Havada Fitness Nedir?

18 Ekim 2019
Havada fitness, katılımcıların havada zıplamasını veya antrenman yapmasını sağlar. Bir egzersiz programı gibi görünmeyebilir, ancak şekillenmek ve kalori yakmak için harikadır.

Havada fitness, yağ yakmanın ve tüm vücudunuzu çalıştırmanın harika bir yoludur. En önemlisi de, oldukça eğlencelidir. Bugünkü yazımızda, sizi havada asılı tutan egzersiz alternatifleri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.

Hava egzersizleri: bol seçenek

Ağırlık odasına gitmekten veya koşmaktan sıkıldınız mı? Biraz daha heyecanlı veya dinamik bir egzersiz denemek ister misiniz? Cevabınız “evet” ise, hava egzersizleri harika bir seçenektir. Bu egzersizlere aşina değil misiniz? Seçenekleriniz hakkında bilgi edinmek için bugünün yazısına bir göz atın:

1. Hava yogası

Hava yogası ya da anti yer çekimi yoga, pozları hava sanatı ile birleştirerek, havayı içine alan modern bir antrenmandır. Antrenman tavandan sarkan elastik bir hamak gerektiriyor ve katılımcılar seansın çoğunu yerden yukarıda geçiriyor.

Hava yogası Amerika’da başlamıştır. Bir dansçı-jimnastikçi tarafından yaratılan bu spor, iki disiplini birleştirmek ve yoga tekniklerini modernize etmek için yaratıldı. Elastik bir hamak veya bir bant üzerinde çalışmak, gücü artırmaya yardımcı olur. Hava yogası, katılımcıların kilo vermelerine, kaslarını güçlendirmelerine ve kan dolaşımını iyileştirmelerine yardımcı olur.

havada yoga yapan kadınlar

2. Havada kumaş egzersiz programı

Havada kumaş egzersizleri günümüzde tercih edilen bir başka popüler seçenek. Akrobatik kumaş sanatı, sirk şovlarından esinlenir, ancak birçok egzersiz avantajı da sunar. Örneğin, havada kumaş antremanları kasları şekillendirebilir ve kol, bacak ve karın kuvvetini artırabilir.

Akrobatik kumaş alıştırmaları başlangıç seviyelerinden ileri seviyelere kadar değişiklik gösterebilir. Katılımcılar eğitmenlerini takip etmelidir. Katılımcıların kendi hızlarında hareket ettiğini vurgulamak isteriz.

havada fitness ve akrobat kumaşlar

3. Kangoo Sıçraması

Bu sıçrama antrenmanı çok eğlenceli, dinamik ve yoğundur. Kangoo sıçraması, daha yükseğe zıplanmasını sağlayan özel botlar kullanıyor.

Antrenman, botlar darbenin çoğunluğunu emdiği için eklemler üzerinde minimum etkiye sahiptir. Seanslar katılımcıların zıplama, yürüme, koşma, dans etme ve müzik ritminde koşmalarını sağlar. Bu botların sağladığı en iyi sağlık yararlarından bazıları, denge, yağ yakımı ve stres azaltmadır.

zıplama botları
Fotoğraf: Facebook Fit Jumps Latam

4. Vücut Atlamaları

Vücut atlamaları birçok isimle anılır- Güç Atlaması, Mini Trambolin gibi – ancak amaç aşağı yukarı aynıdır. Vücut atlamasında katılımcılar bireysel bir trambolin üzerine atlayıp müziğe göre hareket ediyorlar.

Seanslar vücudun alt kısmına gerçek anlamda etki eder, ancak aynı zamanda üst vücudu güçlendirmek için karın egzersizleri ve şınav da içerir. Bacaklarınızı ve kalçalarınızı şekillendirmek için bir antrenman arıyorsanız, vücut atlaması sizin çözümünüz olabilir.

bacak ve kalça için hava egzersizleri

Ayrıca, vücut atlaması oldukça eğlencelidir de. Müziğe göre hareket ederken ritimleri ve yoğunlukları değiştirerek daha iyi bir denge, duruş ve esneklik sağlayabilirsiniz.

5. Airfit

Listemizdeki bir sonraki hava antrenmanı, birden fazla disiplinin bir kombinasyonudur. Airfit vücudunuzun havada sürekli hareket etmesini sağlamak için bungee ipleri kullanır.

Airfit, squat veya şınav gibi geleneksel fitness rutinlerini bungee ipleriyle birleştirir. Uçuyormuş gibi hissedeceksiniz, çünkü sizi zemine dokunmadan baş aşağı çevirecek kadar uzun bir emniyet kemeri ve halatla bağlanacaksınız.

airfit sınıfı
Fotoğraf: mujerdinamo.cl

6. TRX egzersiz programı

TRX antremanları katılımcıları havada tutmuyorken, yerden yukarıda durmalarına yardımcı olmak için bungee ipleri kullanıyor. Vücudun geri kalanı havada asılı dururken birçok egzersizde katılımcılar vücutlarını sadece ayaklar, dizler, elleriyle ile destekler.

trx antrenmanı yapan kadınlar

Eğer eğlenmek, kalori yakmak ve yerçekimine meydan okumak istiyorsanız, havada fitness sizin için mükemmel bir seçenektir. Havada stres atarken aynı anda hem kaslarınızı hem de kardiyovasküler sisteminizi de güçlendireceksiniz. Sıkıcı egzersizler nedeniyle bunaltıcı ve tekrarlayıcı rutinlere ve antrenmanları yarıda bırakmaya elveda deyin!

  • Carballo, D. (1992). Sistema cardiovascular y ejercicio. Iatreia.
  • Smith, L. E., Snow, J., Fargo, J. S., Buchanan, C. A., & Dalleck, L. C. (2016). The Acute and Chronic Health Benefits of TRX Suspension Training® in Healthy Adults. Int J Res Ex Phys. Int J Res Ex Phys11(112), 1–151. Retrieved from https://www.western.edu/sites/default/files/page/docs/esmith.et_.al_.spring.2016.pdf
  • Popa, C., Patachia, M., Banita, S., & Dumitras, D. C. (2013). Exertion in kangoo jumps aerobic: Evaluation and interpretation using spectroscopic technique determinations. Journal of Spectroscopy1(1). https://doi.org/10.1155/2013/602434
  • Lescano, C. Power jump. Delivery Fit. http://deliveryfit.com/wp-content/uploads/2017/02/Nota-24-Power-Jump-Revista-Maru.pdf
  • Formación de profesores de yoga aéreo. El Rincón del Yogui (Alhaurín de la Torre). 2019. Málaga. https://www.iomfityogamalaga.es/wp-content/uploads/SEMINARIOS-2019.pdf