Spor Salonlarında Verilen Dersler Sadece Kadınlar İçin midir?

Spor salonlarında verilen derslerin pek çok faydası vardır. Vücudun belli bölgelerini çalıştıran dersler yapılır. Bazen de sakinleşme tekniklerinin öğretildiği sınıflar açılır. Gelin spor salonlarında sunulan bazı seçeneklere ve bunların erkekler için de uygun olup olmadığına bir bakalım. 
 

Spor salonlarıyla ilgili pek çok klişe vardır. Örneğin ağırlık kullanmak erkeklere özgü bir disiplin gibi yorumlanır. Spor salonunda verilen dersler yalnızca kadınlar içindir denir. Ancak durum gerçekten de böyle midir? Gelin araştıralım.

Spor Salonlarında Verilen Dersler Sadece  Kadınlar İçin Değildir!

Gittiğiniz spor salonunda katılmayı tercih edebileceğiniz pek çok ders bulabilirsiniz. Hatta 150 farklı dersin verildiği spor salonları bile vardır. Ancak bu derslere katılmak için bekleyenlerin olduğu o uzun listede çoğunlukla kadınlar vardır.

Spor salonlarındaki derslerin yalnızca kadınlar için olduğu efsanesi, erkeklerin derslere katılma konusunda çekingen hissetmelerine yol açar.

Spinning

Spinning veya diğer adıyla iç mekanda bisiklet sürmek, kalçalarınızı ve uyluklarınızı hedef alarak, vücudunuzun alt kısmının şekillenmesine yardımcı olur. Bu dersler, hem yağ yakmak için harikadır hem de bacakların güçlenmesine yardımcı olur.

spinning yapan kadınlar

Spinning, müziğin ritmine göre bisikletin üzerinde pedal çevirmekten oluşan bir egzersizdir. Bu esnada spor hocasının yönlendirmeleri takip edilir. Peki sizce bu yalnızca kadınlar için uygun bir antrenman mıdır? Elbette hayır!

Body Combat

Body combat eğitimi, temas sporlarıyla dövüş sanatlarının bir araya gelmesine dayalıdır. Bu egzersizi yapanlar havaya veya bir kum torbasına yumruk atarlar. Bu ders, kalori yakmak ve vücudun tamamını çalıştırmak için harikadır.

 

Ayrıca body combat, hem zihni hem de vücudu sakinleştirmekgünlük stresten ve gerginlikten uzaklaşmak için de harikadır. Peki, yalnızca kadınlar için midir? Kesinlikle hayır!

Body Pump

Body pump dersinde katılımcılar, ağırlıkları kullanmanın yeni bir yolu ile tanışıyorlar. Pek çok spor salonunda bu ders veriliyor. Bu eğitimde katılımcılar, ağırlıkları kaldırırken müziğin ritmine göre hareket ediyorlar. Böylece en büyük kas gruplarını hedefleyerek vücutlarının tamamını çalıştırmış oluyorlar.

Bu spor dersi sayesinde hem dayanıklılığınızı geliştirebilir hem de başka aktivitelerde de kullanacağınız ağırlıkların miktarını günden güne artırabilirsiniz.

Sizce bu ders erkeklerin hoşuna gitmez miydi? Body pump sadece kadınlara hitap etmiyor!

Yoga

Yoga ve Pilates sıklıkla “feminen” egzersizler olarak görülür. Ancak bu egzersizlerin verdiği sonuçlar herkes için faydalı olabilir. Dengeyi ve esnekliği artırmaları buna iki örnektir. Bunlar, uzun vadede kişinin daha yüksek kaliteli bir hayata sahip olmasına yardımcı olabilirler.

yoga yapan kadın

Ayrıca hem Yoga hem de Pilates vücudun derinliklerindeki kasların çalıştırılmasına yardımcı olurlar. Böylece yağ yakmamızı ve belli bölgelerdeki kasları daha belirgin hale getirmemizi desteklerler.

İster kadın ister erkek, bu hepimizin başarmak istediği bir şey değil mi?

Bunu da okuyun: 

Bikram Yoga: 40 Derecede Yoga

Zumba

 

Zumba derslerinin çok eski günlerden beri var olan ünlü aerobik derslerine çok benzediği söylenebilir. Zumbada katılımcılar Latin şarkılarının ritmlerine ayak uydurarak antrenman yaparlar.

Zumba dersinde, dans etmek yağ yakmamıza, toksinleri atmamıza, konsantrasyonumuzu güçlendirmeye ve keyifli anlar geçirmemize yardımcı olur.

Kadınlara özel verilen bir ders değildir. Erkekler de deneyebilir.

HIIT ve Tabata

Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman dersleri (HIIT) günden güne daha popüler oluyor. Ancak derslere genellikle erkeklerden çok kadınlar katılıyor.

Halbuki bu tür antrenmanların hem kadınlar hem de erkekler için oldukça etkileyici faydaları vardır. HIIT ve Tabata antrenmanları, katılımcıların vücutlarının dayanıklılık ve güç sınırlarını zorlar, hızlı ve istikrarlı bir şekilde yağ yakmalarını sağlar.

HIIT yapan kadın

Bu sınıflar, dayanıklılığı artırmalarının yanı sıra, tüm vücuttaki kasların belirginleşmesini de sağlıyorlar. Çünkü tüm bölgeleri çalıştırıyorlar ve fiziksel gücün artmasına yardımcı oluyorlar. Bu hem erkeklerin hem de kadınların hayalini kurduğu bir şey değil mi?

Erkekler, söylentilere aldırış etmeyin. Çekingenliğinizi bir kenara bırakın ve hem zihinsel hem de fiziksel açıdan size yardımcı olabilecek bu derslere katılın. Listemize bir göz atın ve birkaçını deneyin. Siz de keyif alacaksınız. O sınıftaki tek erkek siz olsanız bile!