Spor Salonuna Dönüş İçin Bilmeniz Gerekenler

Tatilden sonra normal antrenman rutininize tekrar dönmek her zaman kolay değildir. Hatta, uzun tatillerden sonra sakatlanma riski artar ve kaslarınızı tekrar sıkılaştırmak zorlaşır. Fakat bu makalede spor salonuna dönüş için ve bunu yaparken maksimum seviyede eğlenmek için gereken bazı ipuçlarını açıklayacağız.
 

Spor yapma alışkanlığını bir kez oturtunca, bu otomatik hale gelir. Hiç zorunluluk hissetmeden direkt spor salonuna gidersiniz ve bu otomatik olarak oluşur. Yine de spora bir ay, iki ay ya da belki bir yıl ara verdikten sonra tekrar başlama motivasyonu bulmak oldukça zordur.

O yüzden soru şuna dönüşüyor: Kendi rutininize dönmek mümkün müdür? Eğer kendinize bu soruyu pek çok kez sorduysanız spor salonuna dönüş için bir doz motivasyona ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.

Bu yüzden, hareketsiz yaşamı terk edip spor salonuna dönüş için hazırladığımız ipuçlarına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Ardından size en önemli ipuçlarını vereceğiz.

Spor Salonuna Dönüş İçin İpuçları

1. Hafif bir antrenmanla başlayın

Spor salonuna dönüş için ilk ipucumuz, hafif bir antrenmanla başlamaktır. Eğer rutininize dönmekte sorun yaşıyorsanız ve bunalmış hissediyorsanız basit egzersizlerle başlamak size yardımcı olabilir.

yürüyüş yapan iki kadın

Eğer spor salonunda bir ağırlık kaldırma antrenmanından sonra bunun size çok geldiğini düşünüyorsanız, biraz hareket etmek ve kaslarınızı ısıtmak için en iyi seçenek yürüyüş yapmaktır. Bunu yaparken rahat hissettiğiniz anda sağlıklı alışkanlıklarınıza geri dönebileceğiniz ana ulaştınız demektir.

2. Bunun sizi ne kadar iyi hissettirdiğini hatırlayın

Bazen sonuçtan ziyade harcayacağımız çabaya odaklanırız. Antrenman, o sırada zor gelebilir, fakat sonunda her zaman için size kendinizi iyi hissettirecektir.

 

Bu sebeple eğer motivasyona ihtiyacınız varsa sadece antrenman sonrasında hissettiklerinizi hatırlayın. Biraz kas ağrısını saymazsak, zor kısmı bitirmenin verdiği hazla spor yapmaktan asla pişman olmazsınız.

3. Bir rutin oluşturun

Üçüncü olarak, size bir rutin oluşturmanızı tavsiye ediyoruz ki böylece spor yapmak bir tür ritüele dönüşsün. Eğer antrenman saatleriniz tamamen rastgeleyse, bir rutinin size verebileceklerine göre spordan daha az yararlanıyorsunuz demektir.

Bu nedenle bir rutin oluşturmak ve her zaman aynı saatlerde antrenman yapmak daha çok tercih edilir. Zamanla bu otomatik bir şeye döner.

4. Hoşunuza giden egzersizleri yapın

Pek çok kişi spor salonuna gidip gerçekten nefret ettikleri egzersizleri yapma hatasına düşer. Ardından neden rutinlerine bağlı kalmanın bu denli zor olduğundan yakınır. Eğer koşu bandında koşmaktan gerçekten hoşlanmıyorsanız mesela, bisiklet sürmek ya da yüzmek gibi daha farklı bir kardiyo egzersizi yapmayı düşünebilirsiniz.

Sadece hoşlandığınız egzersizleri yapmak, spor salonuna gitmek istemenizi ve düzenli antrenman yapmanızı sağlar. Ayrıca, yaptığınız egzersizleri ara ara değiştirmenizi ve kendinizi sıkmamanızı tavsiye ediyoruz.

Unutmayın ki nicelikten ziyade nitelik önemlidir. Her antrenmandan en iyi şekilde yararlanmak için spor salonuna gittiğiniz de egzersizlerinizden alacağınızı en üst düzeye çıkarın.

hocayla spor yapan kadın

5. Kişisel antrenör tutun

 

İhtiyacınız olan motivasyonu elde etmenin son yolu, tecrübeli bir kişisel antrenörle çalışmaktır. Örneğin, birinin size önerdiği bir kişisel antrenörü seçebilirsiniz. Her antrenörün antrenman tarzının farklı olduğunu unutmayın.

Aslında eğer bir kişisel antrenörünüz varsa ve motive hissetmediyseniz, size uygun olmayan bir kişisel antrenör tutmuş olabilirsiniz. Artık başka bir kişiyi denemenin vakti gelmiş demektir. Bir diğer iyi yan da, eğer bir kişisel antrenörle antrenman rezervasyonu yaptıysanız, o antrenmana gitmeme olasılığınız daha düşüktür.

Daha önce görmüş olabileceğiniz gibi, bir süre ara verdikten sonra spor salonuna dönüş yapmak zor olabilir. Fakat size bu makalede verdiğimiz öneriler sayesinde bunu başarabilirsiniz.

Tabii ki her antrenmandan önce ve sonra düzgün bir biçimde esneme hareketleri yapmayı unutmayın. Haydi, yapabilirsiniz!