Spor Salonuna Üye Olmak İçin 5 Neden

Egzersiz yapmak sağlıklı olmak demektir. Egzersiz yapabileceğiniz farklı yerler ve farklı yollar vardır. İnsanlar sağlıklı kalmak ve daha iyi yaşamak için spor salonuna üye olurlar. Diğer motivasyon kaynakları sosyalleşme ve hatta eğlencedir.
 

Egzersiz ve spor el ele giden iki kavramdır. Ayrıca sağlık, refah ve yaşam kalitesi ile bağlantılıdırlar. Bu konuya biraz daha kafa yorarak insanların spor salonuna üye olmak için başka ne gibi nedenleri olduğunu sorgulayabiliriz. Bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

Çoğunlukla, fiziksel aktivite gerçekleştiği yerle doğrudan ilişkilidir. Her sporun belirli bir yere veya ekipmana ihtiyacı vardır.

Spor salonuna gitmek, bazı istisnalar ve değişiklikler dışında, ağırlık kaldırma ve makinelerin kullanımı ile eş anlamlıdır. Temel olarak terlemek, hem de çok terlemek anlamına gelir.

Kişisel sebeplerin ötesine geçerek, spor salonuna üye olmayı sadece finansal bir yatırım olarak görmemeliyiz, bu aynı zamanda vakit ve emek de yatırmamız gereken bir şeydir. Bugünkü yazımızda, bir spor salonuna üye olmak için genel nedenlere bakacağız.

İnsanların spor salonuna üye olmak için nedenleri

1. Eğlenmek

Bir hedefe ulaşmak için ilk adım bitiş çizgisini gözümüzde canlandırmaktır. Eğlenmek ve deşarj olmak, spor salonuna gitmek için tamamen meşru sebeplerdir. Bunu göz önüne aldığımızda, bir makinede egzersiz yapmak sadece eğlenceli değil, aynı zamanda çok da teşvik edici olabilir.

2. İnsanlar harika görünmek için spor salonlarına üye olurlar

Çok az kişi bunu kabul edecek, ancak insanların spor salonlarına üye olmalarının,  veya genel olarak egzersiz yapmalarının en büyük nedeni fiziksel görünüşlerini iyileştirmektir.

Spor salonunda oturmuş su içen kadın

Erkekler mükemmel bir yaz gününde sahilde baklava kaslarını göstermeyi hayal ederler. Ve kadınlar da farklı değildir.

Ancak karın kasları, insanların istek listelerindeki tek şey değildir. Kalça kasları, bacaklar, baldırlar, pazı ve kol kasları, sırt kasları, omuzlar, göğüs kasları… Neredeyse herkes mükemmel bir vücuda sahip olmak ister.

Bu hedeflere ulaşmak için, hareketsiz bir yaşam tarzını ter dolu spor salonu günleri ile değiştirmenin yanı sıra beslenmenize de dikkat etmek zorundasınız. Çünkü uygun bir diyet izlemezseniz, spor salonunda ne kadar zaman geçirirseniz geçirin, hedefleriniz bir hayalden öteye geçemeyecektir.

3. Stres yönetimi: Spor salonuna üye olmak için bir neden

Zihinsel detoks, insanların spor salonlarına katılmasının diğer büyük nedenleridir. Günlük işlerden ve ev işlerinden uzaklaşmak ruh halinizi iyileştirebilir ve hayatınıza neşe katabilir.

Egzersiz sayesinde vücut toksinleri serbest bırakır ve stresi kontrol eden hormonları salgılar. Egzersiz, ruh sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Öte yandan, bazı insanlar egzersiz yaparken kolayca sinirlenebilirler. Kısa sürede spor salonunun zaman ve para kaybı olduğunu düşünmeye başlarlar.

Bazı insanlar bir antrenmandan sonra gelen fiziksel ağrı ve acıya ulaşmaya çalışırlar, ancak bu aşırı hedef pek tavsiye edilmez. Bu, problemleri çözmek yerine yeni sorunlar yaratmanın yanı sıra, sakatlanmalara da neden olur.

 

Uzman antrenörlere sahip bir spor salonu bulmaya çalışın. Onların rehberliği gereksiz yorgunluğu önleyebilir. Ek olarak, kendinizi aşırı yorgunluktan daha fazla korumak için, kişiselleştirilmiş bir egzersiz planı işe yarayabilir.

4. Güvenlik ve aidiyet

Spor salonuna gitmenin büyük bir avantajı, güvenli ekipmanların yanı sıra sundukları personeldir. Çok yönlü hizmet, ekipman ve ortam kalitesi sayesinde, spor salonları kaygısızca egzersiz yapmak için mükemmel bir yerdir.

Spor salonunda muhabbet eden dostlar

Genelde, spor salonlarındaki güvenlik sistemi personel, mal sahipleri ve müşteriler arasında bir topluluk duygusu yaratılmasına yardımcı olur. Bu pozitif bağlar, aile benzeri bir ortam oluşturan bir aidiyet duygusu yaratır. Sonuç olarak, egzersiz, harcadığınız zaman ve emeğin hakkını veren eğlenceli ve zevkli bir etkinlik haline gelir.

5. Benlik saygısı ve benlik değeri

Bir topluluğa ait olduğunu düşünen bir insanın öz-güveni daha yüksek olur. Bu nedenle, bir insana saygı duyan ve ona egzersiz yapma konusunda rehberlik eden bir grubun parçası olmak, kişiye benlik değeri ve öz-saygı kazandırır. O zaman fiziksel aktivitenin estetikten çok daha derine gittiğini söyleyebilirsiniz.

Son olarak, hem fiziksel görünüm hem de sağlıktaki gelişmeler, kişinin kendini kabullenmesinin yanı sıra bir memnuniyet duygusu hissetmesine de yardımcı olur. Beden imgesi içsel benliğimize bağlıdır ve bir kişinin hedefleriyle ne kadar uyumlu olursa, kişinin benlik saygısı da o kadar yüksek olur.

 
  • Alejandra María Franco Jiménez; José Enver Ayala Zuluaga; Carlos Federico Ayala Zuluaga. 2011. La salud en los gimnasios: una mirada desde la satisfacción personal. http://www.scielo.org.co/pdf/hpsal/v16n1/v16n1a13.pdf