Kas Gerilimi Kaynaklı Baş Ağrılarından Kaçının

7 Ağustos 2019
Sürekli kas gerilimi vücudunuzda hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Örneğin, migren, baş ağrısı ve kafadaki farklı rahatsızlık şekilleri. Egzersiz, bu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Pek çok baş ağrısı tipi vardır ve hepimiz en az bir kere birinden muzdarip olmuşuzdur. Sağır edici, zonklayan, lokalize veya dağınık, hafif veya aşırı güçlü olabilirler. Bazıları birkaç dakika sürer ve diğerleri birkaç güne kadar sürebilir ve bu gerçekten can sıkıcı olabilir. Kas gerilimi tetikleyicilerden biri olabilir.

Genellikle baş ağrılarını gerilim baş ağrıları, migren veya küme baş ağrıları olarak sınıflandırırız. Gerilim migrenleri başın sadece bir tarafında ağrıya neden olmalarıyla tanımlanırlar. Çoğu baş ağrısı, genellikle stres nedeniyle ortaya çıkan kas geriliminden kaynaklanır.

Strese Bağlı Kas Gerilimi

Duyguların bedenlerimiz üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Negatif bir deneyim, kendisini birkaç saniye içinde fiziksel düzeyde ifade edebilir. Herhangi bir stres hissettiğimizde, belirli kas gruplarını otomatik olarak kasarız. Stresli durum ortadan kalktığında, kaslar gevşer.

Stres nedeniyle en fazla gerilen kaslar, çene, gözler, ağız, boyun ve sırttaki kaslardır. Koruma mekanizması olarak ortaya çıkan bir refleks reaksiyondur ve kendi başına zararlı değildir. Sorun, stres uzadığında ve kronik hale geldiğinde ortaya çıkar.

kas gerilimi nedeniyle başı ağrıyan kadın

Stres uzadığında, kaslar gevşeme yerine kalıcı bir gerilim durumunda kalır. Bu kas gerilimi, etkilenen bölgeye kan akışında bir azalmaya neden olur.

Kronik kas ağrısı, kontraktürler ve sürekli baş ağrıları ortaya çıkar. Bazıları reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile ortadan kalkar, ancak bazılarıyla da savaşmak gerçekten zor olabilir.

Kas Geriliminden Kaynaklanan Baş Ağrılarını Hafifleten Hareketler

Rahatlatıcı bir masaj, kas geriliminin neden olduğu bir baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin, boyun, baş ve omurga masajlarının kafa tasındaki gerilim ağrılarını hafiflettiği kanıtlanmıştır.

Günde birkaç dakika egzersiz yapmak da çok faydalı olabilir. Bu egzersizleri evde, istediğiniz zaman yapabilirsiniz ve oldukça basittirler. Ayrıca, büyük bir alan veya özel kıyafet gerektirmezler. Baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olanlar aslında esneme egzersizleridir.

Boyun ve Omuz Esnetme Hareketleri

Bu egzersizleri ayakta veya oturarak yapabilirsiniz. Önemli olan rahatlamak ve sırtınızı dik tutmaktır. Boyun ve omuzların önden arkaya doğru yaklaşık 30 saniye hareket ettirilmesini içerir. Bu hareketler kasılan dokuların elastikiyetini arttırmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olacaktır.

esneme hareketi yapan kadın

Baş ve Çene Hareketleri

Tıpkı önceki egzersizde olduğu gibi, ayakta durabilir ya da oturabilirsiniz, ancak her zaman sırtınız düz olmalıdır. Bu esneme egzersizini gerçekleştirmek için başınızı göğsünüze doğru eğin ve çenenizi yavaşça sağ omzunuza yaklaştırın. Bu pozda yaklaşık 30 saniye durmanız gerekir.

Bu hareketi yaparken, boynunuzun sol tarafında ve sırtın sol üst kısmında güçlü bir gerilme hissedeceksiniz. Sonra aynı hareketi diğer taraf için de yapın. Bu egzersizin her iki tarafta en az üç kez tekrarlanması tercih edilir.

boynunu esneten kadın

Sırt ve Bilekleri Esnetme

Sırtınız dik dururken sağ elinizle sol bileğinizi alın ve 30 saniye çekin. Ardından, sağ bileğinizi sol elinizle çekerek egzersizi tekrarlayın. Her iki tarafta da 3 tekrar gerçekleştirmenizi öneririz.

bilek esnetme egzersizleri

Kaynak: salud.uncomo.com

Baş Eğme

Ayağa kalkarken veya otururken sırtınızı dik tutun ve başınızı 30 saniye boyunca hafifçe sağdan sola doğru hareket ettirin. Sonra tekrar edin, ancak bu kez baş hareketini 30 saniye boyunca yukarı ve aşağı yapın. Benzer şekilde, kulağınızı omzuna doğru bir taraftan diğer tarafa 30 saniye boyunca eğin.

kas gerilimi için egzersiz yapan grup

Kaynak: hogarmania.com

Son olarak, başınızı eğin ve 30 saniye boyunca bir taraftan diğerine yarım daire oluşturarak çevirin. Ardından, aynı hareketi başınız geriye doğru eğikken tekrarlayın. Bitirmek için, 30 saniye boyunca bir taraftan diğerine tam dönüşler yapın.

Bu egzersizler, boyun kaslarına kan akışını kolaylaştırır, böylece bölgedeki kas gerilimi azaltır. Bu hareketlerin gerçekleştirilmesi aynı zamanda uygun kas iyileşmesi de sağlar.

  • Martin-Escudero, Pilar & Galindo Canales, Mercedes. (2010). Ejercicio físico y Migraña.
  • Urbano Quesada, Bárbara. 2015. Cefalea tensional. Universidad de Jaén. Extraído de: http://tauja.ujaen.es/bitstream/10953.1/1538/1/TFG%20URBANO_QUESADA_B%C3%81RBARA.pdf