Kürek Aleti İle Yapılacak 12 Egzersiz

25 Şubat, 2020
Kürek aleti vücudu şekillendirmek ve kilo vermek için idealdir. Spor salonu seanslarınızda kullanmaya başlamak istiyorsanız, aşağıda size 12 egzersizin bir listesini sunuyoruz. Not alın!
 

Etkili bir aerobik egzersiz yapmak istiyorsanız, kürek aleti sizin için önemlidir. Kardiyovasküler egzersizlerin kalbinizi ve akciğerlerinizi sağlıklı tuttuğunu unutmayın. Bu nedenle kürek aletinde yapılabilecek 12 egzersiz ile bir liste hazırladık.

Kesinlikle, kürek aleti vücudun hemen hemen tüm bölümleri için antrenman sağlayan bir tür spor salonu ekipmanıdır. Kilo vermek, kas geliştirmek, silueti iyileştirmek veya sadece formda kalmak için uygun bir seçenektir.

Bu nedenle, kürek egzersizleri kasları şekillendirmek ve kalp ve solunum kapasitesi üzerinde çalışmak isteyenler için idealdir. Ancak bunu başarmak için doğru egzersizleri yapmak gerekir. Size bilmeniz gereken her şeyi anlatacağız.

Kürek Aleti İle Yapılacak 12 Egzersiz

İşte kürek aletiyle yapılabilecek 12 egzersiz listemiz. Ancak egzersizlere başlamadan önce ısınmayı unutmayın. Isınma esastır. Her seanstan önce 5 ila 10 dakika ısınmanızı öneririz. Not alın ve bu alıştırmaları egzersiz programınıza ekleyin!

1. Yeni başlayanlar için egzersiz

Bu yeni başlayanlar için ideal bir egzersizdir. Sabit ve orta hızda kürek çekmekten oluşur. Her set arasında bir dakika ara verilmesi tavsiye edilir.

Elbette, sunduğumuz ilk egzersiz, vücudun çok çeşitli kaslarını çalıştırmanıza ve daha fazla ritim ve yoğunluk gerektiren diğer egzersizleri desteklemeye hazırlamanıza izin verir.

2. Kalça için egzersiz

Bu egzersizi yapmak için ayaklarınızı ayaklıklara yerleştirmeli ve çubuğu avuç içi içe bakacak şekilde omuzlardan uzakta iki elinizle yatay olarak tutmalısınız.

 

Vücudunuzu öne doğru bükerken ve ellerinizi diz seviyesine kaydırırken egzersizi kalçalardan yapmalı ve gövdeyi yüksek tutmalısınız.

kürek aletiyle çalışan kadın

3. Omuz ve sırt egzersizleri

Üçüncü önerimiz basittir. Ayaklarınız ayak dayama yerlerine dayanarak başlayın ve çubuğu iki elinizle yatay olarak ve omuzlarınızdan uzakta tutun.

Ardından, kolları bükün ve çubuğu göğsün yakınına getirerek göğsün orta seviyesine kaldırın. Ardından başlangıç pozisyonuna dönün.

4. Pazı egzersizi

Kürek aletiyle pazı çalıştırmak için, ayaklarınız ayak dayama yerlerine yerleştirilmiş olarak durmalısınız. Devam etmek için dirsekleri bükün ve ellerinizi omuzlara doğru getirin.

Ayrıca, gövdeyi sabit tutmayı ve dirseklerinizin belinize çarpmasını engellemeyi unutmayın. Tekrarı bitirmek için kollarınızı uzatın ve başlangıç pozisyonuna dönün.

5. Triseps egzersizi

Triseps çalışmaya başlamak için dizlerinizi bükmeli ve gövdenizi öne doğru bükmelisiniz. Bacaklarınızı büküp eğilirseniz, egzersizin çok daha kolay olacağını unutmayın.

Ardından, omuzlarınızla hizalamak için kollarınızı kaldırın. Dirsekleri kasın ve ellerinizi yukarıya doğru tutarak gövdeyi sabit tutun ve çubuğun yatay kalmasını sağlayın.

 

6. Kol egzersizi

Göğüs kaslarına da meydan okuyor olsa da, özellikle pazı üzerinde çalışmak için başka bir egzersiz sunuyoruz. Egzersizi gerçekleştirmek için üç kez kürek çekmeli ve sonuncuyu bu pozisyonda tutmalısınız. Sonra dirsekleri bükün, kolu çeneye getirin ve açın. Konumu tutarken dört kere yukarıya doğru itin. Egzersizi beş ila sekiz kez tekrarlamanız gerekir.

spor salonunda çalışan kadın

“Asla pes etmeyen kişiyi yenemezsin.”

Babe Ruth

7. Dizardı kirişi, kalça ve kuadriseps için egzersiz

Başlamak için, kalçalarınızı koltuğa yerleştirin, bir ayağınızı platforma koyun ve diğeri ayak parmakları üzerinde diz bükülmüş olarak dinlendirin. Ardından, çubuğu iki elinizle tutun ve belinize getirin ve orada tutun. Bacağınızı yavaşça uzatın ve tekrar bükün.

8. Kalori yakma egzersizi

Kürek egzersizleri yağ ve selülit de dahil olmak üzere kalori yakmak için idealdir. Kilo kaybı için, normal ve orta hızda üç ila beş dakikalık 3 set yapın. Her set arasında bir dakika ara verin. Sonuçların kesin olması için bu alıştırma haftada üç kez 45 dakika içinde tamamlanmalıdır.

9. Göğüs, pazı, triseps ve omuzlar için egzersiz

 

Bir ayağınız ayak platformunda, diğerini ise platformun arkasındaki zemine yerleştirin. Çubuğun ortasını öndeki ayağınızın çaprazındaki elinizle tutun, gövdenizi 45 derecelik bir açıyla öne yatırmak için kalçalarınızı kaldırın ve boş eli ön uyluğa dayayın. Bitirmek için kolu yavaşça bükün ve bel tarafına ulaşıncaya kadar geri çekin.

10. Karın kasları ve yan kaslar için egzersizler

Ayaklarınız platformlarda ve dizleriniz hafifçe bükülmüş olarak koltuğa oturun. Ardından, çubuğu iki elinizle tutun ve belinize getirin ve orada tutun. Bitirmek için, kaburgaları bir tarafa çevirin, ortaya geri dönün ve diğer tarafa doğru tekrarlayın.

11. Karın kasları, yan kaslar ve göğüs egzersizleri

Karın kasları, yan kaslar ve göğüs kaslarını çalıştırmak için çubuğu bir elinizle avuç içi aşağı bakacak ve serbest eli kalçaya yaslayacak şekilde tutmalısınız.

Devam etmek için çubuğu eliniz bel hizasında olacak şekilde kaldırın. Kaburgalarınızdan çubuğun tutulduğu tarafa dönün, kolu bükün ve bunu yaparken geri çekin. İşlemi tamamlamak için ortaya geri dönün.

12. Omuz ve göğüs için egzersizler

Ayaklarınız platformlarda ve dizleriniz hafifçe bükülmüş olarak koltuğa oturun. Avuç içi aşağı tutacak şekilde, bir elinizle çubuğun merkezini göğüs hizasında tutun. Çubuğu yavaşça göğsünüze getirin, dirseklerinizi yüksek tutun ve tekrarlama yaparken onları aynı hizada tutun.

Son olarak, kürek aletinin kullanımı kolay görünebilir, ancak diğer tüm egzersizlerde olduğu gibi, egzersizi etkili hale getirmek ve sakatlanmalardan kaçınmak için önlemler almalısınız.