Karın Yağını Yakmak İçin Etkili Egzersizler

26 Ocak, 2019
Vücudunuz, karın bölgesinde çok fazla yağ biriktirir ve bu çok çirkin bir görüntüye yol açar. Bu sorunla başa çıkmak için düzenli beslenmeli ve karın yağlarını yakmak için egzersiz yapmalısınız.
 

Bazı kişiler için karın yağını yakmak, vücutlarının diğer bölgelerindeki yağları eritmekten daha kolaydır. Ama ne yazık ki bu sihirli bir şekilde olmaz! Hedeflerinize ulaşmak için sağlıklı bir diyetin yanı sıra karın yağını yakmak için yardımcı olan bir dizi egzersiz yapmanız da gerekecektir. Böylece, göbek yağını ortadan kaldıracak ve her zaman hayalini kurduğun düz karna sahip olabileceksiniz. Karın yağlarından kurtulmak için hangi egzersizleri yapabileceğinizi öğrenmek için listemize göz atın.

Karın Yağı Yakmak İçin Egzersizler

İster evde ister spor salonunda egzersiz yapın, karın yağını azaltmak için aşağıdaki egzersizleri deneyebilirsiniz. Bu antrenmanı haftada üç kez yapmalısınız (her egzersiz arasında bir gün dinlenin). Böylece kilo vermenin de ötesinde, karın kaslarınızı şekillendirebilirsiniz. Ve bunu yapmak için uzman olmanız gerekmiyor!

1. Crunch

Herkesin bildiği temel mekik egzersizinden söz ediyoruz. İlk olarak, egzersiz minderine sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı yere koyun. Ardından ellerinizi boynunuzun arkasına koyun (dirsekleriniz dışa doğru bakacak şekilde olmalı).

Yavaşça gövdenizi omuz kemikleriniz yere dokunmayacak şekilde yerden kaldırın. Sırtınızın değil karın kaslarınızın çalıştığından emin olun. Sırtınız acıyor ya da sizi rahatsız ediyorsa, hareketi doğru bir şekilde yapmıyorsunuz demektir. Gövdenizi indirin ve başlangıç pozisyonuna geri dönün. 20 tekrar yapın.

2. Burpee

Burpee hareketi, karın yağını yakma egzersizleri listemizdeki bir diğer öneri. Ayrıca kardiyo antrenmanı özelliğindedir ve bacaklarınız ile kollarınızı da güçlendirir. Ayaklarınız üzerinde durarak başlayın ve ellerinizi yere koymak için eğilin (sadece dizleriniz bükülmüş olmalı).

 

Sonra bacaklarınızı uzatın ve bir şınav çekin. Dizlerinizi geri getirin ve başlangıç pozisyonuna geri dönüp bacaklarınız gergin olarak yukarı atlayın. Dinlenmeden bir dakika boyunca bu hareketi tekrarlayın.

burpee egzersizi yapan grup

3. Plank

Plank, karın kaslarınız için en etkili egzersizlerden biridir. Geleneksel egzersizlerden daha fazla çaba gerektirir, ancak sonuçları kesinlikle verimlidir. İlk olarak bir egzersiz minderine yüz üstü yatıp bacaklarınızı uzatın.

Sonra ön kollarınızı yere koyup vücudunuzu kaldırın. Sadece ön kollarınız ve ayak parmaklarınızın uçları yere değmelidir. Ardından, bacaklarınızın ve gövdenizin zemine paralel olduğundan emin olun. İlk olarak, bu konumu 30 saniye boyunca tutmaya çalışın. Daha fazla deneyim kazandıktan sonra – birkaç hafta sonra – bir dakikaya kadar bu süreyi çıkarın.

4. CrossFit Mekik Egzersizi

Bunlar crunch egzersizinin bir türüdür ama daha yoğundur. Ayrıca vücut işlevini artırırken, karın yağını yakmak için harikadır. Sırt üstü uzanın, bacaklarınızı uzatın. Sonra dizlerinizi büküp ayak tabanlarınızı yere koyun.

Kollarınızı başınızın arkasına uzatın. Ardından karın kaslarınızı ve kollarınızdan gelen itme gücünü kullanarak göğsünüz dizlerinizin üstüne dokunana kadar vücudunuzu kaldırın. Son olarak, başlangıç konumuna geri dönün. 15 tekrar yapın.

 

5. Bisiklet Mekiği

İki hedefi başaran bir başka harika egzersiz: karın yağını yakar ve kollarınızla bacaklarınızı güçlendirir. Ayrıca koordinasyonunuz üzerinde çalışmak için mükemmeldir! Sırtınız üzerine yatın ve dizlerinizi göğsünüze getirin. Elleriniz arkanızda olmalı.

Sağ bacağınızı uzatın ve sağ dirsek sol dizinize değecek şekilde gövdenizi çevirin. Ardından, diğer tarafta hareketi tekrarlayın (bu defa sol bacak uzanacak). Bir bacağı uzatırken, diğerini büktüğünüzden emin olun. Her iki tarafta 20 tekrar yapın.

Evde egzersiz yapan kadın.

6. Dikey Makas

Son olarak, alt karın kaslarınızı çalıştıran bir egzersiz önereceğiz. Bu hareket depolanmış yağların giderilmesi için harikadır. Dahası, basit görünmesine karşın aslında büyük çaba gerektirir.

Egzersiz minderine sırt üzeri uzanın, bacaklarınızı uzatın ve kollarınızı iki yanınızda olsun. Sağ bacağınızı kaldırın ve yere dik olana kadar uzatın. Yavaşça aşağı indirin ve yere dokunmadan önce sol bacağınızı kaldırın.

Buradaki amaç, bacaklarınızı yere temas etmesine izin vermeden zemine yakınlaşmaktır. Diğer bir deyişle, bacaklarınız her zaman havada olmalıdır. Bunu biraz daha zorlaştırmak için ellerinizi boynunuzun arkasına koyun ve kürek kemiklerimizi minderden kaldırın. Her bacağı 20 kez kaldırın.