İstediğiniz Sonuçları Almak İçin 5 Pilates İpucu

Pilates egzersizlerini nasıl yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, egzersiz rutinini sürdürmek için çaba sarf etmenizin hiç bir anlamı yoktur. Ancak bazı ip uçları ile pilates egzersizi yaparak maksimum verim alabilirsiniz.
 

Pilates’e başlamayı düşünüyorsanız ya da kısa bir süre önce pilates dersleri almaya başladıysanız, iyi sonuçları kısa sürede nasıl elde edeceğinizi bilmek isteyeceksiniz. Bu yazımızda size pilatesten en iyi sonuçları almanız için bazı ipuçları vereceğiz.

Pilates Egzersizinden İyi Sonuçlar Almanız İçin Bazı İpuçları

Pilates egzersiz yönteminin sağlık için çok faydalı olduğu ve herkesin bunu yapabileceği söylenir. Pilatesin faydalarının neler olduğunu araştırıp öğrendiniz ve bir deneme dersine girmek veya bir spor salonuna doğrudan kayıt olmak için bir an bile tereddüt etmediniz. Şimdi gelelim size… Nasıl pilates yapabilirsiniz ve pilatesin sizin için olumlu sonuçları neler olabilir? O zaman aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:

1. Tecrübeli Bir Pilates Eğitmeni Bulun

Genellikle eğitmenimiz yeterli  olmadığında veya bizi doğru yönlendirmediğinde, tüm gücümüzü ortaya koysak bile fiziksel aktiviteden tam bir verim alamayız. Pilates yapmaya başlamanız durumunda, çoğu salon bir deneme dersine katılmanıza izin verir.

Antrenör ile çalışan kadın

Eğitmen seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Bu eğitmenin öğrencileri ile birebir ilgilenmesi, egzersizleri öğrencilerin kapasitelerine uygun olarak seçmesi, egzersizlerin uygulanması konusunda iyi açıklama yapması gibi özelliklerinin olması gerekir. Elbette sizinle karakterinin uyuşması da çok önemlidir.

Ayrıca, ilk derse başlamadan önce eğitmen ile mutlaka konuşmalısınız. Onunla sadece pilatesin sizin için yeni bir deneyim olduğu hakkında değil, aynı zamanda uygulayacağınız fiziksel hareketler sonucu meydana gelebilecek problemler, ağrılar ve hastalıklar (romatizma, tendinit, osteoporoz, varisli damarlar, vb) hakkında da konuşmalısınız.

 

2. Yoğun Olmayan Saatleri Tercih Edin

Evde özel bir pilates aletine sahip değilseniz ve bu egzersizi evde yapmıyorsanız, sizin için pilates yapmak sosyal ve paylaşımlı bir aktivitedir. Fakat bu, aynı sınıfta, kendine boş bir alan bulmak için birçok insanın savaşması gerektiği anlamına gelmez. Spor merkezlerinin birçoğu sadece sınırlı sayıda katılımcının aynı anda derse katılmasına izin verir. İdeal olarak, seans başına beş kişiden fazla olmamalıdır.

Bu şekilde, eğitmen öğrencilerine dikkat edebilir ve ihtiyaç duydukları konularda onlara yardımcı olabilir. Ayrıca, aynı alanda beş kişi yerine yirmi kişiye eğitim vermek ve onlarla birebir ilgilenmek aynı sonuçları vermez.

3. Pilates Dersine Her Gün Gitmeyin

Pilates yapmayı seviyor olabilirsiniz ve her gün pratik yapmak için boş vaktiniz olabilir. Ancak, bu tavsiye edilmez. Çünkü kaslarınız önceki derste harcadığı gücü geri kazanarak yenilenmelidir.

Kanepede dinlenen kadın.

Tabii ki, bu 15 günde sadece bir kez derse katılmak şeklinde olmamalıdır. Haftada 2 ya da 3 kez, Pazartesi, Çarşamba ve Cuma veya Salı ve Perşembe (ve Cumartesi bir gün daha eklerseniz) pilates yapmak idealdir.

4. Uygun Kıyafet Giyin

Uygun kıyafetler giymek pilates yaparken iyi sonuçlar almanız için diğer bir koşuldur. Sportif kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ancak bu kıyafetler çok dar ya da bol olmamalıdır. Pilates matlarının, takıldığında pantolon kenarlarını yırtabilecek yay ve kancalara sahip olduklarını unutmayın.

 

Ayrıca spor üstleri ve pamuklu çoraplar giymenizi tavsiye ederiz. Bu egzersizin ayakkabısız yapıldığını unutmayın. Çok soğuk ise kat kat giyinebilir ve sıcakladığınızda kıyafetlerinizi çıkarabilirsiniz.

5. Egzersizleri Durumunuza Göre Yapın

Pilates matında ilk kez yattığınız zaman, biraz çekinebilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Fakat dersler ilerledikçe kendinizden daha emin olacaksınız ve biraz daha ilerlemek isteyeceksiniz.

Dikkatli olun, çünkü ‘yanlış’ yapacağınız bir hareket pek çok soruna neden olabilir: Kontraktür, ağrı, iltihap, vb. Bu nedenle, sizi zorlayacak aşırı hareket yapmaktan kaçının . Bu ilerleyemeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak bunu yavaş yavaş yapmalısınız.

Sınıf arkadaşlarınız ne yaparsa yapsın veya ne kadar süredir derse devam ediyor olursa olsun, pilates bacakları ya da kolları kimin daha iyi esnettiğini görmek için bir yarışma değildir. Sadece ne yaptığınıza ve eğitmenin size ne gösterdiğine dikkat edin.