Spor Çantası İçinde Olması Gereken Ögeler

Spor salonundaki birinden bir şey ödünç almak zorunda kaldıysanız, çantanızı gerektiği gibi donatmamış olabilirsiniz. Spor salonuna giderken unutamayacağınız bu temel unsurları not alın!
 

Spor salonuna gitmek oldukça basit geliyor çünkü önemli olan mümkün olduğunca fazla antrenman yapmak. Ancak, spor salonuna giderken spor çantası içinde taşıdığınız şeyler de önemlidir.

Hazırlıklı olmadığınız şeylerden bazıları, yapışkanlı bandaja ihtiyaç duyduğunuz yaygın kazalar, daha fazla enerji için biraz şekere ihtiyacınız olan anlar veya hatta bir darbe için merhemleri içerir.

Bu nedenle, spor salonunda her zaman yanınızda taşımayı çalışmanız gereken ögelerin bir listesini vermek istiyoruz. Dikkatli olmak hazırlıksız olmaktan çok daha iyidir!

Spor çantası için temel ögeler

1. Temiz kıyafetler

Genellikle spor salonuna giderken insanlar evlerinden spor kıyafetlerini giyerek çıkarlar. Bu nedenle, sırt çantanıza fazladan giysi koymayı unutuyor olabilirsiniz.

Bununla birlikte, spor salonu aletleri, egzersizler ve diğer aktiviteler sizi çok terletebilir ve hatta kıyafetleriniz kirlenebilir. Bu nedenle, seansın sonunda değişiklik yapmanız için temiz kıyafetler taşımanız gerekir.

2. Bir şişe su

Çoğu spor salonunda su sebilleri bulunur veya enerji içecekleri satılır. Ancak, kendi suyunuzu aldığınızdan emin olun. Genelde enerji içecekleri ya da protein takviyesi içeren karışımlar içseniz de, spor çantası mutlaka su barındırmalıdır.

3. Kişisel hijyen malzemeleri

Kişisel hijyen ürünlerinin çantanızın içerisinde olması için kesinlikle gereklidir. En faydalı şey, aşağıdaki eşyalara sahip küçük bir banyo çantası yapmaktır:

 
 • Deodorant.
 • Kuru şampuan.
 • Sabun.
spor salonunda oturan kadınlar

 • Antibakteriyel Jel.
 • Islak havlular.
 • Banyo malzemeleri (kadınlar için).
 • Diş fırçası ve diş macunu.

Yapmanız gereken en iyi şey, özellikle spor salonuna gideceğiniz zaman kullanabileceğiniz bir tuvalet çantasına sahip olmaktır; bu nedenle, acele ediyorsanız bile, eşyalarınızı evde unutmayacaksınız.

4. Spor sırt çantanız için temel tıbbi ögeler

Bazı tıbbi eşyalar daima spor çantanızda olmalıdır çünkü onlara ne zaman ihtiyacınız olabileceğini asla bilemezsiniz. İsterseniz, onları aynı banyo çantasında tutabilirsiniz, böylece her zaman elinizin altında olmalarını sağlayabilirsiniz.

Spor sırt çantanızdan eksik olmaması gereken tıbbi ürünler şunlardır:

 • Parasetamol ve ibuprofen.
 • Yapışkanlı bandajlar
 • Alkol
 • Makas
 • Pamuk
 • Şişlikler için merhem.

5. Çanta

Bu listeye bir çanta eklememiz sıradışı gelebilir çünkü zaten bir sırt çantanız var. Bununla birlikte, çanta kirli kıyafetleri saklamak için yararlı olabilir, böylece çantanızdaki diğer eşyalarla karışmazlar. Ayrıca, fazla yer kaplamaz ve kirli çamaşırları temizlerden ayrı tutmak daha hijyeniktir.

6. Atıştırmalıklar

Egzersiz seansınızın ortasında veya sonunda, vücudunuza yemek yiyerek elde edilebilecek enerjiyi sağlamak önemlidir. Bu nedenle, sırt çantanızda tercih edeceğiniz fındık, tahıl barları, meyve veya atıştırmalıkların taşınması yararlı olacaktır.

 

7. Küçük bir havlu

Spor çantasının içinde her zaman temiz bir havlu bulunduğundan emin olmalısınız. Havluyu ter kurutmak ya da spor salonunda duş aldıktan sonra kullanabilirsiniz.

8. Kulaklıklar

Birçok spor salonu ortamı güzelleştirmek için fon müziği çalar. Katıldığınız yer bunu yapmıyorsa veya kendi müziğinizi dinlemeyi tercih ederseniz, kulaklıklar çantanızda tutmak için kritik bir unsur haline gelir.

Müzik, spor performansı için mükemmel bir uyarıcıdır. Bu nedenle, kulaklıklar spor salonundaki performansınıza olumlu bir etki yapabilir.

spor çantası için müzik çalar

Spor sırt çantanıza iyi bakın

En basit unsurlar hızla en önemli olanlar hale gelebilir. Bu nedenle, spor çantanızı iyi durumda, düzenli ve mümkün olduğunca temiz tutmalısınız. İyi donanımlı bir çanta iyi bir spor salonu deneyimini garanti eder.

Her şeyi topladıktan ve egzersiz yapmaya hazır olduğunuzda, konfor ve kullanışlılık açısından farkını anlayacaksınız. Ardından, sırt çantanızın düzenli kalmasını sağlamak bir alışkanlık haline gelecektir.

Kısacası, bu eşyaları sırt çantasında tutmaktan çekinmeyin; kendinizi her gün daha hazırlıklı hissedeceksiniz. Spor çantası içinde taşıdığınız şeyler, egzersiz sırasındaki performansınızı etkiler!

 • Coyle, E. F. (2004). Fluid and fuel intake during exercise. In Journal of Sports Sciences (Vol. 22, pp. 39–55). https://doi.org/10.1080/0264041031000140545
 • McArdle, W. D., Katch, F. I., & Katch, V. L. (2010). Exercise Physiology: Nutrition, Energy, and Human Performance. (W D McArdle, F. I. Katch, & V. L. Katch, Eds.), 7th Edition (p. 1038). Lippincott Williams & Wilkins.