Yumurta Kan Basıncını Düşürebilir

02 Mart, 2020
Yemeklerinize genellikle yumurta ekler misiniz? Neden yapmanız gerektiğini okuyun.
 

Yumurtanın sağlıklı diyetler için şüpheli bir yiyecek olduğu düşünülmesine rağmen, son çalışmalar tam tersini göstermektedir. Yapılan çalışmalar, yumurta tüketmenin kan kolesterol düzeyleri üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca, yumurta, sağlıklı kaslar için çok önemli olan yüksek protein içeriğine sahiptir. Peki yumurta kan basıncını düşürebilir mi?

Sağlık profesyonelleri yıllarca yumurta tüketimini kısıtladılar. Ama günümüzde yasaklarını kaldırdılar. Her durumda, kararında tüketmeli ve meyve, sebze ve taze ürünler açısından zengin, dengeli bir diyet izlemelisiniz.

Yumurta kan basıncını düşürebilir mi?

Bilim adamları, yumurta akı proteininde kan basıncı üzerinde olumlu etkisi olabilecek bir peptidin varlığını incelediler. Çalışmalara göre bu peptit, anjiyotensin dönüştürücü enzimi inhibe edebilir, böylece kan basıncının yükselmesini önleyebilir.

Her durumda, peptidin verimliliğini ve farklı koşullarda nasıl çalıştığını test etmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Şu anda, araştırmacılar düzenli olarak yumurta yemenin yan etkiler olmadan günlük küçük bir kaptopril dozuna benzer olabileceğini ileri sürmektedir.

Dilimlenmiş yumurta
 

Peptit üzerinde yayınlanan tüm çalışmalarda hayvan denekler kullanıldı. İnsan çalışmaları bulguları tahmin etmek için bir sonraki gerekli adımdır.

Yumurta kan basıncını düşürebilir: besin deposu

Yukarıdakilere ilave olarak, yumurta başka harika besin maddeleri de sunar. İlk olarak, birçok insanın diyetinde eksik olan yüksek bir D vitamini içeriğine sahiptir.

D vitamini kemik sağlığı, bağışıklık sistemi ve karmaşık hastalıkların önlenmesi ile yakından bağlantılıdır. Vücudun güneş ışığına maruz kalarak sentezleyebileceği bir mikrobesindir; bununla birlikte, insanlar maruz kalmazlarsa diyetlerine dahil etmelidirler.

Ayrıca, yumurta, çoğu doymuş yağlar olan yağ asitleri de sunar. Popüler düşünce aksini söyleme eğiliminde olsa da, aslında sağlıklı ve verimli bir vücut için doymuş yağlara ihtiyacınız vardır.

Hazırlaması kolaydır

Yumurtanın sahip olduğu bir diğer avantaj da farklı şekillerde hazırlanabilme özelliğine sahip olmasıdır.  Eğer omlet veya çırpılmış yumurta için bir tavada pişirirseniz, harika bir öğün olur. Harika bir tada ek olarak, hazırlık genellikle basit ve hızlıdır.  Diğer malzemeleri kolayca ekleyebileceğinizden bahsetmeye gerek yok sanırım.

Sadece kızarmış yumurtayı sınırlamanız gerekir. Yiyecekleri kızartmak, akrilamid gibi doğal kimyasal bileşikler oluşturur.

Yumurta kolesterolü yükseltmez

Gerçekte kan kolesterol seviyeleriniz üzerinde çok az etkisi vardır. Normalde sadece bir avuç gıda seviyeleri çok az yükseltebilir.

 

Benzer şekilde, düzenli olarak yağlı balık ve fındık tüketiminin yanı sıra, sadece birkaç gıda kolesterolü düşürebilir. Trans yağlara dikkat ettiğinizden emin olun; kardiyo vasküler sağlığı için en yüksek tehlikeyi oluştururlar.

Kaseye yumurta kıran kadın

İnsan deneklerde yapılan yumurta ve lipit profilleri ile ilgili çalışmalar, kolesterol artışının her hafta 4 veya 16 yumurta tükettikten sonra aynı olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, kolesterol seviyelerinde küçük bir başlangıç artışı olsa da, yumurta tüketimini artırdıktan sonra bile aynı kaldıkları için panik yapmak için bir neden değildir. Ayrıca, son çalışmalar kolesterolün kardiyo vasküler sağlığı üzerindeki gerçek etkisini de sorgulamaktadır. Kısacası, korkularımız şüpheli anlayışlar üzerine kuruludur.

Yumurta tüketimi ile ilgili varılan sonuç

Yumurta normal diyetlere mükemmel bir ilavedir. D vitaminine ek olarak güçlü kaslar için mükemmel bir protein kaynağına sahiptirler. Ayrıca, bazı çalışmalar, insanlarda ilaçla çalışabilecek antihipertansif etkilere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Son olarak, yumurtanın kolesterol seviyesini yükselttiği ve haftalık tüketiminizi sınırlamanız gerektiği efsanesini yıkmak istiyoruz. Her durumda, sizin için en iyi beslenme planını oluşturmak için beslenme uzmanınızla iletişime geçmek en büyük tavsiyemizdir.

 
  1. He H., Zhang T., Zhou J., Zhu Z., Na X., Zhou G., Zhuang G., Liu A., Associations of physical activity and egg intake with hypertension among Chinese middle-aged and older population. Sci Rep, 2019. 9 (1): 7722.
  2. Browning LC., Cowieson AJ., Vitamin D fortification of eggs for human health. J Sci Food Agric, 2014. 94 (7): 1389-96.