Spinningin Size Faydalı Olacak 6 Etkisi

18 Aralık, 2018
Spinning en çok tavsiye edilen kardiyo ve kas güçlendirme egzersizlerinden biridir; egzersizin zorluk derecesini bisikleti kullandığınız hızı değiştirerek kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.
 

Spinning olarak bilinen bu kapalı alan bisiklet egzersizi, sadece çok popüler olmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığınıza da birçok faydalı etkisi bulunuyor. Bu yazımızda size spinningin neden sağlığınız için çok önemli olduğundan bahsediyor olacağız. Bu yazımızı sakın kaçırmayın!

Spinning Neden Tercih Ediliyor?

Temel olarak spinning, herkesin eğitmenin talimatlarına göre hareketlerini gerçekleştirdiği ve kendine ait sabit bir bisiklete sahip olduğu, kapalı bir alanda yapılan kardiyo egzersizidir. Egzersizdeki pedal çevirme hızı ve bisiklette yapılan iniş ve kalkış hareketleri, arka planda çalan müzikle koordine edilir.

Her geçen gün daha fazla insan spinning yapıyor, çünkü bu gerçekten hem keyifli hem faydalı bir etkinlik ve ilk günden fark edebileceğiniz avantajları var. Bu dünya çapında popüler egzersiz tipine siz de bir şans vermeyi düşünüyorsanız, faydalarına göz atmanızı öneririz:

1. Kalori Yakmak

Şüphesiz ki bu, spinningin en ilgi çekici avantajlarından biridir. Bu enerjik egzersiz sayesinde, kolayca kilo verebilir ve her zaman istediğiniz bedene sahip olabilirsiniz. Teoride bir saat spinning yapan biri, toplamda 700 kalori yakar.

terleyen kız
 

2. Kalp Sağlığına İyi Gelir

Herhangi bir ‘kardiyo’ egzersizinde olduğu gibi, spinning de kalp sağlığınızı olumlu etkileme özelliğine sahiptir. Ancak sadece bu değil, aynı zamanda nefes alışverişinizi de güçlendirir.

Böylece, bu egzersizi düzenli yaparak kalp hastalığı, tansiyon ve kolesterol riskini azaltabilirsiniz. Buna ek olarak, akciğerlerinize sağladığı oksijenlenme nedeniyle diğer aktiviteleri ya da sporları yapma direncinizi de oldukça arttırır.

3. Stresi Azaltır

Daha güçlü ve mutlu hissetmek için spinningten daha iyisi yoktur. İş yerinde berbat bir gün geçirdiyseniz ya da partnerinizle kavga ettiyseniz, günün gerginliğini ve öfkesini serbest bırakabileceğiniz en iyi yer bisikletin üstüdür. Pedal çevirmek, stresi ve içinizde birikmiş öfkeyi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.

Dersin sonunda, ruh halinizin dikkate değer ölçüde iyileştiğini göreceksiniz. Zihniniz yenilenecek ve olayları daha geniş bir bakış açısıyla görebiliyor olacaksınız. Çok önemli bir karar vermeniz gerekiyorsa eğer, bu aydınlanma size harika gelecektir!

4. Arkadaşlık Bağları Kurmanızı Sağlar

Spinning, spor salonunda grup halinde yapılan bir aktivitedir. Bunun en iyi yönlerinden biri, bu ortamda aynı ya da benzer zevklere ve hedeflere sahip diğer insanlar tarafından çevrelenmenizdir. Kısacası yeni arkadaşlar edinmek için de mükemmel bir yoldur.

spinning yaparken gülümseyen kadın
 

5. Kalçalarını Sıkılaştırır

Gelecek yaz “nefes kesici” bacaklara ve kalçalara sahip olmak ister misiniz? O zaman spinning sizin için harika bir seçenek olacaktır. Bu egzersizle vücudunuzun tamamı çalışıyor olsa da gerçek şu ki alt vücudunuz daha büyük çaba sarf etmektedir.

Ve dahası var: bu egzersiz, selüliti olmayan kadınların en gizli sırlarından biridir. Çoğu kadında yağ, kalçalar ve üst bacaklarda birikir ve o ünlü, nefret edilen “portakal-kabuğu” görünümüne neden olur. Spinning ile o bölgedeki kan dolaşımını aktive ederek, kaslarınızı güçlendirecek ve daha yumuşak bir cilde sahip olacaksınız.

6. Sırtınızı, Karın Kaslarınızı ve Kollarınızı Çalıştırır

Daha önce de söylediğimiz gibi, spinning sadece alt vücudunuzu çalıştıran bir egzersiz değildir. Bisiklete oturduğunuzda aldığınız pozisyon, servikal, dorsal ve lomber olmak üzere tüm omurlarınızı güçlendirir. Eğer düzenli olarak bilgisayarın önünde çok vakit geçiriyorsanız ve sırt ağrılarınız varsa, bu egzersiz sizin için mükemmel bir seçenektir.

Ve eğer tüm bu faydalar hala size yeterli gelmediyse, spinning aynı zamanda karnınızı çalıştırır, biseps ve triseps gibi kol kaslarınızı güçlendirir. Kuşkusuz, bu tüm vücudunuzun çalıştığı, komple bir antrenman yapmanızı sağlayan etkili bir egzersizdir. Hala spinninge ısınamadıysanız, bir deneme dersi yapmanızı öneririz. Egzersize yavaş yavaş ve kendi hızınızda başlayın. Tekrar pratik yapmak isteyeceğinizden eminiz!