Doğru Mekik Çekmenin 7 Püf Noktası

30 Kasım, 2018
Karın kaslarınızı güvenli ve etkili bir biçimde geliştirmenize yardımcı olacak bazı tavsiyelere göz atalım. Düzgün bir biçimde mekik çekmek oldukça önemlidir ve bel sakatlanmaları veya kasılmalarından kaçınmanıza yardımcı olur.
 

Doğru mekik çekip çekmediğinizi öğrenmek istemez miydiniz? İyi sonuçlar alıp keskin karın kaslarınızla hava atmak ister misiniz? Eğer sonuç alamıyorsanız bu spor esnasında bazı hatalar yaptığınızdan ötürü olabilir. Bu makalede nasıl doğru bir biçimde mekik çekmeniz gerektiğini inceleyeceğiz ve bu sorun yaratan noktayı nasıl dize getireceğiniz konusunda size yardımcı olacağız.

Doğru mekik çekmek için tüyolar

Her spor programı mekik içerir. Fakat bazen istediğimiz sonuçları alamadığımızı fark ederiz. Peki bu neden olur? Belki mekiklerinizi doğru bir biçimde yapmıyorsunuzdur. Aşağıdaki püf noktalara bir göz atın.

1. Sırtınızı düz tutun

Nasıl bir mekik varyasyonu yaptığınız fark etmeksizin sırtınız ve özellikle beliniz dümdüz olmalıdır. Sırtı kamburlaştırmak çok yaygın bir hatadır. Bunu yapmanız karın kaslarınız yerine sırtınızı çalıştırdığınız anlamına gelir.

antrenör ile mekik çeken kadın

İyi sonuçlar alamamanın yanı sıra kendinizi sakatlamanız veya sırtınızın ağrımasına sebep olmanız yüksek bir ihtimaldir. Aslında sırtınızı yerden kaldırdığınız tüm egzersizlerde de buna dikkat etmelisiniz.

2. Yavaş hareket edin

 

Karın kaslarınız belirginleşmeyecek ise setlerinizi hızlıca bitirmenin bir anlamı yoktur. Fitness dünyasında her zaman yavaş ve kontrollü hareketler yapılmasının daha iyi olduğu söylenir. Bunun aksine hızlı ve kontrolsüz hareketler sadece acı ve kramplara neden olur. Doğru mekik çekmenin püf noktalarından biri de ani hareketlerden kaçınmaktır.

3. Boynunuza dikkat edin

Boynunuzun ağrıması mekiklerinizi doğru çekmediğiniz anlamına gelir. Vücudunuzda çalışması gereken tek bölge karın kaslarınızdır. Size bir tüyo: çenenizi göğsünüze yerleştirin veya mümkün olduğunda yakınlaştırın. Elbette ellerinizi boynunuzun arkasına yerleştirip onu iyice desteklemeyi ihmal etmeyin. Kollarınız tamamen açık ve dirsekleriniz her zaman dışa dönük olmalıdır. Bu, karın kaslarınızın tüm işi yapmasını sağlayacaktır.

mat üzerinde mekik

4. Nefes almanıza dikkat edin

İnsanlar nefes alma ve verme tekniklerine odaklanmadan egzersiz yapma eğilimindedir ve bu ciddi bir hatadır. Doğru mekik çekmenin ana noktası karın kaslarınızı kasmadan önce nefes alıp, kasları bırakırken nefes vermektir.

Bir başka deyişle, sırtınız yere veya mindere değdiğinde nefes alıp mekik pozisyonunun en üst noktasındayken nefesinizi bırakmanız gerekir.

 

5. İzometrik egzersizlerden faydalanın

İzometrik egzersizler birkaç saniye boyunca sabit pozisyonda kaldığınız egzersizlerdir. Karın kasları dahil olmak üzere birçok kas grubunu hedeflemek için kullanabilirsiniz.

Antrenmanınız esnasında izometrik egzersizler kullanırsanız daha hızlı sonuç alırsınız. Karın kaslarınızı güçlendirecek birçok izometrik egzersiz vardır. Başlangıç olarak bcaklarınızı uzatarak kaldırın. Gövdenizi kaldırın ve kollarınızı vücudunuzun yanlarına doğru açarak kendinizi dengede tutun. Vücudunuz “V” şeklini almalıdır. Bir başka seçenek ise baldırlarınızı kollarınız ile aynı seviyede yere paralel tutmanızdır.

6. Spor programınızı değiştirin

Her zaman aynı egzersizleri yapıyorsanız kaslarınız buna alışacak ve daha fazla gelişmeyecektir. Bu yüzden spor programınızı ara ara değiştirmeniz önemlidir. Bu, yaptığınız her antrenman için geçerlidir.

Konu mekik olduğunda güzel haber tercih edebileceğiniz birçok seçenek olmasıdır! Bacaklarınızı kırarak, uzatarak veya havaya kaldırarak mekik çekebilirsiniz. Gövdeniz düz veya yana yatık bir biçimde, bir top veya bant ile bile çekebilirsiniz. Hiçbir zaman sıkılmayacaksınız!

7. İşiniz bitince kaslarınızı esnetin

mekik sonrası esneme
 

Doğru mekik çekmek, antrenmanınız sonlandığında esneme hareketlerini de içerir. Sıkıcı gibi görünse de bu kısmı atlamayın. Esnemek kaslarınızın daha iyi iyileşmesini sağlar ve size rahatlamanız için bir süre tanır. Ayrıca, kalp atışınızı düzenlemek için de idealdir.