Sağlıklı Barbekü: En İyi Tarifler

20 Şubat, 2020
İşte size sağlıklı bir barbekü yapmanız için bazı fikirler... Hem sağlığınıza önem verip hem de arkadaşlarınızla iyi zaman geçirmenin harika bir seçeneği.
 

Bir barbekü, et veya diğer yiyecek türlerini doğrudan ateşte ve közde pişirmeyi içerir. Yiyecek, ateşin veya közün üzerinde ızgara şeklinde bir kaba yerleştirilir. Izgara, yiyecekleri yakmamak için alevlerden güvenli bir uzaklıkta olmalıdır.

Sağlıklı Bir Barbekü İçin İpuçları

 1. Barbekü için somon gibi balık türleri veya tavuk gibi etleri tercih etmeniz daha iyidir. Bonfile veya fileto mignon gibi daha az yağ içeren etleri seçmeniz çok daha iyidir. Kırmızı veya işlenmiş et tüketmeniz rektal kolon kanseri riskini artırabilir. Bu nedenle bu besinleri tüketmemelisiniz.
 2. Eti pişirmeden önce tuz, sirke veya limon suyuyla marine ederek buzdolabında 30 dakika tutun. Bu, kimyasal bileşiklerin oluşmasını azaltacaktır.
 3. Eti uzun süre ızgaradaki ateşe maruz bırakmamalısınız. İyi pişmiş etlerden hoşlanıyorsanız, eti önce fırında pişirmek sonra ızgara yapmak en iyisidir. Kimyasal bileşiklerin oluşumu, etin ızgarada kaldığı süre ile doğru orantılıdır.
Kırmızı veya işlenmiş et, rektal kolon kanseri riskini artırabilir.

 1. Yiyeceğin aşırı yanmasını önlemek için eti yavaşça pişirin ve alevlerin çıkmasına neden olabileceğinden yağı alın.
 2. Barbekünüze sağlıklı olmanın yanı sıra daha fazla renk ve lezzet katabilmek için  sebze ekleyin. Alevin bu yiyecekleri daha gevrek yaptığını unutmayın. Bu onları şiş yapmak için ideal hale getirir.
 3. Sağlıklı barbekünüz ile birlikte, suyu veya şeker içermeyen doğal meyve suları gibi içecekleri tercih edin. Bu yemeği meyve ile tamamlayacaksanız, yemeğinize neredeyse hiç kalori eklemeyerek lezzet ve doğal aroma katmış olursunuz.
 

Sağlıklı Bir Barbeküde Ne Pişirilir?

Mezeler:

Yemeye yağ oranı yüksek yiyeceklerle başlamak yerine, aşağıdakiler yiyecekleri tercih etmelisiniz.

 • Kepekli ızgara ekmek, domates brochette, nohut püresi (humus) ve diğer doğal baharatlar.
 • Kabak, soğan, biber vb. kavrulmuş mevsim sebzeleri

Ana Yemek:

Hamburger ve sossis gibi yiyecekleri aşağıdakilerle değiştirmelisiniz:

Yağ, balsamik sirke ve limon suyu ile marine edilmiş etli mantar. Bu besinler bağışıklık sisteminizi destekler.

Ayrıca çalışmalar, zeytinyağında bulunan en iyi anti-enflamatuarlardan biri olan oleoksanalın vücudun enflamatuar sürecini azalttığını ve ibuprofen’e benzer farmakolojik bir etki ile ağrı hassasiyetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Vejetaryen veya vegansanız, diyet yapıyorsanız tempeh yemelisiniz. Tempeh Endonezya’da ünlenen ihtiyacınız olan tüm temel amino asitleri içeren düşük kalorili bir besindir.

Glutene karşı hassas değilseniz, yüksek protein içeriğine sahip başka bir yiyecek olan seitan’ı deneyin (bazen “sebze eti” olarak da adlandırılır). Bu, Japonya’da tüketilen ve buğday glüteninden elde edilen ete alternatif olan bir yiyecektir. Her ikisi de biftek şeklinde kesilerek ızgaralanabilir. Milanese gibi veya hatta mısır ekmeği ile tacolarda damak tadınıza göre marine edilebilir.

Mantarlar bağışıklık sistemini destekleyen besinler sunar.
 

Baharatlar

Ketçap (1 yemek kaşığı başına 2 çay kaşığı şeker içerir) ve mayonez (nispeten yüksek yağ oranına sahiptir) gibi besinler yerine aşağıdakileri tercih edebilirsiniz.

 • Antioksidan içeren bir kaşık salsa veya pico de gallo sadece 4 ile 5 kaloridir. Sıfır yağ oranına sahiptir ve bol miktarda besin içerir. Bu sosta bulunan malzemeler şunlardır: Küçük karelere kesilmiş domates ve soğan , ince kesilmiş biber veya jalapeños, limon suyu, tuz ve doğranmış kişniş.
 • Zeytinyağı bazlı ve susuz domates ezmeli pesto. Üç bileşen; zeytinyağı, domates ve fesleğen, anti-enflamatuar özellik içerir.

Garnitürler

Mayonez, peynir veya kremalı salatalar yerine daha az kalorili salataları tercih edin:

 • Balsamik sirke, zeytinyağı ve baharatlı domates dilimleri. Fesleğen, kekik, diğer otlar arasında seçim yapabilir ve onların çoklu özelliklerinden yararlanabilirsiniz.