CrossFit için Altı Ayakkabı Türü

CrossFiti güvenle yapmak istiyorsak, bu disiplin için özel olarak tasarlanmış doğru ayakkabı türünü seçmeliyiz.
 

CrossFit için doğru ayakkabıların seçilmesi sağlık ve ekonomik faktörleri içerir. İyi bir ayakkabı, uygun bir denge ve kavrama sağlar ve incinmeleri önler. Buna ek olarak, sıradan bir ayakkabıdan çok daha uzun süre dayanır.

Bu sporun gerektirdiği yoğunluk, güç, hız ve hassasiyet, özel olarak yapılandırılmış bir spor ayakkabı gerektirir. Dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar şunlardır: doğru malzemeler, iç taban ve tabanın şekli ve ayağınızın konumu.

Favori CrossFit Ayakkabı

Nike

1- Nike, 2017’nin sonunda Nike Metcon 4’ü piyasa sürdü ve ayakkabı o sene markanın yıldızı haline geldi. Metcon 3 ve 2’den ilham alınmıştır ve Metcon 4’ü antrenman için mükemmel bir ayakkabı haline getiren önemli iyileştirmeler içerir.

nike metcon 4

Ayrıca güçlendirme egzersizleri için ideal bir modeldir. Kendi sınıfı için mukayese edilmesi zor bir konfor sunar. Ayaklar için birer eldiven gibi oldukları bile söylenebilir. Üst kısmı esnek, nefes alabilir ve rahattır ve yeni dokunsal teknolojisi ile güçlendirilmiştir.

Mükemmel yastıklama ve boyutlandırma yapısı ile Metcon 4, önceki Metcon versiyonlarının gelişmiş halidir. Bu alanda uzman olanlar, salt bir koşu ayakkabısı ile bir antrenman ayakkabısının en iyi şekilde birleştirilmiş hali olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle, eksiksiz bir ayakkabıdır.

 

2- Nike Metcon DSX Flyknit, çok işlevli performans için tasarlanmış bir başka Nike modelidir. Özellikle metabolik  egzersizler için faydalı olan Metcon 3 modelinin geliştirilmiş halidir.

Bu model, bu markada bulunan üst düzey spor ayakkabı teknolojisini yine içinde barındırır. Çok rahat ve hafiftir. Topukların yüksekliği  6 mm civarındadır (topuk ile ayak arasındaki yükseklik farkı).

Reebok

3- Reebok Nano 7, CrossFit markaları arasında çok fonksiyonel bir seridir. Hafif bir ayakkabıdır ve her türlü CrossFit antrenmanı için de uygundur. Yüksek yoğunluklu antrenmanlarda, yapısı ile mükemmel bir performans gösterir ve özellikle topuk eğimi, CrossFiti ağırlık kaldırma ile birleştirirken kullanım için uygun hale getirir.

reebok spor ayakkabı

4- Reebok Crossfit Nano 7 Weave, bu modelin en son sürümüdür. Reebok, bu markanın kullanıcılarının önerisine yanıt olarak bu modeli oluşturdu. Herhangi bir aşırı değişiklik olmadan, bu model tabanın nefes alabilirliğini ve esnekliğini geliştirmiştir. Ayrıca, topuk formatı biraz farklıdır ve daha az plastik içerir.

Bu ayakkabıların üretimi nanoweave kumaştan – kumaşa benzer ancak çok dayanıklı bir ürün- yapılmıştır. Kırılmaları önlemek ve kullanım ömrünü uzatmak için, genel olarak yüksek etki alanları içerisinde güçlendirilmiştir.

Bu ayakkabının temel özelliği her türlü ayağa uyum göstermesidir; bunyon (ayak parmağında oluşan şişlik), topuk dikeni, çekiç parmak ve nasır gibi ayak sorunları olan sporcular tarafından yoğun talep görmektedir.

 

Adidas

5- Lider spor ayakkabı markası, Adidas Crazy Train Elite modelini piyasaya sürdü. Bu 2018 modeli, asfaltta veya spor salonunda egzersiz yapmayı sağlayan komple bir CrossFit ayakkabısıdır bu. Bu disiplinin taleplerine ve hareketlerine zekice karşılık verir.

Bu model “koşu teknolojisine destek” özelliği içermektedir. Bu, Adidas’ın yarattığı bir yastıklama mekanizmasıddır. Bunun için orta tabanda termoplastik poliüretan partiküller bulunur.

Binlerce granül malzeme topağı, enerjiyi dengeler. Ayaktaki zemini destekleyen yastıklamada oluşan kuvveti korur ve “kalkış” anında serbest bırakır. Böylece, keyifli ve rahat bir geri tepme efekti üretir.

INOV

6- Inov 8 F-Lite 250, CrossFit dünyasının en az bilinen ürünüdür. Bu sporla bütünleşmeye başlayan bir markadır ve giderek büyümektedir.

Yapısal olarak iyi bir ayakkabıdır. Taban, topuk alanında 15 mm ve ön kısmında 7 mm olan preslenmiş EVA kauçuktan yapılmıştır. Mükemmel yastıklama özelliği ile çok sağlam bir tasarımı vardır. Üstteki kumaş çift katmanlıdır, açık bir iç ağ ve daha yoğun bir iç kısma sahiptir.

CrossFit ve ağırlık kaldırma için ayakkabı değiştirmek istemeyenler için ideal bir modeldir. Her iki aktiviteye de mükemmel bir şekilde uyum sağlar.

İncelediğimiz tüm ayakkabılar mükemmel performans sağlar ve fiyat/performans dengesinde en uygun sonuçları verir. Seçtiğiniz ayakkabı,  kişisel zevkinize ve ayakkabınıza ne kadar yatırım yapmak istediğinize bağlı olacaktır.