HIIT ve Tabata Egzersizleri Arasındaki Farklar

Her iki egzersiz de kardiyovasküler egzersizlerdendir ve yüksek yoğunluktadır. Bu nedenle çoğu zaman birbiri ile karıştırılırlar. Her ikisi de farklı dinlenme aralıkları olan benzer egzersizlerden oluşurlar.
 

HIIT ve Tabata, sağladıkları mükemmel sonuçlar sayesinde moda olan iki spor disiplinidir. Birbirlerine çok benzerler. Ancak bu egzersizlerden ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilmeniz için bazı belirgin farklılıkları aşağıda listeleyeceğiz. Onları bilmek ister misiniz? Öyleyse okuyun.

HIIT ve Tabata Egzersizleri Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar

1996 yılında yapılan çeşitli araştırmalar ve incelemeler sonucunda Tabata egzersizinin, haftada üç kez dörder dakika yapıldığında, anaerobik enerjiyi ve vücut kilogramı başına oksijen miktarını arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Bunun ana nedeni, dinlenme aralıklarının egzersizden daha az olmasıdır. Örneğin, her yirmi saniye boyunca yapacağınız squat, mekik, atlayış ya da herhangi bir tabata hareketinden sonra 10 saniye dinlenmelisiniz.

Egzersiz yapan iki kadın

Ancak HIIT egzersiz rutininde her yirmi saniyelik yoğun egzersiz için yirmi veya otuz saniye dinlenmeniz gerekir. Tabata egzersizi ise, kalp atış hızınızı en üst seviyeye çıkarır ve 10 saniyelik dinlenme aralıkları ile 20 saniyelik çalışma döngülerine sahip dört dakikalık egzersizlerle antrenman yapmanızı sağlar.

Bununla birlikte, HIIT, daha büyük dinlenme aralıklarına sahip olduğu için, yarım saatlik bir fazda antrenman yapılır. Çünkü yoğunluğu Tabata’nın yoğunluğundan daha azdır. Açıkçası, Tabata egzersizi önceleri uzman sporcular için tasarlandı. Ancak zaman ile spor salonuna giden insanlar için uygun bir egzersiz haline geldi. Uzmanlar, % 100 oranında Tabata egzersizi yapıldığı takdirde, çok az kişinin buna dayanabileceğini belirtiyor.

 

Aşağıda HIIT ve Tabata arasında en belirgin farklar gösterilmiştir:

  • Aralıklar: Tabata- 2: 1, HIIT- değişken. Tabata her zaman aynı aralıklar ile yapılırken (2 egzersiz 1 dinlenme). HIIT’de aralıklar değişkendir , 1: 1, 2: 1, 3: 1, 1: 2 şeklinde olabilir, gerekli dinlenme aralıkları ile vücudu maksimum performansa ulaştırır.
  • Toplam egzersiz süresi: Tabata: 4 dakika, HIIT: 20 ila 40 dakika arasında.
  • Kalp atış hızı: Tabata ile kalp atış hızı % 100’e ulaşılırken, HIIT ile maksimum % 80 ile 95 arasında bir değere ulaşılır.
  • Yoğunluk: Tabata’daki yoğunluk anakroniktir, HIIT’te ise anakronik veya aerobik olabilir.
Parkta plank yapan kadın

Her iki disiplinin de sahip olduğu sonuçlarda başarı yüzdesi çok yüksektir. Bu çok moda olmalarının ana nedenlerinden biridir. Bu egzersizler birçok egzersiz çeşidi gibi dış görünüşünüzü güzelleştirmenin yanı sıra daha sağlıklı olmanıza da yardımcı olur.

HIIT ve Tabata’nın Faydaları

Zaten sporun sağlığımız için çok önemli olduğunu biliyoruz. Fakat vücudumuzu en fazla zorlayan egzersizler, vücudumuz için en faydalı olan egzersizlerdir. Bu faydalardan bazıları:

  • Dolaşımı düzenler. Kalp atış hızının maksimum seviyeye çıkmasını sağladığı için , kalp kanı daha yoğun bir şekilde pompaladığından kan dolaşımı iyileşir.
  • Kardiyovasküler(kal-damar) hastalıkları önler. Kalp sürekli olarak çalıştığı için aktif kalır ve bu da daha sağlıklı olmanızı sağlar.
  • Vücut direncini arttırır. Vücudumuzu maksimum sınırlarına ulşatırır ve daha dayanıklı olmamızı sağlar.
  • Vücudu Tonlar. Yoğun egzersiz, kaslarmızı çalıştırır ve vücudumuzu tonlayarak daha iyi bir görünüme sahip olmamızı sağlar.
  • Yağ yakımını kolaylaştırır. Yoğun aktivite metabolizmayı çalıştırır ve bu da yağların çok daha hızlı yakılmasını sağlar.
  • Eklemleri güçlendirir. Sağlıklı eklemlere sahip olmak istiyorsak tek yol egzersiz yapmaktır. HIIT ve Tabata bunun için iyidir çünkü bu egzersizler, ekstremitelerin (kol ve bacakların) hareketini içerir.
 

Hani egzersizi deneyeceğinizi seçtiniz mi? Bu egzersizleri  ister evde isterseniz de spor salonunda deneyebilirsiniz. Tercih sizin.