından, başlangıç ​​pozisyonunuza dönerken sırtınızı yere indirin.

Son olarak, bu makaledeki egzersizler vücudunuzu şekillendirmek için oldukça etkili olsa da, sonuçları görmek için sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir diyet sürdürmeniz gerektiğini de unutmayın.