CrossFit: Yeni Küresel Fitness Trendini Keşfedin

12 Şubat 2019
CrossFit, fitness dünyasının son zamanlardaki en popüler trendlerinden biri haline gelmesinin yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığa faydalar sunan bir spor çeşididir.

CrossFiti keşfettiğinizde o kadar faydasını göreceksiniz ki, bir kez başladığınızda, bir daha duramayacaksınız! Birçok kişi için CrossFit bir egzersiz trendi. Bununla birlikte dinamik ve zorlayıcı nitelikleri nedeniyle binlerce takipçisi olduğu da bir gerçek. Buna ek olarak bu spor, sıkıcı egzersizlerden nefret eden kişiler için oldukça uygun niteliktedir.

CrossFit: Antrenmanınızı Daha Hızlı Optimize Edin

Bu Amerikan sporu, ABD ordusunun eğitim egzersizlerine dayanıyor. Birkaç fitness tutkunu bunu denemeye ve spor salonlarında sunmaya karar verdiğinde, 2000’lerin başında uluslararası bir sansasyon haline geldi. Bu, olağanüstü bir başarıydı. Sonuç olarak günümüzde, CrossFit için özelleşmiş birçok spor salonu mevcut.

girya ile egzersiz yapan kadın

Dünya’nın dört bir yanındaki şehir parklarında bile CrossFit egzersizleri yapmak için kurulmuş temel ekipmanlar var. Fakat yine de herhangi bir ağrı ve sakatlığı önlemek amacıyla resmi olarak sertifikalı bir eğitmene danışmanızı öneriyoruz. 

CrossFit, temel anlamda, sürekli olarak değişen, yüksek yoğunluklu fonksiyonel egzersizlerinin bir derlemesidir. Bu, sonuç almak için spor salonunda iki saat harcamanız gerekmeyeceği anlamına gelir. Aslında, yaklaşık olarak sadece 40 dakika sizin için yeterli olacaktır.

Bu dünyaca ünlü disiplin; güç, hız, enerji, dayanıklılık, koordinasyon ve denge gibi fiziksel yeteneklerinizi geliştirebilir. Üstelik bir yandan da zamana karşı yarışırsınız! Bunun yanında, farklı kasları ayrı ayrı hedef aldığınız diğer egzersizlerin aksine, aynı anda pek çok kas grubunu çalıştırırsınız.

Eğer diğer egzersizler sizi sıkmaya başladıysa, o zaman bu spor sizin için biçilmiş kaftan. Sertifikalı eğitmenler tarafından denetlenen her ders birbirinden farklı olacaktır. Burada amaç, tekniğinize dikkat ederek, olabildiğince kısa sürede, fazla sayıda tekrar yapmaktır.

CrossFit Benim İçin Uygun mu?

Bu soru, fitness merkezlerine giden insanların en çok sorduğu sorulardan biridir. Bu fonksiyonel ve askeri eğitim, bedenini dinleyen ve kendi sınırlarına saygı duyan herkes için uygun olabilir.

Box squat yapan kadın

İlk olarak, bir doktora görünmeli ve kapsamlı bir sağlık kontrolü yaptırmalısınız. Bu kontrol; kan testi, EKG, stres testi ve ekokardiyogramı da kapsamalıdır.

Birçok spor merkezi, sağlık durumunuzu gösteren bir belge talep etse de bazen bu yeterli değildir. Bu spor, diğer profesyonel olmayan sporlara nazaran daha zordur. Buna rağmen bazı kişiler sonuçlarını düşünmeden uygulamaya geçer.

Popülaritesine rağmen, bu sporu yapmak için çok dayanaklı bir sporcu olmanız gerekli değildir. Temel seviyede başlayarak direnç kazandıkça daha ileri egzersizlere geçebilirsiniz.

CrossFit, tüm kas gruplarınızı aynı anda çalıştırır, kilo vermek için idealdir ve fitness seviyenizi hızla geliştirir. Üstelik her çalışma grubu farklı olduğundan sizi sıkacak ve yarıda bırakıp gitmenize sebep olacak bir egzersizden de kaçınmış olacaksınız. Yine de bu sporu yetkili bir eğitmenin gözetimi altında yapmak sizin için en önemli şey olacaktır.

Uzmanlar İçin CrossFit Yarışmaları

CrossFit yarışmaları 2007 yılında başlayan bir etkinliktir. Sporcuların, başlamadan önce birkaç saat boyunca bilinen birtakım rutin egzersizi tamamlamaları gerekir.

Dambıllar ile şınav çeken kadın ve adam

Bu egzersizlerden bazıları; dalgalı suda yüzme, halter kaldırma, gülle atma, atlayışlar ve kol ve bacakları kullanma kabiliyeti gibi birtakım egzersizleri içerir. CrossFit yarışmalarını kazanan kişi, Fittest on Earth (Dünyanın En Fit Kişisi) unvanını kazanır.

CrossFit Dünya Şampiyonasında, bireysel kategoriler (erkekler ve kadınlar), üstatlar ve karma takımlar da dahil olmak üzere birçok farklı kategori vardır. Yarışmalar 2014 yılından beri duyurulmaktadır ve şimdiye dek 200.000’e kadar sporcu, yarışmalara kaydını yaptırmıştır. Kazananların, fitness yıldızları ve CrossFit ikonları haline geldiği bu yarışmalar, Carson, Kaliforniya’daki StubHub’da gerçekleştirilmektedir.