CrossFit Egzersizi Evde de Yapılabilir!

CrossFit giderek popülerleşmekte olan bir egzersiz rutinidir. Bu yüzden evde yapabileceğiniz crossFit egzersizleri ve bunların faydalarını anlatmak istiyoruz. 
 

Fonksiyonel egzersiz olarak da bilinen crossFit egzersizi, faydaları ve sonuçları nedeniyle dünya genelinde giderek daha fazla takipçi kazanmaya devam ediyor. Genellikle bir spor salonunda yapılmasına rağmen, evde de crossFit antrenmanı yapabilirsiniz. Egzersiz yapmak istiyorsanız, ancak spor salonuna gitmek için zamanınız yoksa (haftada en az bir saat olacak şekilde), crossFit egzersizlerini evde yapmak iyi bir seçenektir.

Evde CrossFit Egzersizi Yapmak Mümkün mü?

İdeal olarak, crossFitin spor salonunda bir eğitmenle yapılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bazı ev eşyalarının yardımıyla, bu rutini evde yapmak da çok kolaydır. Yine de formunuzu takip edip yavaş yavaş başlamanız önemlidir.

Başlarken, size bu egzersizlerin nasıl yapılacağı hakkında fikir vermek için internetten birkaç video izlemenizi öneririz. Ayrıca sadece vücut ağırlığınızı kullanarak başlayın. İlk başta, bu “gerçek” crossFit olmayacaktır. Daha çok, jimnastik yapıyor olacaksınız. Yine de bu, daha zorlu hareketlere geçmeden önce egzersizlere alışmanıza yardımcı olabilir.

Daha ileri seviyelere geldikten sonra (haftada iki ila üç kez, en az bir ay çalışarak), fonksiyonel egzersizin şu gibi bazı unsurlarını dahil edebilirsiniz: kettlebell, barfiks çubukları, dambıllar, halatlar, vb.

Kettlebell ile çalışan kız

En güzeli de bu crossFit antrenmanını evde tamamlamak için çok fazla zamana ihtiyacınız olmaması. Günde 20 ila 30 dakika yeterli. Peki bu egzersiz neden bu kadar etkili? Çünkü tüm kaslarınızı hedefliyorsunuz. Ayrıca kalbinizin ve akciğerlerin sağlığını iyileştiren kardiyo egzersizleri de yapıyorsunuz. Dahası, bu egzersizle kilo verecek ve yağ yakacaksınız.

 

Tüm bu nedenlere ek olarak, fonksiyonel egzersiz eğlencelidir. Genelde spor salonunda aynı ağırlık egzersizlerini yapmaktan kaynaklanan can sıkıntısından kurtulacaksınız. Öyleyse güzel bir şarkı açıp canlanın!

Bu CrossFit Egzersizini Evde Deneyin

Aşağıda özel eşyalar gerektirmeyen temel crossFit egzersizlerini ele alacağız. Bu rutini uygularken, her gün yarım saat egzersiz yapmalısınız:

1. Şınav

Bir çok şınav türü var. Ama önemli olan şey, bu egzersize yavaşça başlamanız. İlk olarak, ellerinizi yere koyarak temel bir itme ile başlayın. Sonra, vücudunuzu uzatın ve ayak parmaklarınızın ucunu yere koyun. Dirseklerin ve omuzlarınız tüm işi yapmalı. Vücudunuzu yere indirin ve tekrarlayın.

Bunu yaptıktan ve sorunsuz bir şekilde 30 şınav çekebilecek düzeye geldikten sonra zorluğu artırın! Aşağı inerken bir elinizi yerden kaldırın veya kendinizi iterken iki elinizi çırpın.

2. Squat

Squat, birkaç hafta sonra, yoğunluğunu kademeli olarak artırabileceğiniz bir başka fitness klasiği ve crossfit egzersizidir. İlk olarak, bacaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde durun. Ardından, sırtınızı düz tutun ve dizlerinizi bükerken vücudunuzu yavaşça aşağı indirin.

Squat yapan adam

Çok mu kolay? Başlangıç pozisyonunuza zıplayarak geri dönmeyi deneyin ya da daha zorlu bir set için önünüze bir ağırlık alın.

3. Burpee

Burpee bir “crossFit” hareketidir ve zor ve yorucu olmasına rağmen çok kapsamlıdır. Pek çok kası hedeflerken size tam bir kardiyo antrenmanı sağlayacaktır.

 

Şınav pozisyonuyla başlayın ve vücudunuzu aşağı indirin. Sonra dizlerinizi göğsünüze getirip yukarı zıplayın.

4. Plank

“İzometrik egzersiz” olarak da bilinen plank hareketi, hep istediğiniz şekilli karın kaslarını elde etmek için en etkili egzersizlerden biridir. Karnınız üzerine uzanıp ön kollarınızı yere koyun. Daha sonra, ağırlığınızı dengelemek için sadece ayak parmaklarınızı kullanarak vücudunuzu kaldırın.

Sırtınızı bir dakika boyunca yere paralel tutun. 30 saniye bekleyin ve tekrarlayın. Bunu daha da zorlaştırmak için bir bacağınızı gerip kaldırın. Sonra 15’e kadar sayıp diğer bacağınıza geçin.